Топ

Вітрила кохання

У кожного із нас є своя історія кохання. Для більшості любов не схожа ні на яку іншу історію. Вона унікальна і навіть у багатьох випадках незабутня. Згадка про любов або надихає, або заставляє переживати і жаліти, що все так закінчилося.
Бог Всесвіту у Своєму Слові говорить про принципи любові, або як їх ще можна було би назвати, вітрила кохання. Принципи, дотримуючись яких, ніколи не втратимо свого кохання, а навпаки, з кожним роком будемо кохати все більше і більше. І тоді зможемо сказати разом із Ліною Костенко: «Стільки років кохаю, а закохуюсь в тебе щодня».
Біблія – це історія про любов Бога до людини. В Ній Творець відкриває Свій задум щодо людини, описує момент викуплення людини від вічних мук, а також відслоняє завісу вічності, яка очікує на всіх людей. Ось дві дуже цінних фрази про любов Бога до людини:
«Так бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне» (Ів. 3:16).
«Ми пізнали й увірували в ту любов, що Бог її має до нас. Бог є любов, і хто пробуває в любові, пробуває той в Бозі, і в нім Бог пробуває!» (1 Ів. 4:16).

І. Пізнання Бога

Бог є джерело любові, – пізнання Його відкриває для нас розуміння сутності любові (1 Ів. 4:8): «Хто не любить, той Бога не пізнав, бо Бог є любов!» Ми ж можемо запротестувати проти цього визначення і довести всім, що «я любив і без цього». На превеликий жаль, Біблія говорить, що є справжня (жертовна) любов, яка ніколи не перестає (1 Кор. 13:8), а є любов у вигляді пожадливостей (1 Ів. 2:15-16): «Не любіть світу, ані того, що у світі. Коли любить хто світ, у тім немає любові Отцівської, бо все, що у світі: пожадливість тілесна, і пожадливість очам, і пиха життєва, це не від Отця, а від світу».
Якщо наше кохання потерпіло крах, то потрібно поставити собі два запитання: це була пожадливість – наслідок того, що побачили очі, чи почули вуха? Чи я не знав Божих принципів любові і тому її розтратив? А можливо, моя любов на даний час майже завмерла, тоді зробімо все, що Бог радить, аби повернути палке кохання.
Ми можемо навчитися любити, вивчаючи Слово Боже. Можливо, ви не думали про Слово Боже в такому аспекті, але вся Біблія – це історія про любов, у якої є чому повчитися. Це історія незмінної Божої любові до невірного людства. Упродовж усієї Біблії бачимо, як Бог доглядає людей, годує, піклується про них, бо Він любить і завжди намагається привести до Себе дорослих і дітей. У книзі пророка Єремії в одному з віршів сказано: «Здалеку з’явився мені Господь і сказав: любов’ю вічною Я полюбив тебе. Тому милість тобі виявляю» (Єр.31:3).
Досліджуючи любов Бога до людей, можемо вчитися любити нашу шлюбну половину так, як нас любить Бог: жертовно, безкорисливо і навіть «фанатично». Чим більше переймемо від Бога Його принципів любові до людей, тим досконалішою може стати наша любов до нашого партнера у шлюбі.
Зростання в любові один до одного можна змалювати рівностороннім трикутником, на вершині якого Бог. Чим ближче чоловік і дружина до Бога, тим ближче вони один до одного. Від того, скільки часу я проводжу наодинці з Богом, залежить моя любов до неї. Чим далі лампочка від трансформатора, тим слабше вона світить. Чим ближче – тим яскравіше. Якщо в чоловіка і дружини є постійні та тісні відносини з Богом, то й між ними будуть міцні стосунки, основані на любові.
Молоді думають, що для любові потрібно захопитися людиною, і тоді вони будуть щасливими. А насправді потрібно полюбити по-справжньому Бога, і тільки тоді зможемо захоплено кохати свою «половинку».

