Актуальне

Зустріч біля криниці: Ісус робить пропозицію?

Як знайти свою пару? У сучасному нам світі з цією метою найчастіше відправляються на якийсь захід, на сайт знайомств, в кав’ярню або в бар. Однак в Біблії, в Старому Завіті автори, вказуючи на те, що герої історії ось-ось одружаться, використовують одну і ту ж сцену.
Коли автори хочуть показати чоловіка, який зустрічає свою майбутню дружину, це часто відбувається  біля криниці. Одна з найцікавіших подібних історій, коли чоловік зустрічається з жінкою біля криниці – це історія про Ісуса і самарянку, де Він пропонує їй особливу воду – живу (Івана 4).
Як автор, помістивши Ісуса в сцену біля колодязя, представляє Його читачам? І що означає ця пропозиція живої води? Для початку подивімось, як подібна історія біля криниці використовується у всьому Старому Завіті, а потім – як може використовувати її євангеліст Іван, щоб сказати щось нове.

Ісаак і Ревека біля колодязя

Ісаак і Ревека – перша пара в Біблії, чия історія кохання починається біля криниці (Буття 24). У цій історії Бог обіцяє батькові Ісаака Аврааму зробити від його сім’ї великий народ і каже, що буде це через Ісаака (Буття 17: 15-19). Тому історія про дружину для Ісака – це не просто ключова подія в його особистому житті, а й історія про Божу обіцянку, яка здійсниться через нього.
Історія така: старіючий Авраам посилає слугу піти в землю своїх предків і знайти жінку, яка стане частиною цієї обіцяної Богом сім’ї. Коли слуга приходить до колодязя, він молиться, щоб Бог дав успіх його подорожі. Не встиг він закінчити свої слова, як йому зустрічається Ревека. Вона набирає йому води, а коли дізнається, хто він, поспішає додому розповісти своїм рідним про того хто прийшов. Слуга вечеряє разом з сім’єю Ревекки і залишається у них на кілька днів. А коли вони повертаються до сім’ї Ісаака, Ревека та Ісак починають жити разом.

Яків і Рахіль біля криниці

У наступному поколінні син Ісаака і Ревеки Яків йде по стопах своїх батьків і знаходить собі дружину біля криниці (Буття 29).
Хоча історія Якова і має значні відмінності від історії знайомства Ісаака і Ревеки, вона напрочуд схожа. Якову на шляху зустрічається криниця. Від пастухів він дізнається, що це земля його предків. Не встиг він договорити з ними, як йому зустрічається Рахіль. Побачивши її, він відразу ж відвалив їй камінь від криниці і натягав для неї води. Коли він повідомляє їй, що він – родич її батька, вона поспішає розповісти цю новину рідним. Яків залишається з її сім’єю. Коли приходить час вступити в шлюб, батько Рахілі влаштовує весільний бенкет, і в результаті несподіваного повороту подій і Лія, і Рахіль стають дружинами Якова.

Структура зустрічей у колодязя

Напевно, ви вже помітили, що ці історії дивно схожі! А якщо точніше, то і одна, і інша включають такі елементи:
Дорога: хтось вирушає в іншу країну
Жінка біля криниці: чоловік зустрічає жінку біля колодязя
Витягання води: хтось витягає воду з колодязя
Новина: жінка поспішає додому повідомити новину про того хто прийшов
Гостинність: той хто прийшов залишається з сім’єю жінки та згадується обід
Єднання: дві частини стають одним цілим

Мойсей і Ціпора біля криниці

Якщо вам все ще здається, що це може бути випадковістю, подивімось на наступного героя Старого Завіту, який опинився біля криниці, і на жінку – подивимося на Мойсея (Вихід 2: 15-21). Це найкоротша біблійна історія про зустріч біля криниці, але вона також містить всі основні елементи структури, описаної нами вище.
Дорога: Мойсей відправляється в іншу країну – Мадіамську
Жінка біля криниці: він зустрічає біля колодязя (точніше, біля семи криниць) жінку
Витягування води: Мойсей захищає її й витягує їм воду з колодязя
Новина: жінка “швидко” йде додому і повідомляє батькові про Мойсея
Гостинність: Мойсея запрошують на обід, і він залишається у них
Єднання: одну з жінок, Ціпору, дають Мойсеєві в дружини

Значення зустрічей біля криниці

Ці історії настільки схожі, що їх схожість не можна списати на простий збіг. Швидше схоже, що автори спеціально ретельно узгоджували ці історії з якоїсь структурою.
Що ми можемо для себе взяти з цієї структури? Корисно пам’ятати, що автори давнини використовували певні моменти, щоб допомогти читачам зрозуміти, що вони хочуть сказати. Те ж саме робиться і сьогодні. Наприклад, коли в фільмі жахів герої вирішують піти в різні боки, ми знаємо, що для одного або для обох з них це обернеться погано. А в старих вестернах шерифу завжди вдається раніше інших витягнути зброю. Подібним чином автори давнини, зображуючи чоловіка, який зустрічає жінку біля колодязя, просто могли вказувати на те, що хтось ось-ось зустрінеться зі своєю майбутньою дружиною. Читачі відразу б здогадалися, що зараз відбудеться. Строго кажучи, таку структуру оповіді можна назвати «типовою сценою», як висловився Роберт Альтер у своїй книзі «Мистецтво біблійного оповідання» («The Art of Biblical Narrative»).
Таким чином, в основі своїй структура зустрічей біля криниці вказує на взаємодію, зв’язок двох сторін. Це драматичне оповідання про з’єднання двох сторін, які не знають один одного. Крім того, в центрі історій про зустріч біля криниці – народні лідери. Володіючи схожістю, ці історії пов’язують учасників оповідання однієї й тієї ж історичною і богословською ниткою. Іншими словами, подібно до Ісака та Ревеки, Яків, а потім і Мойсей поведуть народ до заповітних відносин з Яхве.

