Блог Сергія Головіна

Чия справа?

Республіка (від латинського res publica – «загальна/суспільна справа») – це політична система, за якої всі вищі органи державної влади або обираються загальнонародно, або формуються загальнонаціональними представницькими установами (наприклад, парламентом) на певний термін.

Оскільки основним носієм влади за республіканської форми правління, у сенсі, є народ, поняття «демократія» у широкому значенні включає і республіку. Тому при протиставленні республіканської та демократичної систем, про демократію в буквальному, вузькому значенні слова говорять як про «пряму демократію», а про республіку – як про «представницьку демократію».

Найбільш примітивною формою республіканського правління є так званий парламентаризм, коли виборні органи мають всю повноту влади. Небезпекою такого підходу є те, що при недостатньому поділі та взаємоконтролі виконавчої, законодавчої та судової гілок (так званої системи стримувань та противаг) невелика група політиків зосереджує всю владу у своїх руках та отримує безроздільний доступ до державних ресурсів. Подібна система найбільш схильна до корупції та зловживань. Кожен, хто дорвався до влади, розуміє, що це – його зоряний час, який не триватиме вічно; потрібно скористатися нагодою, ловити момент. Будь-яке рішення еліти, що обирається («слуг народу», як їх іронічно називали за радянської влади) стає в цьому випадку вищим критерієм істини й справедливості.

За такої форми правління навіть якщо держава має Конституцію, найвищим законом вона є лише номінально. Тоді як у державах зі стійкими традиціями конституціоналізму (як, скажімо, Великобританія чи Швейцарія) конституційні принципи століттями зберігаються незмінними, і основний закон держави доповнюється лише за необхідності, для багатьох країн радикальні зміни Конституції є звичайним ділом.

Так, наприклад, конституція Гаїті, починаючи з 1801 р., змінювалася 23 рази, Венесуели, з 1811 р. – 25 разів, Еквадору, з 1830 р. – 20 разів, Нігерії, з 1922 р. – 9 разів, ПАР, з 1931 – 5 разів, Таїланду, з 1932 – 17 разів, Китаю, з 1954 – 4 рази, Гани, з 1957 – 4 рази. Коли кожна політична сила, прийшовши до влади, перекроює конституцію країни під власні інтереси, або просто ігнорує закладені там принципи, поняття «основний закон» застосовується до конституції досить умовно.

Зрілою формою республіканського правління є саме конституційна республіка, коли повноваження всіх виборних органів обмежуються через фактичний, а не номінальний поділ гілок влади, кожна з яких підпорядкована єдиному вищому закону – встановленому конституцією. У конституційній державі правлять не люди – править закон.

Така форма правління найближча до біблійних установ про управління народом Божим. Закон Мойсея був його Конституцією. Положенням Закону, як мінімум, повинні були підкорятися всі – від царя до пастуха. Судді не призначалися рішенням імператора, а самі помазували на царство засновників правлячих династій.

Відповідно до Закону до правителів різного рівня висуваються рівні вимоги: «І взяв я головних з ваших колін, мужів мудрих, і випробуваних, і зробив їх начальниками над вами, тисячниками, сотниками, п’ятдесятниками, десятниками та наглядачами по колінах ваших. І дав я наказ суддям вашим у той час, говорячи: Вислухуйте братів ваших і судіть справедливо, як брата з братом, так і прибульця його; не розрізняйте осіб на суді, як малого, так і великого вислуховуйте: не бійтеся обличчя людського, бо суд Божа справа» (Повторення Закону 1:15-17).

Читайте також:

Верховенство права, рівна відповідальність перед законом та незалежність суду – головні критерії відповідності суспільного устрою біблійним принципам.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button