Блог Сергія Головіна

Бог, схований у культурі

Культурологічне богослов’я має бути безумовно христоцентричним. Христос є його основним змістом, і його метою, і моделлю для уподібнення. Писання говорить, що Він є «Образом Бога невидимого» (Колоссян 1:15). Саме у Христі здійснюється повне відновлення культурного розпорядження, покладеного на людину при створенні. Він – другий Адам (1 Коринтян 15:45). Перший Адам не впорався зі своєю місією, не виконав свого призначення, і тому «Батько послав Сина Спасителем світу» (1 Івана 4:14). У ньому відновлюється повнота Божого задуму про людство. Уподібнюючись до Христа, ми й самі починаємо відповідати своєму призначенню в цьому світі.

Будучи відкупителем всього людства, Христос виступає і відкупителем культури. Не якоїсь однієї, особливої, а будь-якої культури, в яку Він входить – близькосхідної, північноатлантичної, азійської, африканської, східноєвропейської – будь-якої. І тому християнська культура має бути не якимось особливим типом культури, а викупленою формою тієї культури, до якої належать ті, хто приходить до Христа. Адже Батько не послав Сина «доставити» Бога у світ, у якому Його досі не було. Батько послав Сина явити Батька світові, в якому Той не перестав перебувати.

«Як послав Мене Отець, так і Я посилаю вас», – проголошує Христос (Іван 20:21). Місіонер, приїжджаючи на місце, не привозить туди з собою Бога. Бог постійно перебуває з людьми, до якої б культури вони не належали. «І ввесь людський рід Він з одного створив, щоб замешкати всю поверхню землі, і призначив окреслені доби й границі замешкання їх, щоб Бога шукали вони, чи Його не відчують і не знайдуть, хоч Він недалеко від кожного з нас» (Дії 17:26,27). Бог завжди поруч, і наше завдання – направити людей до Бога в контексті їхньої культури, допомогти знайти Його.

Так, народ тайських лісу, що мешкає на суміжних територіях Таїланду, Лаосу та М’янми, ніколи не мав власної землі й постійно був гнаний місцевими жителями. Лісу не мали своєї писемності, але з покоління в покоління передавали усний переказ, що казав: «Настане день, і біла людина розкриє сенс бананового листа, і лісу знайдуть батьківщину, відібрати у них яку ніхто вже не зможе». Вони жили цією мрією про білу людину, яка несе звістку визволення.

З появою в Сіамі білих людей, представників колоніальної адміністрації, лісу дуже зраділи і постійно вимагали відкрити їм сенс бананового листа. Але в тих це викликало лише подив. Коли ж у їхні поселення прийшли перші місіонери, лісу, які до цього не бачили книг, із захопленням дивилися на розворот розкритої Біблії, що нагадував за формою банановий лист. Цього разу їхні прохання витлумачити зміст листа не залишилися без відповіді. Місіонери розповіли їм і про Христа, і про вічне Царство Небесне, в яке веде Його жертва. Сьогодні 40 % від загальної кількості лісу – християни! А серед тайських лісу цей показник ще вищий.

З іншого боку, нігерійське плем’я Ананг дотримувалося суворих моральних принципів зі страху перед абассі – справедливим богом, який суворо віддає кожному за заслугами. Коли ж прийшли місіонери, то розповіли, що абассі не існує, що він – хибний, вигаданий самими людьми. Справжній же Бог – добрий і милосердний, який прощає людям усі їхні гріхи. Замість того, щоб ототожнивши абассі з праведним гнівом Бога-Творця, розповісти про Його жертовну любов, місіонери просто замінили у свідомості своїх слухачів старого бога на нового, суворого – добродушного і поблажливого. У результаті суспільна мораль племені занепала, і аморальна поведінка стала нормою серед молоді.

Завдання місіонера – не зневірити людей у ​​сфері божественного, а допомогти їм знайти в контексті їхньої культури «невідомого Бога» – Бога справжнього, Який «недалеко від кожного з нас» (Дії 17:23-27).

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button