Про відомих

2 квітня відзначався день народження видатного казкаря Ганса Крістіана Андерсена

Ганс Крістіан Андерсен народився 2 квітня 1805 року в Данії. Тому саме в цей день відзначалося народження письменника, казкаря, гуманіста, християнина Андерсена.

За своє життя Гансу Крістіану вдалося написати для дітей та їхніх батьків кілька десятків чудових казок, які згодом переклали на 125 мов і стали сюжетом для багатьох фільмів і мультфільмів. А ще він вважав, що «життя кожної людини – це казка, написана Богом».

Сором’язливий і скромний, який не володів міцним здоров’ям і привабливою зовнішністю, а також задовольнявся малими доходами, він був людиною, яка по-особливому відчувала Бога і вміла дякувати Йому з дитячою простотою.

Цікавий факт, що Ганс добре знав іврит. Ще в дитинстві, його мати Анна відправила хлопчика в єврейську школу. Чому в єврейську? Тільки лише з тієї причини, що там були відсутні улюблені в ті часи вчителями фізичні покарання учнів за недбальство і непокірність.

У Венеції Ганс Крістіан Андерсен, вже відомий письменник, вирішив відвідати район єврейського гетто. Він зайшов разом з другом в гості до єврейської сім’ї, побачивши на столі ТАНАХ, відкрив його і на подив господарів будинку вголос прочитав перші рядки на івриті…

У своїй творчості Андерсен нерідко звертався до єврейської тематики, часто в його казках фігурує дівчинка, на ім’я Сара. На жаль, жодна з цих казок не переведений на російську мову.

Також відомо, що своїм співгромадянам, благополучним обивателям, Андерсен здавався дивним, вони вважали його білою вороною, а він не дивлячись ні на що вірив в чудо життя і любові. На цій вірі побудовані його дорогі нашому серцю казки.

Звідки взагалі беруться казки? Можливо, вони приходять з минулого – від батька, який читав з сином, швидше за все, єдину книгу з бібліотеки. А може, від діда Андерсена, якого вважали божевільним тому, що він вирізав з дерева фігурки фантастичних істот – наполовину людей, наполовину тварин, та ще й з крилами! А може статися, що казка – це мрія про справжній, не спотворений світ, про життя, де панують доброта і справедливість. Адже Гансу Крістіану з самого дитинства хотілося потрапити в такий світ.

Ще в дитинстві він втік з майстерні, куди його влаштувала мати, не мавши сили вислуховувати лихослів’я інших учнів. Віра, знайдена їм одного разу, направляє його душевні шукання до цього кращого, світлого, гідного. В одному з листів він пише: «Боже, дай мені сили! Я відчуваю, як велика і священна місія поета, якому дана можливість говорити тисячам! Тільки б я завжди діяв як повинно, створював би одне добре, гідне! Господи! Не дай мені ніколи написати слово, в якому я не міг би дати Тобі звіту!».

Андерсен був далекий від досконалості. Періодично йому доводилося боротися зі страхами. Він боявся собак, пожежі, боявся втратити паспорт і бути пограбованим.

Труднощі живили його віру, а та допомагала перетворити гірке і солоне в солодке. Взяти, наприклад, його казку «Дорожній товариш». Вона наповнена вдячністю Богові, вірою в Його промисел, в потойбічний світ. А головний герой історії, Йоганнес, вигукує: «Боже Ти мій! Як би я розцілував Тебе за те, що Ти такий добрий і створив для нас весь цей чудовий світ!».

Християнськими мотивами просякнуті більшість творінь Андерсена. Прочитайте, наприклад, «Ромашку», де проста квітка вчить читача бути задоволеним і вдячним Творцеві, не заздрити ближнім, жертвувати собою заради іншого. А в казці «В Судний день» зображується душа, що постала перед Богом і осягає глибокий сенс своєї нікчемності та Божої благодаті.

Примітно, що за радянських часів з творів Андерсена перекладачі ретельно вискрібали всі біблійні цитати, будь-які згадки про Бога, даючи зрозуміти читачеві, що в його казках немає ніяких християнських мотивів. Насправді ж казки були для Андерсена містком зі світу земного у світ небесний. Може, для когось буде новиною, що в найвідомішій казці – «Снігова королева» – Герда проникає в замок Снігової королеви, читаючи молитву «Отче наш». А про квітучі троянди на противагу крижаній безживності взагалі розказано в віршах: «Троянди цвітуть… Краса, краса! Скоро побачимо ми немовляти Христа». Бабуся Кая і Герди читає голосно Євангеліє, вимовляючи: «Якщо не будете як діти, не ввійдете в Царство Небесне!». Та і як не побачити в цій казці смертельну сутичку добра і зла, де добро в образі слабких дітей перемагає, здавалося б, неприступне зло, втілене в образі Снігової королеви!

Читайте також:

Ганс відійшов у вічність 4 серпня 1875 року. Під час прощальної служби в церкві поруч з труною, де лежало тіло знаменитого казкаря, сиділи король Данії, кронпринц, близькі друзі, данські міністри та кілька іноземних послів, а ще зібралося безліч найрізноманітніших людей, так що без великого перебільшення можна сказати, що попрощатися з Андерсеном вийшла вся Данія.

Джерела:

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button