Новини археології

Археологи знайшли в Ізраїлі артефакт, на якому написане ім’я Бога та слова прокляття

24 березня археолог Скотт Стріплінг та міжнародна група вчених провели прес-конференцію у Х’юстоні, штат Техас, та представили найдавніший протоалфавітний текст на івриті, що містить ім’я Бога – тетраграматон «YHWH». Артефакт з цим текстом знайшли на біблійній горі Евал, як місце встановлення жертівника та проголошення завіту, благословення і прокляття.

Джерело: Facebook Громада «Бейт Шалом» з посиланням на timesofisrael.com та haaretz.com

Ось як про цю подію написано в Біблії: «Тоді Ісус збудував жертівника для Господа, Бога Ізраїлевого, на горі Евал… жертівника з цілого каміння, що над ними не підіймали заліза. І принесли на ньому цілопалення для Господа, і приносили мирні жертви… А потім він читав усі слова того Закону, благословення та прокляття, усе так, як написано в Законі» (Ісуса Навина 8:30-35). «…Ось, сьогодні я даю перед вами благословення й прокляття… І станеться, коли Господь, Бог твій, уведе тебе до Краю, куди ти входиш посісти його, то даси благословення на горі Ґарізім, а прокляття на горі Евал» (Повторення Закону 11:26, 29).

Вчений Стріплінг та його команда датують крихітний амулет з написом 1200 роком до н. е.

Табличку з прокляттям було виявлено в землі, спочатку взятої з культового місця на горі Евал, поблизу біблійного Сихема та сучасного Наблуса.

Археологи знайшли в Ізраїлі артефакт, на якому написане ім’я Бога та слова прокляття
Доктор Скотт Стріплінг, керівник поточних розкопок у біблійному Шайло, демонструє знахідку. 22 травня 2017 р. (Аманда Боршель-Дан/Times of Israel). Джерело: timesofisrael.com

Місце відоме як «Аль-Бурнат» або «циліндр» (з арабської). Консенсус археологів датує беззаперечно культове місце десь близько 11-м століттям до н. е., або коли ізраїльтяни, очевидно, почали заселяти Ханаан. Інші археологи відносять цю дату до 12 століття.

Покійний професор Хайфського університету Церталь розкопав це місце у 1980-х роках, включаючи великий прямокутний вівтар, який, очевидно, був побудований над більш раннім круглим вівтарем. Стріплінг сказав, що табличка взята із землі, викопаної саме з цього круглого вівтаря.

Археологи знайшли в Ізраїлі артефакт, на якому написане ім’я Бога та слова прокляття
«Вівтар Ісуса Навина» на археологічній ділянці гори Евал, 15 лютого 2021 р. (з люб’язності Шомрім Аль Ханетцах). Джерело: timesofisrael.com
Археологи знайшли в Ізраїлі артефакт, на якому написане ім’я Бога та слова прокляття
«Вівтар Ісуса Навина» на археологічній ділянці гори Евал, 15 лютого 2021 р. (з люб’язності Шомрім Аль Ханетцах). Джерело: timesofisrael.com
Археологи знайшли в Ізраїлі артефакт, на якому написане ім’я Бога та слова прокляття
«Проклятий, проклятий, проклятий»: культове місце на горі Евал. Автор: Елад Цур. Джерело: haaretz.com
Археологи знайшли в Ізраїлі артефакт, на якому написане ім’я Бога та слова прокляття
На горі Евал. Джерело: haaretz.com

Команда разом з професором Хайфського університету Гершоном Галілом, які розшифрували напис, стверджують, що на табличці з егейського свинцю було записане прокляття протоханаанським або синайським письмом (тобто ранньоізраїльським), і являло собою юридичний документ.

Напис на свинцевому листі складається з 40 стародавніх протосинайських літер. Численні скани прочитали Галіл і Пітер Герт ван дер Вен з Університету Йоханнеса Гутенберга у Майнці.

Стріплінг стверджує, що більшість давньоєврейського тексту написана ізраїльтянами як внутрішній юридичний документ, форма суспільного договору, що попереджає особу, яка його укладає, що станеться, якщо вона не виконає своїх зобов’язань.

