Блог Себастьяна Тегзи

Про нерозумний гнів релігійних дурнів

«Не сотвори собі кумира» – говорить Божа заповідь. Кумир же буквально означає статую, фігуру, ідола, витесану подобу чого-небудь. Йдеться про фальшивий образ Бога. І Богові це особливо не подобається. І Він цього не приховує. Його Заповідь закінчується дуже строгими словами: «Не вклоняйся їм і не служи їм, бо Я – Господь, Бог твій, Бог ревнивий, що карає за провину…»

Інакше цю заповідь можна перефразувати ще так: «Не сотвори собі своєї праведності». А ми, будьмо чесними, займаємося цим повсякчас. Наприклад: «Не можна жінкам ходити в церкву у штанах», «не можна молитися сидячи», «не можна пити вина», «треба народжувати багато дітей», «в церкві не можна плескати в долоні», «в неділю не можна в руки брати голку й ножиці», «не можна змінювати обряд», «речі повинні бути поскладувані саме так», «жити треба за таким правилом», «це їсти можна, а це ні», «так проповідувати правильно, а в іншому разі це взагалі й не проповідь» і тисяча інших форм нашої праведності.

Ми хочемо бути надзвичайно правильними. А найгірше, що за цією праведністю ми судимо інших, тому що мислимо так: «Я святий, тож і ви маєте бути святими». Одне слово, все як написано. Ми створюємо свою праведність, від якої в нас палає, коли хтось не освячує її так, як ми. Написано ж: «Закон викликає гнів». Так проявляється перфекціонізм, педантизм, формалізм, моралізм, легалізм, догматизм, ригоризм і всяка так інша бідося. Одне слово, правильність. І в кожного вона проявляється у своєму. І мені дуже добре знайомі червоні щоки, круглі очі й розширені ніздрі розгніваних праведників, а точніше релігійних дурнів. Та й що там казати, в мене також не раз підгоряло. Соромно за це.

Цікаво, що в Євангеліях Ісус ніколи не гнівається на язичників, на грішників, чи на якихось лібералів. В Євангеліях, здається, є всього два випадки, в яких мовиться про гнів Ісуса, і завжди це був гнів саме на релігійних консерваторів, на творців власної праведності, творців фальшивого образу Бога. На релігійних дурнів, одне слово. Перший випадок трапився в синагозі, коли Ісус хотів зцілити сухорукого в суботу, а праведники за ним назирали, чи порушить Він заповідь святого дня. І Марк зафіксував: «Ісус до них і каже: «Годиться в суботу чинити добро чи зло, спасти життя чи погубити?» Вони ж мовчали. Тоді, поглянувши на них гнівно, зажурений, що їхні серця закам’яніли, каже до чоловіка: «Простягни лишень руку!» (Мр.3:4,5).

А другий всім добре знаний, коли Ісус вигнав торговців з храму. І це був гнів не на язичників, а якраз навпаки – ревність за них. Адже у дворі язичників, де інші народи мали слухати про Живого Бога, праведники розвернули культову торгівлю – продавали тварин для жертвоприношень. Але дім Божий повинен бути домом молитви для багатьох народів, тому що не жертви Бог бажає, а милості. І в обох випадках гнів Ісуса, змішаний зі смутком, був викликаний ідолопоклонством праведників, які створили собі кумира – витесали власну праведність, якою надіялись догодити Богові й судили людей навколо.

І наостанок думка від мудрого Соломона. Він каже так: «Не будь надмірно справедливим, ані занадто мудрим: чого б тобі себе губити?» (Еккл.7:16). Я б перефразував це так: «Не будь релігійним дурнем, видихни, будь нормальним і лице твоє стане добрішим».

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Себастьян Тегза

Народився 1981-го року на Закарпатті. Одружений. Батько трьох дітей. Бакалавр соціології та богослів'я. В минулому священнослужитель Греко-Католицької Церкви. Сьогодні член Євангельської Церкви Святої Трійці в м. Хуст. Початкуючий письменник.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button