Актуальне

Як говорити з дітьми про війну в Україні

Хтось у будь-якому разі знайомитиме наших дітей з боями та насильством. Такі розмови складні, але важливі. Найкраще, якщо це будемо ми, тому що ніхто не перетворить розмову про війну на розмову про Ісуса краще, ніж ми.

Нижче Джастін Уітмел Ерлі пропонує декілька тем, на які він спілкувався зі своїми старшими синами.

«Я просто юрист і батько, який, як і ви всі, копається у всьому цьому, але я молюся за те, щоб ці теми розмов допомогли вам мислити в біблійному ключі про те, як допомогти вашим дітям переварити вторгнення в Україну».

1. Мир – це не норма, це − виключення

Дуже важливий урок з Біблії та історії полягає в тому, що світ є рідкісним явищем. Бог не дивується, коли народи бунтують (Діян. 4:25; cр. Пс. 2). Ми також не повинні дивуватися цьому. Не зважаючи на те, що ми створені на образ Божий, всі люди занепалі та здатні на жахливе зло. Прогрес та час не можуть це змінити; лідери так само продажні, жадібні до влади й жорстокі, як і завжди. Нам було б добре пам’ятати про це за часів відносного світу.

2. Але за мир варто боротися!

Я постійно питаю моїх хлопчиків: «Коли настає той єдиний випадок, коли вам дозволено з кимось битися?». Вони відповідають: «Коли ти захищаєш когось іншого». Так, ми занепали, але ми були створені для миру. Це образ Божий у нас, і він вартий того, щоб за нього боротися. Насправді це єдина причина, з якої ми повинні боротися. Оскільки Бог любить і захищає невинних (Повтор. 19:10), ми не пасивні перед лицем неминучого зла, навпаки, ми маємо бути вірними.

3. Зло реальне, але ми не боїмося

«Це погано, але вам не треба боятися», − говорю я своїм синам. Нашою відповіддю на зло має бути мужність, а не здивування. Ми можемо бути виключно хоробрими, тому що Христос переміг цей світ (Ів. 16:33). Серйозному християнину не треба боятися смерті та страждання. Коли ми стикаємося зі злом, ми вільні робити те, що правильно, а не тільки те, що є безпечним. Використовуйте світові кризи для того, щоб нагадати дітям про те, що постать християнина перед лицем зла має бути сміливою, а не боягузливою. Нестачі у цих можливостях немає.

4. Добре і правильно оплакувати насильство

Правильною відповіддю є не страх, а смуток. Насправді плач необхідний, тому що насильство завжди варто оплакувати. Неправильно, що злі люди перебувають при владі. Не добре, що бідних зневажають, а невинні вмирають. І не просто прийнятно говорити про це Богу — для наших сердець важливо, щоб ми це робили (див. Пс.72, наприклад). Також важливо, щоб діти бачили нас тоді, коли ми плачемо. Ми повинні дозволити їм бачити нас зломленим злом і стражданням, щоб вони знали, що є інший шлях, крім безсердечного прийняття цього. Ми можемо оплакувати зло і бути хоробрими одночасно. Насправді іноді це найсміливіший вчинок.

5. Не сумуйте − Бог справедливий

Розмови про суд не популярні. Але це переважно тому, що ми не розуміємо зла. Часто, коли зло підіймає голову, ми хочемо, щоб прийшла сильна людина і все владнала. Так, є один такий, що приходить, і Його ім’я Ісус. Він судитиме світ (ось що робить благу звістку про Ісуса такою прекрасною: ми, які заслуговуємо на суд, прощені!). Але нагадуйте собі й вашим дітям, що Бог чує, як безневинна кров волає від землі (Бут. 4:10). Він не залишить це безкарним. Добро може і не перемогти за нашого життя, але добро врешті-решт переможе. Так що тримайтеся.

6. Ми повинні молитися

Одна з найрадикальніших дій, які може зробити християнин перед лицем зла, — це молитися. Молитви не повинні бути складними. Досить простих закликів про помилування. Врятуй українців. Зроби їх мужніми. Зроби нас мужніми. Прийди зі Своїм судом. Хай добро переможе. Господи, будь милостивий. Тримай нас міцно. Дай мир. Той, хто зодягнений у зброю Божу, «завжди в молитві» (Еф. 6:18). Моя головна думка у розмові з моїми синами полягала не в тому, щоб «лобіювати, щоб Америка надала більше підтримки Україні». Це було так: «Коли ви ляжете сьогодні ввечері, помоліться за них. Зробіть це і завтра». Молитва – це те, що мають робити християни, і світ цього потребує.

7. Ми повинні грати

Так, грати. Це також акт сміливості перед лицем зла. Пам’ятайте, ця розмова для старших дітей, але навіть старші діти − це ще діти! Один з найкращих подарунків, який ви можете їм подарувати, це біблійна істина про те, що зі світом, зрештою, все буде гаразд (Ів. 16:33). Є мало речей, які втілюють надію на Євангеліє більше, ніж гра. Подумайте про гру, як про літургію проти зла. Не губіться у заголовках. Не втрачайте своєї присутності вдома. Не будьте відстороненими. Не ходіть у гніві, наляканому стані, не гарячкуйте. Батьки — захисники, які стримують натиск усієї темряви світу, щоб вітальня могла стати місцем для уяви та гри. Будьте сміливими — сідайте на килим та грайте!

Тому йдіть уперед і будьте батьками. У важкі часи наші діти потребують нас найбільше. Милість Божа нехай буде з вами, Мама й Тато. Помоліться, а потім займіться цим.

Читайте також: 

5 звичок, які ви повинні прищепити своїм дітям

Джастін Уітмел Ерлі – письменник, оратор та адвокат з Річмонда, штат Вірджинія. Він є автором ушанованої нагород книги про звички та духовне становлення «Загальне правило», а також книги про євангельські звички виховання «Звички домашнього господарства».

Джерело: ieshua

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button