ІІ. Пізнання близької людини

Другим вітрилом кохання є пізнання того, кого любимо. Кожна людина унікально створена Богом, і їй потрібно дарувати любов, яка найкраще підходить для неї. Любов чоловіків і дружин дуже сильно відрізняється, про це пише апостол Павло «Нехай віддає чоловік своїй дружині потрібну любов, так же само й чоловікові дружина» (1 Кор. 7:3). Чоловіки люблять очима, а жінки люблять вухами.
Окрім відмінностей любові, яка є між чоловіками і дружинами, ще існує відмінність любові кожної людини зокрема. Дуже гарно про ці відмінності пише Гері Чепмен у книзі «П’ять мов любові». Існує п’ять мов любові: слова схвалення, час, подарунки, допомога, дотики. Кожна людина має потребу в усіх п’ятьох видах любові, але одна людина має в одному більшу потребу, а в іншому меншу. Тому нам потрібно вивчати свого чоловіка чи дружину, батьків і дітей, їхню мову любові, щоб дарувати їм те, що для них найкраще підходить.
А ще ми відрізняємось один від одного складом розуму, романтичністю, сутністю (темпераментом), характером, стресами, які пережили в дитинстві, й усе це потрібно вивчати, щоби подарувати близькій людині найкращу для неї любов. Ми з дружиною до одруження відпочивали по-різному. Я любив активний відпочинок, шумну компанію та багато спорту, а моя дружина любила спокій, одинокість і тишу на природі біля водойми. Мій прояв любові до неї полягав у тому, що ми удвох виїжджали на природу, де нема людей і є водойма.
Також дуже важливо вивчити, що подобається партнеру (слова, їжа, одежа, поведінка…), а що не подобається. Надалі треба побільше дарувати те, що подобається і не пропонувати те, що не імпонує. На початку нашого шлюбного життя дружина попросила мене не робити їй зауважень і я послухався: 21 рік не роблю їй зауважень. Коли щось потрібно, то чемно її прошу. Моя дружина знає, що я дуже люблю вареники, тому вона старається часто їх готувати, щоби показати свою любов до мене.

ІІІ. Набування знань

Цей принцип виправляє помилкове розуміння любові, що переважає насамперед серед підлітків, які думають, що любов – це найлегша для пояснення і найпростіша річ. Вважають, що любити легко, для цього не потрібно ні міркувань, ні старань. Інакше кажучи, нема потреби вчитися любити й навіть думати про це.
Насправді любов дорого дістається. Вона багато жадає від люблячого навіть тоді, коли її прояв дає досконалу радість. Якщо ви будете діяти відповідно до обставин, то майже завжди будете помилятися.
Любов – це мистецтво, якому потрібно навчитися, і дисципліна, якої потрібно дотримуватися. Можна порівняти мистецтво любові з музикою, чи з яким-небудь іншим видом мистецтва, для досягнення майстерності в якому потрібно дотримуватися дисципліни. У свій час я провів роки, вивчаючи сільське господарство, а потім застосовував вивчене на практиці. Найважливіше було те, що бажання стати справжнім працівником сільського господарства було настільки сильним, що я готовий був пожертвувати всім. Декілька років після того я таким же чином вирішив навчитися мистецтва любові до своєї дружини. І почав вивчати все, що цього стосується. Вивчив, які види любові існують між чоловіком і дружиною, їх є щонайменше п’ять: романтична, дружня, жертовна, зобов’язуюча й інтимна. Кожна із цих сфер любові дуже глибока і потребує багато часу, щоб її вивчити. Сьогодні вивчаю любов жертовну (1 Кор. 13:4-8): «Любов довготерпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається, не надимається, не поводиться нечемно, не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає лихого, не радіє з неправди, але тішиться правдою, усе зносить, вірить у все, сподівається всього, усе терпить! Ніколи любов не перестає!» На даний час вивчив тільки дві складові: любов довготерпить, любов милосердствує.
Найбільшу кількість уроків майстерності любові до чоловіка (дружини), знаходимо в книзі «Пісні Пісень» Соломона. Але по всій Біблії є місця, що дають прямі настанови з мистецтва любові в шлюбному і дошлюбному житті. Можемо навчатися цього, проходячи різні Біблійні семінари на цю тему. Постійне навчання потрібне найбільше тим, хто одружений.

