Блог Сергія Головіна

Кант на роздоріжжі

Свідоцтв існування Бога – безліч. Однак Воланд, головний герой роману «Майстер і Маргарита» з властивим йому лукавством стверджує, що таких – «рівно п’ять», і ті, мовляв, розкритиковані Іммануїлом Кантом. Що ж це за «рівно п’ять» доказів буття Божого, про які так категорично заявляє нав’язливий гість, а співрозмовник зі знанням справи йому опонує?

Йдеться про так званих «П’яти шляхах» Фоми Аквінського (1225 – 1274), італійського богослова і філософа, члена домініканського ордена, який звів воєдино основи християнського віровчення і елементи язичницької філософії Арістотеля. Фома систематизував ортодоксальну схоластику і визнаний найавторитетнішим католицьким філософом. Його вчення отримало назву томізму (від латинського Томас, Фома).

Фома стверджував, що роль образу Божого в людині виконує розум. Бог же незмінний, а тому залишається незмінним і Його образ. І хоча в цілому природа людини вражена гріхом, його розум ця доля минула. Так що ми можемо пізнавати Бога не тільки через Його одкровення, але і за допомогою здорового мислення на підставі власного досвіду. Так що, навіть не маючи особливого одкровення від Бога у вигляді Писання, ми можемо прийти до висновку про Його існування п’ятьма шляхами.

По-перше, Бог є початковий нерухомий рушій

Всякий рухомий об’єкт наведено в рух будь-яким іншим об’єктом. Але щось повинно було спочатку привести вихідні об’єкти в рух. Цим первинним джерелом всякого руху і є Бог.

По-друге, Бог є загальна причина

У кожного наслідку повинна бути причина. Але все, що має причину, має початок і кінець. Сама ж послідовність кінцевих причин теж мала з чогось початися. І ця споконвічна причина не має ні кінця, ні початку, ні причини. Вона і є Бог.

По-третє, Бог є первинною необхідною істотою

Істоти бувають можливими – тими, які можуть бути, а можуть і не бути. Але всі істоти такими бути не можуть. Існування можливих сутностей свідчить про існування необхідної сутності – тієї, якої не може не бути. Ця сутність і є Бог

По-четверте, Бог є граничне буття, добро й істина

Оскільки ми можемо говорити про більше чи менше буття, доброту і істину, значить, існує абсолютний ступінь цих понять, близькістю до якого ми визначаємо їх відносні значення. Це і є Бог.

Нарешті, по-п’яте, Бог є причина впорядкованості речей

Ми у світі бачимо порядок, а не хаос. Будь-яка домогосподарка знає: порядок треба наводити, тільки безлад утворюється сам. А раз у світі є порядок, значить, його хтось навів. Це і є Бог.

У широкому спектрі аргументів про існування Бога перші чотири з П’яти шляхів Фоми Аквінського є різновидами так званого космологічного аргументу, або аргументу від причинності (зокрема – причинності руху, дії, існування і властивостей). П’ятий же шлях, заснований на наявності впорядкованості, гармонії й задуму у всесвіті, – варіант телеологічного аргументу.

Але чим не догодили «П’ять шляхів» родоначальнику класичної німецької філософії Іммануїлу Канту (1724 – 1804)? Річ у тому, що у всіх них міркування виходить з нашого сприйняття реальності за допомогою чуттєвого досвіду (a posteriori). Почуття ж, на думку Канта, рівним рахунком нічого не повідомляють нам про самі предмети, представляючи нашій свідомості лише тільки їх образи. А тому знання, засноване на чуттєвому досвіді, неістинне.

Що ж, за часів Канта в околицях його рідного Кенігсберга ще не ганяли російські великовантажні тягачі, і професор міг дозволити собі не звертати уваги на «образ» проїжджаючий повз воза. Візник, будучи не знайомий з філософією, цілком довіряв своїм почуттям і був здатний вчасно притримати коней, пропускаючи дивакуватого філософа.

Читайте також:

Сьогодні ж мало хто в здоровому глузді вирішить перетнути там дорогу, не озирнувшись  по сторонах. Недарма, Воланд у Булгакова зауважує про свою передбачувану бесіду з Кантом: «Адже говорив я йому тоді за сніданком: «Ви, професор, воля ваша, щось недоладне придумали! Воно, може, й розумно, але боляче незрозуміло. Над вами потішатися будуть»». Втім, і в цій фразі проявляється лукавство булгаковського персонажа. Адже звичаю снідати у Канта не було.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button