Новини культуриХристиянські новини

Старовинне Муравицьке Євангеліє з Рівненщини віднайшлося в Москві

Відтепер й Млинів з Муравицьким Євангелієм вже є в переліку найбільших центрів давньої української книги. Про нього раніше нічого не було відомо.

Про це, як інформує “Рівне Вечірнє”, написав у Фейсбуці Микола Бендюк, художник-реставратор Державного історико-культурного заповідника м. Острога, мистецтвознавець.
“Це вперше виставляю і фото і інформацію про Муравицьке Євангеліє, яке було написане для церкви Успіння Пресвятої Богородиці в замку Муравиця, городище якого зараз знаходиться в околицях Млинова. Купив його до цієї церкви Пантелеймон Шостаков у 1624 році, можливо тоді ж були вклеєні в книгу друковані у Львові гравюри Євангелістів. Церква і замок тоді належали Владиславу Дорогостайському.

Написане воно на дорогому папері, що має європейське походження. В книзі багато кольорових заставок та мініатюр.
Замок і церкву спалили козаки Богдана Хмельницького в 50-х роках 17 століття і відтоді про місце знаходження Муравицького Євангелія нічого невідомо.
В цьому році ми святкуємо 500 річчя Нобельського Євангелія, яке теж походить з Рівненщини, його перевидали невеличким тиражем і зусиллями Василь Яніцький”, – написав Микола Бендюк.
За його словами, ще раніше були відтворенні репринтом сакральні книги з Рівненщини – Пересопницьке Євангеліє і Острозька Біблія. В минулому році він опублікував фото Дерманського Євангелія, яке невідомо наразі де знаходиться. Існує лише фото з музею Метрополітен в Нью-Йорку. І от ще одна знахідка, яку, як наголошує мистецтвознавець, в майбутньому треба хоча б відсканувати і видати репринтом.
З Нобельським Євангелієм було простіше, воно знаходиться в дружній нам Литві, а з Москвою, за словами Миколи Бендюка, це буде в рази складніше зробити.
“Але вже сам факт віднайдення святині і повернення хоча б інформації про неї в Україну вже є подією”, – написав мистецтвознавець і подякував за інформацію про Муравицьке Євангеліє патріоту Млинова Євгенію Заблоцькому.
Щодо Муравицького Євангелія, то як зауважує завідувачка відділу стародруків у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського Наталія Бондар, такі рукописні Євангелія з вставними гравюрами створювалися у Львові або десь поблизу в перших десятиліттях 17 ст., їх відомо до десятка.
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button