Археологи знайшли в Ізраїлі артефакт, на якому написане ім’я Бога та слова прокляття
Зовнішній вигляд свинцевої таблички з прокляттям, знайденої на горі Евал у 2019 році. (Майкл К. Луддені/Співробітники біблійних досліджень). Джерело: timesofisrael.com

За словами ван дер Веена, прокляття – це юридичний напис із юридичним вироком, адресованим досі невідомій особі чи групі. Воно явно має давнє ізраїльське походження, відноситься до його божества (YHWH) і читається як формула прокляття. Є хороші літературні паралелі в єврейській Біблії, і це була відома традиція стародавнього Середземномор’я та Близького Сходу.

За словами дослідників, там написано:

«Проклятий, проклятий, проклятий – проклятий Богом YHW.

Ти помреш проклятий.

Проклятий, ти неодмінно помреш.

Проклятий YHW – проклятий, проклятий, проклятий».

Галіл пояснює, що текст був написаний як хіастичний паралелізм. Це літературна структура, відома в книзі Псалмів, де послідовні фрази повторюють ту саму граматичну структуру.

Але досі дослідники вважали, що Біблія була записана лише через сотні років після датування цього тексту.

Щодо мети цього напису, то ось як пояснює ван дер Вен:

«Це, швидше за все, самопрокляття чи клятва, яку людина накладає на себе. Я приймаю благословення… і приймаю прокляття, якщо порушу завіт».

Захищаючи свою інтерпретацію слова, перекладеного як YHW, він пояснює, що протоалфавітне письмо не було стандартизоване – воно могло йти зліва направо, зверху вниз. Але тут ми маємо це двічі: літери «йуд» зліва, «ге» посередині (виглядає як фігурка у вигляді палички) і «вав». «Це божественне ім’я бога», – каже ван дер Вейн.

«Ми знаємо, що ізраїльтяни з моменту, коли вони прийшли до Ізраїлю, вміли чітко писати, й ім’я Бога також», – сказав Галіл.

Археологи знайшли в Ізраїлі артефакт, на якому написане ім’я Бога та слова прокляття
За словами епіграфа Хайфського університету, професора Гершона Галіля, це, мабуть, найдавніше письмове свідчення імені Бога, YHWH. (з люб’язності надано Associates for Biblical Research). Джерело: timesofisrael.com

Ця крихітна складена свинцева «табличка з прокляттям» розміром 2х2 см може стати одним із найбільших археологічних відкриттів світу. Вона вбачається вченими як перше засвідчене використання імені Бога в Землі Ізраїлю і вказує на писемність ізраїльтян, на кілька століть раніше, показуючи, що вони вже були грамотними, коли вступили у Святу Землю, а отже, могли написати Біблію.

Критика

Одним із викликів для надійного датування артефакту є той факт, що табличка не була виявлена під час ретельних розкопок у контексті та прив’язці до стратиграфічної колонки. Як повідомлялося, вона була знайдена під час повторної експертизи ґрунту у 2019 році з відвалу, утвореного під час розкопок 1980-х років на горі Евал, які проводилися під керівництвом професора Адама Церталя. Тоді ґрунт просіяли сухим способом, і у 2019 році команда Стріплінга повторно просіяла його, використовуючи техніку вологого просіювання, яка була розроблена в проєкті просіювання Храмової гори, де Стріплінг колись працював.

Інші археологи не захотіли коментувати напис, поки не переглянули академічну роботу та скани. «Той факт, що вони публікують це в новинах, перш ніж опублікувати наукову публікацію, трохи неправильний», – сказав один авторитетний академік. Інший попередив, що, оскільки він сам не міг побачити напис, неможливо було дізнатися, чи є твердження фактичними, чи є випадком «надмірно розвиненої уяви». Однак обидва скептики сказали, що «все можливо» і що «це може бути дійсним», хоча зображення ще не оприлюднили.

Хоча рекламувати перед пресою ще неопубліковану в академічному журналі роботу не зовсім правильно, Галіл зауважив, що команда дослідників вважала за обов’язок поділитися новинами про існування цієї таблички та своїми початковими висновками, оскільки це може змінити історію.

Детальніше можна прочитати статтю за посиланням.

За матеріалами:

Фото Amanda Borschel-Dan, Shomrim Al Hanetzach Michael C. Luddeni, Elad Tzur, Associates for Biblical Research.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button