Новини археології

Знайдений Моавітський камінь згадує ім’я Бога та підтверджує історичність Ізраїлю й царя Давида

На схід від Мертвого моря у 1868 році археологи знайшли стелу Меші, або Моавітський камінь. Вчені дійшли висновку, що напис згадує ім’я Бога та підтверджує біблійну розповідь про Ізраїль та царя Давида.

Джерело: Facebook «Біблійна археологія»

Дослідники знайшли камінь в йорданському місті Дібан, в області стародавнього Моава. Артефакт датований приблизно 840 роком до н. е.

Цей камінь «являє собою чорну базальтову поліровану плиту висотою 1,15 м та шириною 0,60 м, на якій було викарбувано напис із 35 рядків». Автором запису є Меша, цар Моава, який правив приблизно з 850 року до н. е. до кінця 9 ст. до н. е. Сама земля «Моав була розташована на схід від стародавнього Ізраїлю та Юдеї, навпроти Мертвого моря».

Знайдений Моавітський камінь згадує ім’я Бога та підтверджує історичність Ізраїлю й царя Давида
Фото: Wikimedia Commons. Джерело: worldhistory.org

Загалом історія, описана на стелі, з деякими відмінностями збігається з текстами Біблії – Другою книгою Царів 3:4-28. Напис показує «політичні відносини між Моавом та Ізраїлем в ІХ столітті до н. е. та про релігію давнього Моава».

Цар Меша розповідає, «як бог Моава Кемош розгнівався на свій народ і дозволив підпорядкувати його Ізраїльському царству, але зрештою Кемош допоміг Меші «скинути ізраїльське ярмо» та відновити землі Моава». Меша вважав Ізраїль противником, тому що ізраїльський цар Омрі, батько Ахава, захопив частини Моава.

На записі йдеться про перемоги царя Меши над Ізраїльським та Юдейським царствами та згадується як моавітський цар відбудовував міст, будував цистерни для води, ремонтував дороги й надавав землі для пастухів. На жаль не всі рядки тексту стели збереглися.

Водночас на камені згадується  ім’я ізраїльського Бога YHWH, дім царя Давида та назву Ізраїля. Однак повідомляється, що «сьогодні вчені не могли бути повністю впевнені, що фраза «дім Давида» була правильно розшифрована».

Знайдений Моавітський камінь згадує ім’я Бога та підтверджує історичність Ізраїлю й царя Давида
Малюнок стели Меші, зроблений Марком Лідзбарським у 1898 році: темні частини представляють собою фрагменти оригінальної стели, тоді як білий фон — реконструкцію Шарля Клермон-Ганно на основі паперового відтиску. Малюнок: Суспільне надбання, Wikimedia Commons. Джерело: commons.wikimedia.org

Деякі розбіжності між текстом царя Меши й оповідями з Біблії можна аргументувати таким чином, що «релігійно-політична пропаганда язичницького царя та біблійний наратив мають докорінно різні походження та мету, і не повинні копіювати одне одного».

Вважається, що текст на Моавітському камені є першим великим епіграфічним ханаанським написом, знайденим у регіоні стародавнього Ізраїлю. Ця знахідка «являє найважливіше документальне джерело ізраїльської історії, що доповнює і підтверджує біблійну розповідь».

Наразі оригінал стели зберігається у паризькому Луврі.

Детальніше читайте:

Знайдений Моавітський камінь згадує ім’я Бога та підтверджує історичність Ізраїлю й царя Давида
Фото Wikimedia Commons. Джерело: jpost.com
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button