ІV. Вибір на користь партнера

Важливо розглянути це вітрило кохання через призму атак світської пропаганди, яка наполягає на тому, що любов, це почуття, що не піддається контролю. Мовляв, любов як бездомний горобець, прилітає і сідає там, де його не просять, і відлітає тоді, коли йому задумається. Більшість сюжетів кіно, телевізійних драм засновано на передумові, що любов є випадковим почуттям: юнак зустрічає дівчину, дівчина розлучається з юнаком, чоловік розлучається з дружиною, бо полюбив іншу.
Істина полягає в тому, що любов – це діяльна сила, контрольована волею людини. Ви не «просто раб любові», як співається в одній пісеньці. Якщо ви християнин, у серце якого вилилася Божа любов, то можете прийти до рішення любити своїм розумом, можете відновити любов у своєму шлюбі, можете протистояти недобрим почуттям, щоби вони не поневолювали вас.
Вибір на користь шлюбного партнера потрібно робити все життя, а не лише перед одруженням. Нам необхідно кожного дня вибирати на користь своєї шлюбної половини. Якщо я бачитиму тільки хороше у своїй дружині, то вона для мене буде принцесою чи королевою. Але коли почну порівнювати власну дружину з іншими, «кращими», то буду бачити тільки негативне. Усе залежить від мене, від того, який вибір кожного дня роблю я.
Одного разу, після конференції, до мене підійшов хлопчина років чотирнадцяти. Він розказав, що закохався в дівчину, якій вісімнадцять років. Що дуже тяжко страждає, бо хоче бути з нею. Я порадив йому перестати про неї думати, не бувати в тих місцях, де буває вона, зайнятися корисними справами та самовдосконаленням. Через два тижні він зателефонував мені, виражаючи свою вдячність – він повністю звільнився від свого нав’язливого «кохання», навіть думати про нього перестав. Ми любимо тих, на користь кого зробили свій вибір. І чим більше наполягаємо на своєму виборі, тим більші почуття нас захопили. «Хто жінку чеснотну знайде? а ціна її більша від перел: довіряє їй серце її чоловіка, і йому не забракне прибутку! Вона чинить для нього добро, а не зло, по всі дні свого життя» (Пр.31:10-12). А якщо вибираємо інших, то Біблія говорить про наслідки (Мт. 5:28): «А Я вам кажу, що кожен, хто на жінку подивиться із пожадливістю, той уже вчинив із нею перелюб у серці своїм».
Завжди вибір потрібно робити у всьому на користь партнера, крім гріха. Якщо твій чоловік чи жінка робить гріх, то не можна ставати на його сторону, а в усіх інших випадках його чи її потрібно ставити вище за батьків, дітей, директора, чи інших людей.

V. Докладання зусиль

Сьогодні люди намагаються навчитися бути привабливими за допомогою безкінечних реклам, які переконують, що якщо ви оберете правильну зубну пасту, духи, крем для бриття, шампунь чи дезодорант, то будете красивими й здоровими. Навіть пропонується список товарів, які допоможуть привабити потенційних коханців, що без кінця будуть стукати до вас у двері, зупинятися на вулиці, захоплюючись вами. Наше суспільство, кероване засобами масової інформації, вимірює привабливість такими мірилами, як популярність у товаристві, сексуальна привабливість, вживання «правильних» продуктів та володіння речами, які «дають» статус.
Слово Боже відкриває справжній секрет, як бути привабливим і бажаним у шлюбі. Він полягає в тому, щоб самому вміти любити, замість того, щоби докладати зусилля, щоби любили тебе. Один чоловік шукав собі ідеальну дружину. На запитання, як знайти ідеальну дружину, отримав відповідь: «Коли ти станеш ідеальним чоловіком, тільки тоді знайдеш ідеальну дружину».

Більше про любов:

Любов – це дати людині те, в чому вона має найбільшу потребу тоді, коли вона найменше того заслуговує. І це досягається через великі зусилля, прикладені для того, щоби служити своїй близькій людині. Царство Боже зусиллями береться, а диявол нав’язує думку, що почуттями. Якщо перестаємо тиснути на педаль газу в автомобілі, він одразу перестає їхати. Любов процвітає пропорційно докладеним зусиллям у служінні своєму партнеру: «Під лежачий камінь вода не тече».
Докладіть зусиль, щоби приємно здивувати свою подругу в шлюбі, даруючи їй любов. Напишіть лист освідчення в коханні, запросіть на побачення, організуйте романтичний вечір…
Робіть все для того, щоб любити, і тоді ви не просто будете мріяти про любов, а будете нею жити.

Читайте головні новини “Слово про Слово” в соціальних мережах Facebook і Twitter

Читайте нас в Телеграм

Любомир Турчак

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button