Новини археології

Рідкісний папірус епохи Першого Храму повернуто зі США до Ізраїлю

Підрозділ боротьби з викраденнями Управління старожитностей за допомогою лауреата Премії Ізраїлю професора Шмуеля Ахітова змогли повернути в Ізраїль папірус із давнім написом, датованим VII-VI століттями до н. е. – кінцем періоду Першого Храму. Документ раніше не був відомий науці.

Джерело: newsru

Напис, у якому чотири рядки, погано зберігся. Він був зроблений раннім івритським письмом. Передбачається, що його джерело – одна з печер в юдейській пустелі. Серед фрагментів, що читаються – «відправ Ішмаелю…» Це дає підставу припустити, що перед нами приватний лист. В Ізраїлі знаходяться ще два подібні папіруси, також з Юдейської пустелі.

Професор Ахітов зазначає, що ім’я Ішмаель, що означає «слухай, Господь» під час Першого Храму, було поширене серед євреїв. «У Писанні воно вперше з’являється у сина Авраама та Агарі, проте це не єдиний приклад. Відомий Ішмаель бен Нетаніягу, який убив Гдаліягу бен Ахікама. Але знаходимо ми його і в давніх написах − серед імен царських чиновників», − каже він.

Вчений повідомив про відкриття в Управління старожитностей, було розпочато розслідування, яке принесло плоди. Власником виявився мешканець американського штату Монтана. Він розповів, що папірус у 1965 році був подарований його матері куратором Музею Рокфеллера Йосефом Саадом та торговцем старовинами з Бейт-Лехема Олександром Кенду. Через Кенду було продано і безліч фрагментів сувоїв Мертвого моря.

Власник з гордістю розповів, що напис, вставлений у скляну раму, зберігається у нього вдома. Однак ізраїльські фахівці з давніх документів змогли переконати його передати артефакт Ізраїлю для дослідження та збереження у відповідних умовах.

Для цього його запросили в Ізраїль та продемонстрували новітні досягнення у галузі подібних досліджень. Щоб перевірити справжність напису, його крихітний фрагмент було передано до лабораторії Інституту Вейцмана, де підтвердилося виведення Ярдені про датування папірусу VII-VI століттями до н. е.

Читайте також:

«Наприкінці епохи Першого Храму безліч людей були грамотними. Про це свідчить велика кількість артефактів, серед яких остракони та печатки з написами. Проте написи на “органічних носіях”, таких як папірус, майже не збереглося. Від епохи Другого Храму залишилися тисячі фрагментів сувоїв, від епохи Першого Храму − всього три, включаючи цей», − підкреслює важливість знахідки глава сувоїв Юдейської пустелі Управління старожитностей Джо Узіель.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button