УкраїнаХристиянські новини

Як ставилася Леся Українка до релігії й віри в Бога?

150 років тому, 25 лютого 1871 року, народилася Лариса Косач, яка увійшла в історію України під псевдонімом Леся Українка. Вона є однією з центральних постатей української культури.

Рекомендуємо ознайомитися із тим,  як ставилася письменниця до релігії й віри в Бога.

В драмах письменниці простежити ранньохристиянські та античні теми, через що сучасники дорікали їй. Однак письменниця писала про свій час, використовувавши історичне тло.

Ще один факт: коли Климент Квітка, з яким вона жила у цивільному шлюбі, захворів, то Леся Українка готова була пожертвувати собою, наголосивши, що її релігія ‒ це релігія пожертвування.

Настав час, коли письменниця повінчалася з Климентом у церкві. Проте не сильно хотіла вінчатися саме там, щоб не чути: «Да убоится жена мужа своего».

Письменниця постійно дискутувала із собою про релігію. З дитячих років Леся Українка виховувалася вільною від релігійних забобонів й виступала проти церковних обрядів і релігійних церемоній.

Схожі статті

Леся критично ставилася до православ’я, а також вважала, що постання церковної ієрархії згубило християнство. Для неї було чужим сприймати священника, як посередника між Богом, державою і людьми. Вона зазначала, що в мало залишилося справжніх віручих навіть серед служителів. Леся навіть критикувала «житія святих».

В 1891 році в одному зі своїх листів до брата М. П. Косача вона писала про необхідність посилення боротьби з галицьким клерикалізмом і попівщиною, прямо відзначаючи, що клерикали й попи можуть «висмоктати всі здорові соки життя з народу». В цьому ж листі вона з радістю повідомляла про відхід місцевої інтелігенції від духовенства.

В статті про Джона Мільтона, знайомлячи читача з протестантським рухом XVII століття в Англії за свободу віри, Леся Українка проголошує право людини на свободу від релігії.

Відважна дівчина у творі «Грішниця» (1896 рік), яка підірвала ворожу фортецю і вмирає від ран, проголосила протест проти християнської заповіді любові до ворогів. Навіть напередодні революції 1905 року Леся Українка створює образи сильних духом людей, які виступають проти християнської моралі.

Читайте також:

Однак Агеєва зазначає, що Леся Українка не була атеїсткою, але шукала свого шляху віри, шукала свого шляху до Бога. Назвати її атеїсткою ‒ найбільша дурниця і несправедливість стосовно неї.

Джерела:

radiosvoboda.org

spadok.org.ua

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Керівник медіасфери Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Звичайно, можу тут помилятися. Й тим не менше.
    Мені чомусь так гадається, що отаке – а тим паче, наскільки мені відомо, саме СПАДКОВЕ (від матері) – ставлення великої української поетеси (і водночас – завзятої феміністки) і, зокрема, до християнства, м’яко кажучи, ніяк не додало їй здоров’я і років життя…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button