Світ

Свобода віросповідання серйозно порушується білоруським режимом – дослідження

За результатами дослідження норвезької правозахисної групи «Форум 18», у Білорусі зросли порушення прав людини після фальсифікації президентських виборів і підтримки режимом вторгнення Росії в Україну.

Джерело: evangelicalfocus.com

Повідомляється, що відповідне дослідження присвячене аналізу ситуації зі свободою релігії та переконань у Білорусі.

У дослідженні йдеться про те, що «свобода релігії та переконань, з її взаємопов’язаними правами людини, серйозно порушуються режимом Олександра Лукашенка».

Крім того, «порушення прав людини посилилися після фальсифікації президентських виборів у серпні 2020 року і підтримки режимом повторного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року».

Обов’язкова державна реєстрація

Через Закон про релігію 2002 року багато груп стикаються з обмеженнями «щодо того, які громади можуть збиратися, де, хто їх очолює і яку літературу вони можуть використовувати», підкреслюється в дослідженні.

Відповідно до цього закону, державна реєстрація є обов’язковою для всіх релігійних груп, тому «єдиними громадами, які можуть вільно здійснювати свою свободу віросповідання, є державно зареєстровані релігійні громади в межах затверджених державою культових споруд або інших місць».

Культові споруди також потребують попереднього дозволу держави, але чиновники часто відмовляють у ньому. У «Форумі 18» пояснюють, що «протестантські громади, як правило, стикаються з неможливістю перепрофілювання майна для використання під культові споруди відповідно до закону. Православні та католицькі громади страждають від цього менше».

Все це не стосується громад, які налічують менше ніж 20 членів. Але вони не повинні афішувати існування своєї громади.

Крім того, релігійні зібрання в приватних будинках не повинні бути «ні регулярними, ні масовими», а використання приватного будинку як юридичної адреси церкви є незаконним.

Однак «Форум 18» попереджає, що навіть якщо громада зареєстрована, це не гарантує припинення офіційних переслідувань.

Постійне стеження та цензура

У дослідженні також зазначається, що таємна поліція КДБ зазвичай стежить за «активними членами широкого спектра релігійних громад та ініціатив». Також цим займаються співробітники Уповноваженого у справах релігій та національностей, які часто відвідують і релігійних лідерів.

Водночас «у кожній з шести областей країни й в міській адміністрації столиці Мінська працюють ще близько 20 чиновників у місцевих відділах ідеології, до повноважень яких входить контроль за релігією».

Будь-яка релігійна книга, публікація або предмет повинні пройти цензуру Уповноваженого, і тільки зареєстровані релігійні організації можуть засновувати компанії з виробництва, продажу та розповсюдження релігійної літератури.

Як зазначається в дослідженні, «формальна державна цензура діє паралельно із загрозою заборони текстів або вебсайтів як нібито екстремістських», які будуть опубліковані в Республіканському списку екстремістських матеріалів.

Репресії проти опонентів режиму

З 2020 року багато білорусів протестують проти режиму Лукашенка, незважаючи на наслідки, до яких це може призвести.

В опитуванні засуджується, що на тлі безперервних репресій проти громадянського суспільства уряд «стежить, погрожує, переслідує і карає» релігійних лідерів, які «публічно виступають проти фальсифікацій на виборах, насильства з боку режиму або ролі Білорусі у вторгненні Росії в Україну».

Крім того, режим Лукашенка «намагається заборонити молитви за політичних в’язнів», кількість яких зросла з серпня 2020 року, і яким «часто відмовляють у правах людини, таких як свобода віросповідання».

Читайте також:

Контроль над іноземцями

За даними «Форуму 18», свобода віросповідання іноземних громадян «суворо контролюється» Уповноваженим у справах релігій та національностей, який одноосібно вирішує, чи є релігійна діяльність іноземця «необхідною».

Тільки релігійні громади, які мають державний дозвіл на існування, можуть запрошувати іноземців для роботи з ними, але Уповноважений може відмовити в дозволі без пояснення причин.

До того ж «іноземним громадянам, які легально проживають в Україні й не є релігійними працівниками, заборонена будь-яка активна участь – на відміну від пасивного відвідування – в релігійних громадах», підкреслюється в дослідженні.

З повним текстом дослідження можна ознайомитися на сайті «Форуму 18».

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button