Актуальне

Як полюбити Старий Завіт

На молодіжному фестивалі Рівненщини мав честь вести семінар «Як читати Біблію». Під кінець сесії полетіли запитання, і одним з них було питання, що винесене у заголовок.

Питання важливе, та й відповідь моя могла б бути трохи більш об’ємною, тому виправляюся і ділюся своїми роздумами з вами тут і зараз.

Спочатку я приведу чотири аргументи, чому Старий Завіт варто любити не менше, ніж Новий. Після цього дам сім порад, як цього досягти.

Аргумент 1. Це книги, які «свідчать про Ісуса» (Івана 5:39)

Хочеш знати Ісуса більше? В цьому тобі допоможуть не тільки книги Нового Завіту, але й ті Писання, що були написані до Його втілення. Сам Ісус закликає не тільки до того, щоб досліджувати їх, але і до того, щоб переконатися, що вони говорять про Христа. Особисто я все більше переконуюся, що кожна книга Старого Завіту так чи інакше вказує на Нього.

«Біблія – це книга, де тисячі персонажів, але тільки один Герой».

Аргумент 2. В читанні цих рядків можна відчути дихання Бога (2 Тим 3:16)

«Усе Писання Богом надхнене», − писав апостол Павло, і він мав на увазі якраз Старий Завіт. Богодухновенність цих рядків не піддавав сумніву жоден з новозавітних авторів. Вони, як і Сам Ісус, цитували Старий Завіт як незаперечний авторитет.

Я так розумію слово «богонадхненність»: коли я читаю книги Старого Завіту, то можу в своєму серці відчувати дихання Бога, вкладене в рядки Святого Письма. Звісно, те саме стосується і Нового Завіту.

Аргумент 3. Старий Завіт корисний

Знаменитий уривок з 2 Тимофію 3:16 говорить про Старий Завіт. Задумувались про це? Старий Завіт «корисний до навчання» − там є чому повчитися; «корисний до докору» − він сильний закликати нас до покаяння; «корисний до направи» − він має все потрібне, щоб відновитися після падіння; «корисний до виховання у праведності» − а виховання − це процес тривалий, що потребує самодисципліни, послуху і уваги. Подумай над цим уривком. А також над іншими, наприклад Євреям 11.

Аргумент 4. Це частина великої історії

Мабуть, ви не дуже любите дивитися фільм з середини і здогадуватися, що ж там було раніше, чому цей персонаж приймає саме таке рішення, з чого все почалося і як закрутилося. Біблія – це одна велика цілісна історія, яку можна переказати чотирма словами: «Творіння», «Гріхопадіння», «Відкуплення», «Відновлення».
Не варто кривитися на описані в Старому Завіті сцени жорстокості, насильства і масових убивств. Бо якби не вплив Христа і Його церкви, ми зараз жили б саме в такому світі, який описаний у книзі Суддів…

«Усе це трапилось з ними, як приклади, а написане нам на науку, бо за нашого часу кінець віку прийшов» (1 Коринтянам 10:11).

Як же полюбити читати Старий Завіт? Ось сім практичних порад:

1. Обрати зручний і сучасний переклад

Про це можна говорити багато, але обмежуся лише власною рекомендацією: для Старого Завіту спробуйте новий переклад о. Рафаїла Турконяка (перекладений з івриту) або переклад о. Івана Хоменка (колоритний такий)).

З перекладом UMT раджу бути обережніше − він до недбалості неточний, хоч і читається дуже легко.

2. Звернути увагу на «The Bible Project»

В YouTube є прекрасний ресурс, який допомагає краще зрозуміти як Біблію в цілому, так і Старий Завіт.

Гаряче рекомендую. Оригінальний канал (англійською) – https://bit.ly/3zFTJyJ. Переклад (якісний) російською – https://bit.ly/2Vg6QYE. Обирайте, що вам більше підходить і вперед!

Для людей з іншої епохи рекомендую також книги на тему огляду Старого Завіту.

3. Відкладати незрозумілі місця на потім

Цей принцип корисно застосовувати для всієї Біблії. Коли їси рибу, ти відкладаєш кістки – це просто. Так само варто робити з Писанням. Звісно, є небезпека скотитися в недбалість і лінь, коли все хоч трохи незрозуміле хочеться відкласти. Роздуми, смиренна молитва допомагають бачити чудеса Божого Слова.
Але Писання дане нам не тільки для того, щоб розвивати нас інтелектуально (прокачувати розум) – воно сприяє тому, що практичну мудрість і смирення ми виявляємо в тому, що визнаємо – не все ми можемо зрозуміти тут і зараз. А це дуже важлива і корисна духовна вправа.

4. Не боятися ставити питання

Краще це робити в своїй церкві, а не в інтернеті. Я часто повторюю своїй Церкві Відновлення: «Ваш пастор – це ресурс. Не бійтеся використовувати його». Повірте, пастори дуже радіють, коли бачать, що люди читають Писання, хочуть його розуміти краще і ставлять питання на цю тему.

5. Подумати про навчання в семінарії

Є міф про те, що в семінаріях вчаться тільки пастори і супердуховні богослови. Правда полягає в тому, що семінарія – це місце, де вчаться і викладають цілком нормальні звичайні люди. І це дійсно хороше місце для вивчення Писання, поглиблення знань, укріплення віри, практичного служіння, нових знайомств, духовного зростання.

Маю честь запросити в Київську богословську семінарію – тут я вчився, тут маю честь працювати на програмі пасторського служіння. Будуть питання з цього приводу – пишіть.

Читайте також:

6. Читати

Врешті решт, починайте читати Старий Завіт. Пам’ятайте, що читаючи його, ви можете відчути у своєму серці дихання Бога, це буде неймовірно корисним для вас і вашої душі, бо ви зможете краще зрозуміти Ісуса і захопитися Ним ще більше.

Вкрай корисно перечитувати одну книгу за раз. Таке оглядове прочитання дає загальну картину, після чого можна занурюватися в деталі.

І цілком можливо, настане момент, коли ви захочете…

7. Покаятися у своїй нелюбові до Старого Завіту)

(P.S. Якщо вважаєте цей текст корисним, не забудьте поділитися ним зі своїми друзями)

Джерело: facebook.com/theoleg.net/

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Олег Павліщук

41 рік. Народився і виріс в Рівному. Зараз є пастором в київській євангельській церкві "Народ Божий". Одружений, батько двох підлітків. Автор Телеграм-каналу "Про Біблію українською". Заступник директора програми "Пасторське керівництво" в Київській богословській семінарії.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button