Новини археологіїХристиянські новини

Сувої Мертвого моря та ДНК: про що нам говорять останні дослідження

У вівторок було оголошено, що близько 35 сувоїв Мертвого моря пройшли тестування ДНК. Більшість сувоїв Мертвого моря написані на пергаменті – шкірі тварин – і вчені зараз намагаються визначити, які тварини використовували.
На цьому підприємстві співпрацювали вчені з Ізраїлю (Тель-Авів), Швеції (Упсала) та США (Нью-Йорк), і завдяки сучасним технологіям були потрібні лише дуже невеликі зразки, тому знищення безцінного тексту є мінімальним.
Сувої “Мертвого моря” – це єврейські тексти, що датуються до Христа і до 70-х рр. Н. Е. Вони виявленні в 1946 році в печерах поблизу Кумрана, недалеко від Мертвого моря.
З якоїсь причини, останнє повідомлення від Ізраїльського управління старожитностей (ІАА) ігнорується той факт, що вже в 1995 р. було встановлено, що більшість сувоїв зроблені з овечих шкур, а не з  козячих шкур, як передбачалося раніше. 
Основний інтерес цього дослідження полягає в тому, що фрагменти сувоїв тепер можна надійніше комбінувати. Це важливо, оскільки, хоча існує багато більш-менш повних сувоїв, більшість погано збереглися і існують лише у тисячах фрагментів. Після 75 років процес складання їх  для побудови зв’язних текстів дало мало прогресу. Сподіваємось, що знання того, які фрагменти написані на одному пергаменті – тепер об’єктивний факт – прискорить цей процес.

І навпаки, тепер стало зрозуміло, що два невеликі фрагменти Книги Єремії, які, як вважалося, належать до одного сувою, насправді дуже різноманітні: один написаний на шкірі овець, а другий на шкірі корови! Фахівці Єремії будуть захоплені цим результатом.

Звідусіль

Тести також підтверджують, що принаймні кілька сувоїв написані не на місці, а поза Кумраном. Це, безумовно, справедливо для кількох сувоїв, зроблених із коров’ячих шкур, тому що в пустелі Юдеї корів не можна утримувати через брак трави та води.
Багато вчених досі припускають, що більшість або всі сувої Мертвого моря походять з поселення Кумран, яке, на їхню думку, було зайняте єврейською сектою, можливо, есеями. Зважаючи на неоднорідність вмісту сувоїв, я думаю, є більш імовірним, що вони прийшли з багатьох різних місць, і їх привезли лише до печер, щоб сховати їх, коли римляни наблизилися під час війни з євреями у 67-73 рр. Н.е.
У вівторок IAA заявив, що “було виявлено, що всі вибіркові фрагменти сувої, написані за допомогою певної біблійної системи, характерної для сектантських творів, знайдених у печерах Кумран (” Кумранська писарська практика “), генетично пов’язані між собою і колективно відрізняються від інших сувоїв фрагменти, яких були написані по-різному і виявлені в самих печерах “.
Він продовжує: “Ця знахідка дає новий потужний інструмент для розрізнення сувоїв, властивих секті, і сувої, які були принесені з інших місць, і, можливо, відображають широке єврейське суспільство того періоду”.
Іншими словами, зараз є речові докази того, що сувої Мертвого моря є неоднорідною колекцією. Наприклад, один фрагмент сувою Ісаї, безумовно, написаний на відмінному від інших пергаменті; це навіть змушує експертів замислюватися, чи цей фрагмент був знайдений у Кумрані чи доданий до знахідок з інших країн.

Джерело: christiantoday.com

[sc name=”futerblock” ]
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button