КонкурсМоя історія

«Харків болить»

Моя історія не унікальна для спільноти,  але  така вразлива, така болюча для душі. Пишу цей текст і руки трусяться від переживань, які нібито вже позаду, але ні… ще не кінець,  а попереду невідоме,  і це лякає до болю в серці.

Моя особиста історія життєвих  «землетрусів» почалась ще до  повномасштабного вторгнення, а саме 23 лютого 2022. Кожного ранку  я йшла на роботу і 23 лютого було  не винятком.  Але… все ж таки був виняток, боліло в душі, наче хтось мене попереджав. Було відчуття неминучого, ще й ті сни….коли їх бачу або згадую, я плачу…. Ввечері я була  вдома сама,  багато  думала про те, що  мене бентежить. Спитала своє  несвідоме і перша відповідь прийшла, коли я включила новини. Ніколи я не дивилась новини, крім тих, що  можу почитати, просто не було часу. Сльози текли наче каміння,  такі холодні і тяжкі. Я згадала, що ніколи не казала бабусі з  дідусем, що я їх люблю. Та не гаючи часу, я написала телефоном повідомлення, наче прощального листа, бо було так лячно…

Трохи заспокоївшись,   погладила свою білу кішку та заснула під муркотання.

05:30 я почула те, що  ніколи не забуду – вибухи. Я їх ніколи в житті не чула і взагалі не розуміла, що  трапилось. Порожня голова і думки наче таргани, які розбігаються у різні боки. Що робити? Куди бігти? А саме страшне було, коли мої  діти  почали запитувати, чому ми так рано встали і що коїться. На той момент мені здавалося, що це було саме страшне. Трохи заспокоївшись,  ми почали робити те, що робили у ту мить всі. Ніхто  не знав, що  буде далі чи буде їжа чи  будуть гроші. Були величезні черги в магазини, купити хліб вже було не можливо та й гроші зняти теж.  Діти вередували, не розуміли, що  роблять дорослі. Гуляти не можна було, хоча так хочеться кататися на санчатах та ліпити сніговика. Почали погано їсти, але ще добре спали і коли вночі почали стріляти  постійно й часто, діти майже не чули. Ми перейшли спати в коридор, всі товклись на одному матраці. Грали в настільні ігри, але почало зникати світло, опалення, вода. Вибухи були чутні вже частіше, автоматна черга була чутна наче в нас  під вікнами. Інтернет зник та і зв’язок теж. Все частіше з’являлися думки, як  там  мої  бабуся та дідусь, є в них світло, чи їли вони і як класно, що  я їм сказала ці слова, які носила в серці.

На жаль ворог проїхав в місто, новини були невтішними. Наша родина почала ховатись  в підвалі домів, які були поряд. Для діток, це була наче пригода, вони малювали на стінах, грали з тінню, ховалися один від одного. Постійно думала, ну невже вони нічого не відчувають, питання більше не задають. А я від шоку хотіла тільки мовчати…. Мені зараз соромно, що я не змогла бути для своїх  дітей скелею…. Мій організм видавав сюрпризи, які мені не дуже подобались і мені приходилось вирішувати «стосунки»  з власним тілом. Панічна атака, діарея, тремтіння… брррр жах. В підвалі ми вибрали собі куточок, де спали, їли і проводили час, як могли. Я вклала молодшу дитину спати, а сама лягла поряд на підлогу холодну, пильну та зовсім не схожу на ліжко вдома. Думки лізли в голову, а реальність здавалась чи сном чи кінофільмом. А  може це не з нами? А може це приснилось?  А  може здалося? Невже мої  діти заслуговують на те, щоб  спати в підвалі? Так, дійсно звучить егоцентрично, але на той момент моє головне було врятувати дітей.

Вночі було холодно і я намагалась просто гріти дитину забувши про себе. Все одно   спати було лячно, сон був один і той самий, діти  в труні…. Я ніколи не бачила дітей в труні, а в голові у себе побачила… страшно. Ми з чоловіком вирішили піти на наступну ніч додому. Діти нічого не їли, не могли сходить до туалету, почали хворіти. Зібрали  речі і пішли… але на час не звернули увагу, не звикли… Йшли з двома дітками,  з сумками, горщиками… військовий на блокпості почав голосно кричати, щоб  ми бігли додому  і тут  небезпечно. Скажу чесно, я пожалкувала, що ніколи  не займалась спортом. Я думала, де ж та реакція на стрес,  коли люди можуть зробити все, і гори звернути….це не про мене. Так пройшов день, два… На третій день, я почула літаки,  ракети над будинком… будинок трусило. І я була 100 % впевнена, що щось летить саме в нас. Лягали спати одягненні, бо якщо вибігати, щоб  було  в чому… 3 березня над будинком було  дуже гучно, вуха ледь  витримали, потім постріли, вибухи….Це  була остання крапля, вирішили рятувати дітей, це було головне. Те, що було в мене в  голові, ця картинка в моїй голові не давала мені жити зовсім. І ми вирішили поїхати…. Дорога була складна,  багато хто хотів поїхати, машина була забита дітьми, тваринами. Дихати було складно, сидіти неможливо, але  у страху великі очі. Коли ми приймали рішення про виїзд, були думки про кішку. Я подивилась на чоловіка і зрозуміла по очах, що кішку треба випустити на вулицю. Я з  останньою силою намагалась знайти, хто зможе взяти кішку під опіку. А потім в інтернеті, ледь працюючому, вийшла картинка «своїх не кидають».  Зараз я розумію, що  ця фраза врятувала життя моїй старенькій кішці. Але цю фразу так соромно казати, асоціації з ворогом не мають  меж. Соромно думати російською, соромно говорити їх словами, соромно думати, що в мене родичі російської  національності. Колективна відповідальність за колективні злочини неминуча.

Читайте також:

Ми доїхали нарешті в місто Дніпро….мій погляд  зупинився на сумках. Так мало треба, щоб прожити. Найцінніше поряд зі мною, навіть  кішка мій скарб, частина мого життя. Авжеж  війна не закінчилась і вибухи  були й сирена  під вікном лякала. Але  я зрозуміла, що  я сильніша, ніж я про себе думала. Що  все життя можна вмістити  у валізу,  а найцінніше взяти за руку.  Я  навчилась розуміти себе, підтримувати не тільки  близьких, допомагати людям, мріяти попри все. Я зрозуміла, як  я кохаю Україну, як я не хочу їхати з Харкова, але як я хочу побачити  нашу неньку Україну, її різноманіття. Харків болить, душа моя плаче…серце кровить від думок, цих моїх домашніх тарганів, з якими ми  вже споріднились. Невідоме лякає, але маю  планувати життя далі. І це буде у рідному Харкові.

Автор: Матвієнко Христина

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button