війна

В Україні тих, кому потрібна психіатрична допомога, значно більше, ніж лікарів

МОЗ України прогнозує, що 3-4 мільйонам людей в країні доведеться приймати ліки, щоб розібратися з психічними проблемами, які стали наслідками війни. Ще 15 мільйонам знадобиться інша психологічна підтримка.

Джерело: zn.ua

Едуард точно не пам’ятає, як він опинився на блокпості українських військових і вигукнув: Путін — мій президент. Модельєр згадує, як панікував, коли біля його будинку на півночі Києва вирувала війна. Він нестримно плакав від новин. Він став одержимий росіянами, які тоді наступали з іншого боку сусіднього лісу. Можливо, він шукав їх, коли вийшов із дому, у піжамі, і подався на українські позиції до лісу. Натомість він згадує, як казав, що шукає Катю Чіллі, поп-співачку, перш ніж оголосити про свою підтримку президента Росії. Солдати побили його.

Того ж дня Едуарда було госпіталізовано до психіатричної лікарні в Києві. Ярослав Захаров, лікар, який його спостерігав, каже, що його випадок навряд чи є унікальним. Війна торкнулася кожного українця. Стрес робить людей, які вже наражалися на ризик психічних захворювань, більш вразливими.

“Людям подобається все контролювати, а війна не дозволяє” – зазначив лікар.

Лікарня доктора Захарова була зайнята під час візиту наприкінці липня. Щойно привезли солдата, який направив вогнепальну зброю на свого колегу на передовій. Але ще гірше було під час березневої битви за Київ, коли довкола будівлі падали ракети. Лікарі розподіляли ресурси, як могли. Виписали всіх, крім найнебезпечніших пацієнтів.

Були трагедії. Один із демобілізованих чоловіків, у якого в анамнезі було психічне захворювання, повісився, виявивши, що його будинок розграбували окупанти.

Едуард розповів, що багато пацієнтів, яких він зустрів у лікарні, були з Бучі або Ірпеня, передмість Києва, де звірювали російські окупаційні війська. Серед них були чоловіки різного віку та професій. Одна дружна група вбила собі на думку, що Едуард був Богом.

Схожі статті

«Вони представилися один за одним: це архангел Михайло, а цей такий архангел Гавриїл» – каже чоловік.

Інші були надто травмовані, щоб говорити, але вітали Едуарда невеликими подарунками: яблуками, чайними пакетиками, кавою, шкарпетками. Один молодий пацієнт приносив йому копійки.

Уряд України направило фахівців у галузі психічного здоров’я до деяких з найбільш потерпілих міст. Психолог Наталія Зарецька працює у Бучі вже три місяці. Вона очікувала, що її програма закінчиться за шість місяців, але попит настільки високий, що вона відкрила у місті новий центр психічного здоров’я. Вона працює із солдатами, які повернулися після тортур у полоні, та місцевими жителями, які були ув’язненими у власних будинках.

«Мало що так небезпечно для психічного здоров’я, як почуття зради та розчарування», – каже Олена Нагорна, соратниця пані Зарецької, яка входить до складу українських сил на Донбасі.

До війни «багато українців бачили у Москві сусіда, хоч і ексцентричного. Це була особиста трагедія, коли цей ексцентричний друг увірвався до їхніх будинків і почав їх вбивати» – додала вона

Нагорна також стверджує, що ті, хто від початку розумів, що Росія — ворог, краще за інших впоралися з жахами війни. Вона називає одну втіху: національну єдність, викувану загальною травмою. Едуард каже, що його досвід вніс ясність.

«Я розумію, що міг бути мертвим, що мене могли застрелити солдати, і це великий стусан під зад» – пояснив він.

Його лікар погоджується, але каже, що ще зарано судити про ступінь його травми. Захаров каже, що Путін скинув бомбу уповільненої дії на психіку кожного українця.

Читайте також: 

Історія зародження ідеї «воєнних злочинів»

Лікар мало не зі сльозами на очах каже, що сам намагався записатися до армії. Його відмовила від цього колишня пацієнтка, яка нині воює на Донбасі.

«Вона сказала мені, що мені потрібно добре подбати про себе, що я буду потрібний усім їм, коли війна закінчиться». Вона мала рацію.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button