Історія та археологія

Що таке сувої Мертвого моря?

Погляд назад на 75 років досліджень сувоїв Мертвого моря

Багато хто вважає сувої Мертвого моря найвизначнішою археологічною знахідкою 20 століття. З 1947 по 1956 рік у печерах біля Кумрану, розташованого на північно-західному березі Мертвого моря, було знайдено тисячі фрагментів сувоїв. Протягом наступних десятиліть групи вчених збирали ці сувої разом, щоб реконструювати дивовижну бібліотеку текстів із третього століття до нашої ери до першого століття нашої ери.

Що таке сувої Мертвого моря?

Сувої, виявлені в Кумрані, безумовно, є найвідомішими з сувоїв Мертвого моря, але це не єдині сувої, які були знайдені. Отже, щоб знати «Що таке сувої Мертвого моря?» треба дивитися ширше.

Попри те, що кумранські сувої є найбільшими, сотні фрагментів сувоїв були знайдені в кількох інших місцях в долині Йордану та Юдейській пустелі. Ці тексти датуються 8 ст. до н. е. – 7 ст. н. е. та описують життя та діяльність людей, які жили в цих регіонах і проходили через них. У той час як сувої з Кумрану написані івритом, арамейською та грецькою мовами, інші сувої написані латинською, арабською та навіть набатейською мовами.

Сувої охоплюють широкий спектр тем і жанрів. Мабуть, найцікавішими є біблійні сувої, які містять тексти з усіх книг єврейської Біблії (Старого Заповіту), за винятком, можливо, Естер. Інші сувої — це єврейські сектантські писання, адміністративні документи, акти купівлі-продажу та навіть записи про розлучення та шлюби.

Попри назву, більшість сувоїв збереглися як фрагменти, невеликі уривки того, що колись було більшими сувоями та документами. Вони були написані на різних матеріалах, від шкіри до папірусу. Хоча деякі сувої сягають кількох футів завдовжки, багато дрібніших фрагментів не більше за палець. На сьогодні виявлено понад 25 000 фрагментів. Була проведена велика робота по об’єднанню, збереженню, перекладу та вивченню цих різноманітних фрагментів.

У той час як перші фрагменти сувою були виявлені в 1947 році, інші продовжували знаходити, востаннє у 2019 році, коли експедиція ідентифікувала розділ Книги Захарії, написаний грецькою мовою і датований рубежем ери.

Чому сувої Мертвого моря важливі?

Переходячи від питання «Що таке сувої Мертвого моря?», перейдемо до питання «Чому сувої важливі?» Знахідка сувоїв вражає кількома пунктами.

По-перше, стародавні сувої, зазвичай написані на пергаменті чи папірусі, зберігаються в археологічних записах досить незвично. Органічна природа таких письмових матеріалів спричиняє їх швидке розкладання. Проте посушливе середовище Юдейської пустелі дозволило цим текстам зберегтися. Після більш ніж двох тисячоліть вони все ще читаються!

По-друге, вони висвітлюють композицію Біблії. Перші копії єврейської Біблії, що збереглися до їх відкриття, датувалися приблизно 1000 роком нашої ери. Сувої створені на тисячоліття тому. Вчені можуть побачити спадкоємність між сувоями та пізнішими біблійними рукописами. Проте вони також знайшли деякі варіації. Наприклад, деякі сувої Виходу та Самуїла з Кумрану зберігають уривки, яких не було в пізніших біблійних рукописах. Вони можуть представляти різні традиції, які поширювалися під час написання сувоїв, або помилки писаря, які вкралися в деякі рукописи. Таким чином, сувої Мертвого моря відіграють важливу роль у реконструкції біблійних текстів.

По-третє, вони відкривають вікно у світ своїх авторів. Сувої не просто переписали історію розвитку єврейської Біблії; вони переписали історію Юдеї в пізній період Другого Храму. Більшість цих текстів були написані, коли в Єрусалимі ще стояв Другий храм; коли єврейські секти, зокрема фарисеї та садукеї, сперечалися про правильне тлумачення закону; і коли греки, хасмонеї, а потім римляни — з Іродом як королем-клієнтом — правили регіоном. Кілька інших текстів датуються 8 ст. до н. е., за часів Першого Храму, тоді як деякі — аж до ісламського завоювання регіону в 7 ст. н. е.

Що таке сувої Мертвого моря?
11Q5 Псалми: один із сувоїв Мертвого моря описує уривок із Книги Псалмів.

Хто написав сувої Мертвого моря?

Ми відповіли на питання «Що таке сувої Мертвого моря?» і «Чому сувої Мертвого моря важливі?», але хто написав сувої? Це питання є особливо важливим при обговоренні тих сувоїв, що виявлені у Кумрані.

Дійсно, існують дискусії щодо особи авторів, але багато хто пов’язує їх зі спільнотою ессеїв, іншою єврейською сектою, яка жила в Кумрані. Отже, сувої були б їхньою бібліотекою. Як зазначалося вище, середовище навколо Кумрану посушливе; хоча в давнину воно було більш родючим, ніж сьогодні, воно все одно не було б найзручнішим місцем для життя. Проте це добре підходило для ессеїв, які прагнули вилучитися з суспільства, щоб жити чистим, праведним життям відповідно до суворого тлумачення єврейського закону. Один із документів, знайдених серед сувоїв, «Правило спільноти», дає деяке уявлення про життя кумранської громади — якщо вони справді були авторами сувоїв. З інших текстів ми бачимо, що ця група передчувала есхатологічні події, кінець днів. Вони вірили, що обіцяний месія незабаром повернеться, скине зіпсоване суспільство та запровадить Царство Боже.

Сувої допомагають нам відтворити цей історичний момент. Ми дізнаємося про різноманітний релігійний ландшафт юдаїзму в цей період, з якого виникло раннє християнство. Бо саме в цей час, у першому столітті нашої ери, останньому столітті створення сувоїв Мертвого моря, Ісус із Назарету розпочав своє служіння.

Кумранське поселення було покинуто приблизно в 70 р. н. е., приблизно під час руйнування Храму, а про їхню бібліотеку забули до 1947 року.

Джерело: biblicalarchaeology.org

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!