Про відомих

Апостол Реформації – Микола Радзівіл Чорний

Миколай Радзівіл Чорний народився в Несвіжі 4 лютого 1515 року. Ще в ранньому дитинстві залишився без батька, разом із молодшим братом і сестрою. Дітей взяли на виховання в королівський двір у Кракові. Там же, у Кракові, і навчався в університеті, а також здобув необхідні для державного діяча знання.
Життя Миколи Радзівіла було присвячене Богові і своїй державі – Великому Князівству Литовському, до якого на той час входили і українські землі. Досі є збереженими його палац і замок в Олиці на Волині.
Ця людина зуміла повністю змінити країну за дванадцять років свого життя,  після навернення до Бога. А сталося це у 1553 році: князь Радзівіл оголосив про свій перехід у кальвінізм. Відразу ж заснував перші євангельські собори у Вільно і Бресті, а також першу друкарню. З брестської друкарні Радзівіла вийшло багато важливих книг – Брестський катехізис, Брестський канціонал (перший друкований нотний збірник “Пісні похвал Божественних”) і знаменитий шедевр тодішнього друкарства – Брестська Біблія, перший повний переклад Письма на польську мову з оригінальних мов.
Незабаром, дивлячись на канцлера, й інші магнати та шляхта масово почали приймати євангельську віру, так що вже в 1560-их рр. більшість сенату Великого Князівства Литовського становили протестанти.
Під впливом Миколи Радзівіла і за сприяння одновірців, в 1563 році був прийнятий Віленський привілей, який зрівняв у правах всю християнську знать, незалежно від віросповідання – це був значний крок уперед у релігійній терпимості.
Під керівництвом Радзівіла відбулися значні реформи – аграрна 1557 року (Волочна поміра); судова, яка розширювала незалежність суду; метрична і грошова, які облаштовували сферу грошово-торгових відносин; адміністративно-територіальна, яка вводила новий розділ земель ВКЛ – воєводства.
Вся діяльність Миколи Радзівіла Чорного після навернення була направлена ​​на Реформацію Великого Князівства Литовського. Своє покликання він бачив у тому, щоби правду Божого Письма дізналися як прості люди, так і еліта суспільства – знать, магнати і королі. У посвяті Радзівілівської Біблії Сигізмунду II Августу Микола Радзівіл звертався до великого князя з проханням цю книгу читати і керувати державою відповідно до тих принципів, які в ній містилися.

Більше про діячів реформації:

Радзівіл Чорний чітко займав незалежну і патріотичну позицію, відстоюючи незалежність Великого Князівства Литовського. Тому при його житті поляки не змогли нав’язати литвинам унію на нерівноправних умовах. Завдяки його дипломатичному таланту до Великого Князівства Литовського добровільно приєдналися Інфлянти. Князь вів особисту переписку з деякими європейськими реформаторами. Сам Жан Кальвін присвятив Миколі Радзівілу Чорному один зі своїх коментарів до Нового Заповіту.
Завдяки Радзівілу Велике Князівство Литовське менш ніж за десятиліття стало країною Реформації. Але, на жаль, його смерть призвела не тільки до втрати впливового лідера, але і до поступового згасання євангельської віри. Хоча сама справа Реформації, розпочата Радзівілом, не зникла, і сьогодні багато білорусів, українців, поляків і литовців сповідують ту ж саму євангельську віру, яка ґрунтується на Біблії.

http://c4u.org.ua

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button