Світ

Понад 40 загиблих під час масових протестів в Ірані після того, як «поліція моралі» вбила жінку за «невідповідне носіння хіджабу»

Понад 40 осіб загинули під час антиурядових протестів, які охопили десятки іранських міст протягом останнього тижня після смерті Махси Аміні, молодої жінки, заарештованої іранською «поліцією моралі» за неналежне носіння хіджабу на початку цього місяця.

Джерело: christianpost

За даними державного телебачення Ірану, щонайменше 41 особа загинула, і понад 1200 було заарештовано під час протестів станом на суботу. За даними Reuters, кількість загиблих є неофіційною, оскільки офіційні дані не були опубліковані.

Смерть Махси Аміні та початок заворушень

Заворушення почалися після смерті Махси Аміні, 22-річної курдської жінки, яка, як кажуть, впала в кому в  відділку поліції після арешту за недотримання суворих консервативних правил одягу в Ірані.

Аміні допитували у центрі утримання під вартою у Возарі, де вона, за повідомленнями, отримала удари по голові під час допиту. Влада стверджує, що вона померла з природних причин, але критики ставляться до цього скептично.

Виконувач обов’язків Верховного комісара ООН з прав людини Нада аль-Нашиф закликала до неупередженого розслідування «незалежним компетентним органом, який забезпечить, зокрема, доступ її сім’ї до правосуддя та істини».

В ООН стверджують, що смерть Аміни сталася на тлі того, що поліція з питань моралі активізувала вуличні патрулі в останні місяці, «вербально та фізично переслідуючи та заарештовуючи жінок, які, як вважається, носили «вільний хіджаб». Управління ООН з прав людини отримало численні підтверджені відеозаписи жорстокого поводження з жінками, включно з побиттям кийками та киданням у поліцейські фургони.

На знак протесту жінки по всьому світу спалюють хіджаби та обрізають волосся.

Мітинги проти диктатури

В Ірані, як повідомляє CNBC, натовпи закликали до повалення верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї та вигукували: «Смерть диктатору».

Кілька міст Ірану також провели організовані державою мітинги проти антиурядових протестів, які закликали до страти «повстанців», зображених як «ізраїльські солдати», повідомляє Reuters.

«Порушники Корану мають бути страчені», − скандували учасники маршу.

За даними Reuters, деякі демонстранти спалили поліцейські дільниці та автомобілі.

Президент Ірану Ебрахім Раїсі, виступаючи минулого тижня перед Генеральною Асамблеєю ООН, заявив, що уряд «рішуче боротиметься з тими, хто виступає проти безпеки та спокою країни», назвавши заворушення «бунтом».

Начальник поліції Ірану Хоссейн Аштарі також попередив протестувальників, заявивши з державного телебачення, що люди, які «беруть участь у саботажі та створенні небезпечної ситуації на підставі вказівок з-за меж країни, повинні знати, що з ними рішуче розправлятимуться».

Гашт-е Ершад або «Патруль настанов»

Поліція моралі Ісламської Республіки, відома як Гашт-е Ершад або «Патруль настанов», є частиною правоохоронних органів країни й стежить за дотриманням ісламської моралі, описаної клерикальними авторитетами.

Навіть в Ірані помітні політики закликають до розслідування діяльності цього поліцейського підрозділу.

«Щоб запобігти повторенню подібних випадків, необхідно розслідувати процеси та методи роботи патрулів щодо наведення порядку…», − цитує CBS News спікера парламенту Мохаммада Багера Галібафа.

Осудження з боку США щодо смерті Аміні та застосування сили до протестувальників

Комісія США з міжнародної релігійної свободи, двопартійний орган, якому доручено консультувати федеральний уряд та Конгрес США з питань релігійної свободи, засудила смерть Аміні та застосування сили до протестувальників.

«Жахлива смерть Махси Аміні стала кульмінацією багатомісячних жорстоких репресій іранського уряду проти жінок за релігійною ознакою», − сказала комісар USCIRF Шарон Клейнбаум.

«Винні в її смерті повинні бути притягнуті до відповідальності. Щобільше, ми закликаємо президента Джо Байдена у своїй майбутній промові на Генеральній Асамблеї ООН беззастережно засудити Іран за жорстокі та систематичні напади на жінок, подібних до пані Аміні, за “неналежне” носіння  хіджабу та інші жахливі порушення релігійної свободи», – додала комісар.

USCIRF зазначає, що уряд Ірану зобов’язав жінок носити хіджаб у 1979 році, посилаючись на свою інтерпретацію релігійних уявлень про скромність як підставу для того, щоб законно змусити жінок покривати волосся на публіці.

«Наприкінці 2021 року уряд Ірану випустив програмний документ, в якому докладно описані плани щодо суворішого дотримання цих правил щодо жінок, які, як вважається, покривають волосся неналежним чином.

У липні 2022 року сили безпеки оголосили про початок цих репресій, під час яких влада переслідувала, запихала у фургони, заарештовувала і катувала на допитах десятки жінок», − повідомляють в USCIRF.

Читайте також:

Чудо підпільної церкви Ірану

Іранські протестувальники стали сміливішими

За останній тиждень протести солідарності відбулися у кількох великих міжнародних містах, включаючи Афіни, Берлін, Брюссель, Лос-Анджелес, Нью-Йорк, Париж, Стокгольм Торонто, Ванкувер та Вашингтон.

Загальнонаціональні протести в Ірані є найбільшими в країні з часів «Зеленого руху» 2019 року, антиурядового повстання, в ході якого, за повідомленнями, 1500 людей було вбито внаслідок придушення, за даними Reuters.

Але цього разу «протестувальники набагато сміливіші, − сказав CNBC Еван Сігел, експерт з іранської історії. «Рухомі люттю від десятиліть репресій та принижень, вони тримають себе в руках у вуличних боях з репресивними органами, особливо з ненависною параполіцією».

Він додав, що протести проти «середньовічного» режиму до жінок відбуваються, можливо, вперше.

Іран, шиїтська країна, посідає дев’яте місце у списку найгірших країн, коли йдеться про переслідування християн, згідно зі Всесвітнім списком спостереження Open Doors USA.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!