Варто замислитись

Під маскою

Життя складне, навіть буденне, звичайнішого не буває. Жити під маскою, постійно граючи роль, архіскладно. Багато з нас, подібно Дон Жуану, ховають своє презирство до життя під маскою життєлюбності, трудоголізму чи навіть байдужості. Зважаючи на те, що ми бачимо у світі, можна припустити, що скрізь панує лицедійство і маскарад.

Нещодавно я побував у цирку. Там поставили чудовий номер з мавпами. Дресирувальник навчив їх різних трюків, «грати» на музичних інструментах. Мені чомусь згадався Дарвін. Це ж треба: більшість серйозно вірить у те, що ми походимо від цих лахматих тваринок. У цирку одягаємо їх в одяг, змушуємо грати не властиву їм роль, щоби вони хоч якось були схожими до нас.

Життя під маскою Біблія називає лицемірством. Біблійне слово лицемір можна перекласти як актор. Той, хто по життю носить маски – актор, по-іншому його не назвеш. Так ось, одягнеш маску з якогось приводу, а вона і приросте. З нею зручніше. Вірка Сердючка – у виконанні Андрія Данилка, підкорила своїм образом сучасного обивателя, актор відверто зізнався: «Завжди бути в масці – моя доля!»

Людина від народження схильна до удаваності, лицемірства. Біблія малює сумну картину: «Марноту говорять один до одного, їхні уста облесні, і серцем подвійним говорять…» (Пс.11:3).

Люди одягають маску, щоби зробити те, чого без маски вони нізащо б не зробили. Найбільш оманлива з масок – маска щасливої людини. І, напевно, найнебезпечніше – релігійне лицемірство. У часи Христа представники релігійного істеблішменту «робили вигляд, що вони благочестиві», але Того, Хто чинив за Божою істиною, вони розп’яли (Лк. 20:20). Найсуворіші слова Христа були адресовані лицемірам, бо життя під маскою калічить душі і спалює сумління (1 Тим. 4:2).

Таке життя спотворює душу, від нього жахливо втомлюєшся. Під маскою задихаєшся. Немає, як виявляється, тієї свободи, заради якої і затіяна вся гра. Вибравши собі маску, яка підходить, люди чекають, що скоро все зміниться, маску можна буде зняти і стати самим собою. Але цей момент ніколи не настає.

Жити під маскою – значить жити у постійному страху. Не встиг поміняти маску, і виявляється хто ти є насправді. Живучи під маскою, людина починає зневажати саму себе. Життя у лицемірстві – безрадісне, адже «…а радість безбожного тільки на хвилю…» (Йов.20:5). Бути не собою обходиться дуже дорого. Христос казав: «Бо немає нічого захованого, що не виявиться, і немає таємного, що не вийде наяву» (Мр.4:22).

Більше про лицемірство:

У спорті є поняття тайм-ауту. Це перерва під час гри для переосмислення стратегії матчу і відновлення сил. Друже, ти втомився прикидатися: візьми тайм-аут. У Біблії сказано: «Вгамуйтесь та знайте, що Бог Я…» (Пс.45:11). Тобі просто потрібно знайти себе, поки є можливість.

Жити під маскою – зовсім не обов’язкова умова виживання у світі. Христос хоче допомогти тобі почати повноцінне, цілісне, гармонійне життя і позбавитися від непотрібної маски назавжди. Так, труднощі будуть. Будуть спокуси знову сховатися за неї – звичну, підігнану по розмірах. Але, з Божою допомогою, ти здолаєш цю спокусу. Звернись до Господа в молитві покаяння, і ти зрозумієш, що надія твоя – в Господі.

Віктор Гамм

 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button