Схожі статті

Ісус пропонує біля криниці живу воду

Коли є подібна загальноприйнята структура, автори можуть використовувати її несподіваними способами, щоб зруйнувати очікування читачів. Саме це і відбувається в Євангелії від Івана в історії про Ісуса і самарянки біля колодязя (Івана 4). Отже, яким євангеліст Іван представляє читачам Ісуса, коли Йому зустрічається жінка біля колодязя?
Історія про зустріч Ісуса з жінкою біля криниці розгортається за такою ж схемою, як і історії про Ісаака, Якова і Мойсея:
Дорога: Ісус прямує до свого міста, але спочатку проходить через Самарію
Жінка біля криниці: біля криниці Йому зустрічається самарянка. Автор каже, що це був колодязь Якова (ст. 6), що надалі пов’язує цю історію із зустріччю Якова і Рахілі.
Витягання води: слідуючи типовою структурою зустрічей біля колодязя, жінка приходить «набрати води»
І ось тут несподіваний поворот. Ісус каже, що прийшов дати їй замість колодязної води живої води. Пропозиція Ісуса дати живу воду – це алюзія на пристрій Едему, де вода текла з середини саду, підтримуючи життя на всій землі (Буття 2: 10-14). Таким чином, Ісус пропонує життя, пов’язуючи це з Самим Собою. Але як ми вже бачили, історія почалася відповідно до типової структури весільної історії. Чи важливо це? І чи буде ця історія розвиватися в згоді з цією структурою і далі?
До цього моменту читачі вже, можливо, замислюються над тим, що ж це за історія знайомства? Однозначно, що ця історія не типова, тому що діалог, який виник акцентує, наскільки далекі один від одного його учасники. Коли Ісус просить у жінки пити, вона сама каже, що «юдеї з самарянами не спілкуються».
Згадка про п’ять чоловіків також повністю відхиляє ймовірність того, що ми зазвичай очікуємо від подібної історії про зустріч біля криниці. Те, що жінка каже Ісусові далі, про розбіжності між юдеями й самарянами щодо того, де поклонятися Богу, видається не доречним, поки ми не зрозуміємо, що ймовірною метою цього може бути бажання підкреслити, наскільки далекі один від одного Ісус і її народ. Іншими словами, ці вірші очевидно вказують на те, ця жінка і її народ абсолютно не підходять на роль нареченої для Ісуса.
Але далі відбувається дивне: Ісус описує майбутній неймовірний союз юдеїв, самарян і всіх справжніх шанувальників Отця.
Це не такий шлюбний союз, якого ми очікували. Жінка продовжує, кажучи, що коли прийде Месія, Він все це роз’яснить. А Ісус відповідає: «Це Я, що розмовляю з тобою».
В Євангелії від Івана ця чужа, вигнанниця суспільства стає першою, кому Ісус відкриває, хто Він. І вона відразу ж залишає свій глечик з водою і ділиться зі своїм народом радісною новиною про те, хто такий Ісус.
Таким чином, автор включає в розповідь четвертий структурний етап історії про зустріч біля криниці – повідомлення новини про Того хто прийшов, але на цей раз є суттєва відмінність. Новина полягає не в тому, що прийшов чоловік, який вступить в союз з однією жінкою, а це радісна новина про те, прийшов Месія, і союз з Ним буде включати всіх, хто прийде до Нього, щоб отримати життя.
Наступний елемент структури, який очікують побачити читачі – гостинність. І автор продовжує розповідь, кажучи, що Ісус «пробув» у них два дні (Івана 4: 39-40). В цьому розділі навіть згадується їжа. Учні вмовляють Ісуса з’їсти що-небудь, а Він відповідає, що Його їжа – зробити справу Отця (Івана 4: 31-34).
Замість того щоб гуляти, Ісус говорить, що урожай готовий. І тут же, в контексті цього врожаю, ми дізнаємося, що багато самарян увірували, почувши від жінки новину. Таким чином, автор змінив елемент структури, пов’язаний з їжею, щоб показати, що мета Ісуса – приєднати до Себе багато народів.

Інший шлюбний союз

Отже, коли Ісус зустрічає жінку біля колодязя, читачі чекають, що це закінчиться таким собі шлюбним союзом. Але в шлюб вступає не одна жінка, а багато людей в її громаді, яких вона переконала піти за нею і вступити в союз з Ісусом. Таке єднання є фінальним елементом структури в історії про зустріч біля криниці й представляється як союз двох сторін. У попередньому розділі Ісус навіть названий «нареченим» (Івана 3: 27-30). Однак цей союз – не такий, як шлюб між двома людьми. Ісус сказав жінці і її народу, що Він, Месія, пропонує справжнє життя, живу воду, всім, хто вступить в союз з Ним. Як води з Едемського саду текли від древа життя, так і Ісус пропонує життя всім, хто вступить з Ним у символічний вічний союз.

Оригінал: https://bibleproject.com/blog/jesus-offers-living-water-and-marriage/

Джерело: https://telegra.ph/Vstrecha-u-kolodca-Iisus-delaet-predlozhenie-07-06

[sc name=”futerblock” ]  

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button