Блог Андрія Мурзіна

І будете самі вільні як боги

Libertas – це свобода від усього, що забирає всю твою свободу. По суті, це свобода від залежності. А головна наша залежність – від гріха.
Якби Аквінат побачив сучасне суспільство, що б він сказав, що нам потрібно знати про свободу? У чому ми помиляємося щодо свободи? Чому у нас плутанина в питанні свободи?
Думаю, він сказав би, що в відношенні сучасної культури до свободи є парадоксальна іронія. Тому що, з одного боку, ми надзвичайно цінуємо свободу, напевно, більше, ніж будь-яке суспільство коли-небудь в історії. Однак, парадокс в тому, що більшість з нас в глибині душі відчувають, що у нас менше свободи, ніж раніше.

Хмм … Як же виходить, що ми цінуємо щось більше, а у нас його все менше? І це схоже на парадокс в питанні влади. Завдяки блискучим успіхам в технологіях, у нас набагато більше влади над природою, ніж у будь-якого суспільства до нас. Однак, багато хто все більше відчуває своє безсилля.
Чим більші наші технології, тим ми стаємо менші. Наприклад, ми були б менш здатні пережити катастрофу на кшталт ядерної зими, ніж наші предки. А у самих просунутих з нас, начебто університетських професорів, було б найменше шансів вижити. На відміну від фермерів…
Чим пояснюється цей парадокс? Розглянемо гіпотезу, припущення, можливе пояснення. Припустимо, що ми стали залежні від свого ідола свободи. Всі ідоли розбиваються, і все залежності засліплюють залежних. Можливо, ми всі подібні до Голлума, а свобода – наше кільце.
Можна заперечити: але ж то було кільце сили, а не кільце свободи? Але почекайте, зараз я вас заплутаю ще більше. Хіба свобода – не те ж саме, що влада? У тебе немає ні свободи, ні сили, якщо ти дуже бідний, якщо паралізований, пригноблений, якщо ти раб, якщо в тюрмі, якщо тобою править тиран, якщо ти на ланцюзі, якщо ти неосвічений, хворий, якщо біль нестерпний, якщо ти мертвий.
Чому всі цитують лорда Ектона, що «Будь-яка влада розбещує, а абсолютна влада розбещує абсолютно», але ніхто не говорить це про свободу? Будь-яка свобода схильна розбещувати, а абсолютна свобода розбещує абсолютно. Хіба ви не бачите це всюди навколо?
Ось, уявіть, що ви – багаті і знамениті. Припустимо, ви – всесвітньо відома рок-зірка. Ймовірно, ви помрете від передозування, коли вам ще не буде тридцяти. Це свобода?
Може, наша плутанина в питанні свободи походить від нашої залежності від неї? А може, цей причинний зв’язок працює в обидві сторони? Можливо, причина нашої залежності – в тому, що ми помиляємося в цьому питанні.
У будь-якому випадку, ясно, що сучасне суспільство не має істинного розуміння свободи …
З лекції “Значення свободи у Фоми Аквінського”, Пітер Кріфт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Андрій Мурзін

Викладач Київської богословської семінарії, директор магістратури «Біблійна душеопіка», координатор місії ОІС в Україні. За освітою педагог та магістр богослів’я (Th.M.). Автор книги «Диалог с православием: говорите истину с любовью, наблюдая за собою».

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button