Новини археології

Рідкісний римський фінансовий запис знайдено в Єрусалимі

В середу, 16 травня, Ізраїльське управління старожитностей оголосило про велике відкриття: знахідку рідкісного римського напису, що датується близько 2000 років тому.

Джерело: haaretz

Два британські археологи, Фредерік Джонс Блісс і Арчібальд Кемпбелл Дікі, які працювали в стародавньому Єрусалимі біля кінця 19-го століття, залишили цей напис нерозкритим. Однак ізраїльські археологи, які викопали цю область цього року, знайшли фрагменти вапнякової таблички з написом.

Табличка містить сім фрагментованих рядків, що написані івритом поруч із цифрами. Вчені припускають, що це фінансовий запис, ймовірно, квитанція. Це важливе свідчення римського періоду і має велике історичне значення.

Зацікавлення археологічної спільноти та дослідників

Знахідка викликала зацікавлення серед археологічної спільноти та дослідників історії. Цей римський напис стає новим пазлом в складній мозаїці історії Єрусалиму, розширюючи наше розуміння життя та діяльності на цій території протягом стародавніх часів.

Це не перший фінансовий запис давнини, знайдений в Ізраїлі. Нахшон Сзантон, керівник розкопок, і епіграфіст, професор Естер Ешель з Університету Бар Ілан, перераховують чотири схожі написи на івриті в статті в археологічному журналі «Atiqot». Усі вони були знайдені в околицях Єрусалиму та сусіднього міста Бейт-Шемеш, і всі містять імена та цифри, написані на кам’яних табличках і датовані раннім римським періодом.

Однак значення цього відкриття полягає в тому, що це перший фінансовий запис, знайдений у самому серці стародавнього Єрусалиму. Напис було виявлено на визначній Східчастій вулиці, дорозі римської доби, яка вела до Храмової гори. Примітно, що його знайшли в траншеї, залишеній британськими археологами Блісс і Дікі 120 років тому.

Східчаста вулиця, яка, як вважають, була побудована Понтієм Пілатом, служила паломницьким маршрутом і, як вважають, використовувалася лише кілька десятиліть, перш ніж була похована під уламками після знищення Єрусалиму римлянами.

Специфікації й тлумачення знайденого напису

Цікаво, що інтерпретація напису Шимоном Ешелем показує, що один рядок містить закінчення імені «Шимон», за яким слідує єврейська літера «мем».

На написі видно букви «айін», «вав» і «нун софіт». Коли його запитали, чому вони вважають, що це ім’я Шимон, а не інше, Сзантон визнає, що вони не можуть бути впевнені. Проте протягом раннього римського періоду в регіоні Шимон було одним із найпоширеніших імен, якщо не найпоширенішим.

«Це ймовірність, яку ми припускаємо», — уточнив він.

Інші рядки напису містять символи, що представляють числа, деякі супроводжуються літерами, які, на думку археологів, позначають грошові значення. Вважається, що літера mem скорочує ma’ot (шекелі), тоді як resh є абревіатурою reva’im (агорот). Сзантон пояснює, що це схоже на такі номінали, як долари та центи, але в цьому випадку вони означають різні суми.

Обставини знахідки та її значення для розуміння історії

Чому Блісс і Дікі не помітили або ненавмисно залишили цей цінний старовинний фінансовий запис у своїй траншеї? Ймовірна причина пояснюється їх застарілими археологічними методами. За словами Сзантона, техніка розкопок дев’ятнадцятого сторіччя передбачала копання траншей шириною в плечі та глибиною в кілька футів. Грунт із нової траншеї часто відкидали в стару.

«Вони ненавмисно залишили значну кількість матеріалу, − пояснює він. − Вони, по суті, залишили все, крім недоторканих і чудових творів, деякі з яких вони взяли з собою, а інші опублікували».

Фактично, сучасні археологи спочатку не визнали б це написом; це виглядало б просто шматком розбитої кам’яної плити через її брудний стан, який є звичайним для предметів, похованих протягом століть або навіть тисячоліть. Спочатку вони б не зрозуміли його реальної вартості. Як пояснює Сзантон, ізраїльські археологи виявили письмо лише після того, як фрагмент пройшов очищення.

То навіщо вони його чистили, якщо нічого на ньому не бачили? Це тому, що вони очищають усі предмети, які знаходять під час розкопок, уточнює він.

Значення фінансових записів у римській епосі та порівняння з іншими знахідками.

Обставини знахідки підтверджують інтерпретацію цього артефакту як фінансового запису. Його було знайдено на нижній площі стародавнього Єрусалиму, точно вздовж Східчастої вулиці, важливої магістралі в стародавньому місті, згідно з археологічним авторитетом. Наявність руїн крамниць і житлових будинків вздовж вулиці свідчить про її комерційне значення.

Хоча це правда, що фрагмент не був знайдений у своєму початковому положенні, а замість цього був виявлений у розкопаних траншеях попередніх археологів, його все ще можна датувати раннім римським періодом на основі стилю письма, типу використаної кам’яної плити та його схожість з іншими написами тієї епохи.

Один цікавий аспект стосується потенційного походження уламка каменю. Сзантон припускає, що він міг походити від кришки оссуарію, яка була кам’яною скринею, у якій поміщали останки людини.

За словами Сантона, фрагмент є частиною більшого шматка, який спочатку був плоским і тонким.

Він не говорить про ніякі неправомірності у здобутті кришки, а лише припускає, що вона зламалася і цей фрагмент був перевикористаний. В той час і в тому місці камінь для поховання був легкодоступним матеріалом. Ймовірно, на Шляху паломництва були магазини, де продаються поховальні скриньки. А м’який камінь ідеально підходить для швидкого запису.

Слід зауважити, що фінансові записи з римської епохи не є найстарішими. Це честь належить знахідкам в Месопотамії, віком близько 4000 років, які містять списки квитанцій, виплат, контрактів, зобов’язань та інших документів. Також саме там археологи знайшли листа, написаного 3750 років тому, в якому певна особа, на ім’я Нанні скаржиться продавцеві, на ім’я Еа-насір у місті Ур на погану якість мідних злитків і погане поводження з його посланцем.

Читайте також:

Ізраїльські археологи знайшли ймовірний будинок апостола Петра

Певні аспекти залишаються незмінними. Однак, хоча простий перелік імен і постатей може здатися нічим не примітним, він дає цінну інформацію про повсякденні справи стародавнього Єрусалиму два тисячоліття тому. Можливо, він служив квитанцією, подібною до тих, які ми отримуємо з магазинів сьогодні, коли продавець не уникає податків.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 4-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button