Україна

День гідності і свободи українці відзначають 21 листопада

День гідності і свободи – важливе національне свято, яке українці відзначають щорічно 21 листопада. Це свято заснували у 2014 році за указом Петра Порошенка, на честь Помаранчевої революції 2004 року і Революції Гідності 2013 року.

Джерело: unian

Гідність і свобода – це наше повсякденне життя, стосунки та способи взаємодії (коли ми очікуємо поваги до нашої власної гідності та чесності, ми повинні діяти відповідно до інших). Але гідність також має більш глобальне вираження в державній політиці та суспільних нормах. Хоча сучасний світ кричить про важливість почуттів і захисту від тиску, знущань, «токсичності», однак і сьогодні ми не маємо належного захисту базового права на життя, без якого всі промови про гідність виглядають лицемірно. Щороку мільйони ненароджених дітей гинуть в ім’я комфорту та євгенічних уявлень про «дефективних» людей.

Про свободу також багато говорять, але все частіше справжня свобода або замінюється вседозволеністю, або приноситься в жертву стабільності, безпеці та комфорту. Справжня свобода завжди йде рука об руку з відповідальністю, самодостатністю та міцними життєвими переконаннями, що суперечить шкідливому українському патерналізму.

Історія свята

Свято стало наступником Дня свободи, яке відзначалося 22 листопада на честь Помаранчевої революції, але його скасував Віктор Янукович. Святковим днем було обрано 21 листопада – дата одразу двох значущих для України подій: президентських виборів 2004 року, що ознаменували початок Помаранчевої революції, та початку Євромайдану.

21 листопада 2004 року відбулися президентські вибори, на яких Віктор Янукович переміг Віктора Ющенка. Результати виборів та фальсифікації обурили українців, а на Майдані Незалежності зібралися тисячі мітингувальників. Після кількох тижнів Помаранчевої революції Верховний суд оголосив повторне голосування, в якому Ющенко переміг.

Через дев’ять років, у 2013 році, на Майдані відбулися трагічні події, які коштували життя багатьом громадянам. Тоді, 21 листопада, тисячі громадян зібралися на Майдані незалежності, щоб протестувати проти курсу на Росію. Протягом трьох місяців протестувальники вимагали продовження Євроінтеграції та припинити застосування грубої сили проти громадян. Жорсткі сутички з протестувальниками відбулися 18-20 лютого. Десятки українців загинули, а президент Віктор Янукович втік з країни.

Сьогоднішнє свято встановлено на честь подій Помаранчевої революції та Євромайдану. Воно прославляє волелюбність і мужність нашого народу, прагнення до демократії, вшановує національні інтереси держави та права людини.

Директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної сотні − Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло Ігор каже:

«День гідності і свободи, для мене особисто, − це, перш за все, наш унікальний український спосіб відстоювати власні громадянські свободи, права і свій вибір творити майбутнє. Навіть гасло нинішньої кампанії, яку запропонував наш музей − “Вільні творити майбутнє”. Мені видається, що Революція гідності, наші Майдани − це соціальна зрілість, це суспільна відповідальність, разюча солідарність і, звичайно, готовність на самопожертву».

Експерт додає, що водночас це велика віра у власні сили, у свою землю та наш народ. Цей день важливий для українців ще й тому, що це добра нагода згадати унікальний соціальний досвід, який набули українці, це добра нагода спростувати міфи, проте що українці не можуть об’єднуватися і перемагати. Наші майдани переконали у зворотному. Це також можливість актуалізувати ідею індивідуальної та колективної свободи вибору, як базової цінності й водночас інструменту досягнення цього, тобто прямої демократії, коли люди відчували відповідальність за долю своєї країни, за свою власних дітей і заявили про свою готовність не лише відстоювати цей вектор аж до самопожертви.

«Мені здається День гідності та свободи досить міцно укоренився у нашу традицію. Бо це була не ініціатива згори. Цей день виник на запит суспільства. І саме в цей день люди вважають за обов’язок і честь вшанувати пам’ять учасників Майдану, загиблих на Майдані Героїв Небесної сотні», − додає Ігор Пошивайло.

Він нагадує, що 21 листопада люди приїжджають до Києва, збираються в інших містах, де відбувалися події Революції Гідності, і згадують важливий досвід, який вони отримали. Цей день, попри те, що влада свого часу намагалася його скасувати, залишається загальнодержавним і потрібним.

Директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної сотні звертає увагу:

«Ми це добре знаємо за нашим власним прикладом: наш музей відповідальний за основну програму відзначень і ми бачимо, що цей день об’єднує і громадські ініціативи, і органи державної влади й навіть комерційні компанії, які займаються розміщенням реклами вони з великою готовністю і розумінням готові нам надати рекламні площі, щоб по всій Україні з’явилася зовнішня реклама до Дня Революції Гідності, яка наповнена дуже важливим соціальним змістом. Тому я переконаний, що це свято не штучне, а дуже органічне і допомагає українцям об’єднатися та уроки минулого спрямовувати в сьогодення і майбутнє».

Читайте також: 

Вітаємо з Днем гідності та свободи!

Сьогодні ми вшановуємо Героїв Небесної Сотні та всіх українських воїнів, які брали участь у війні на сході країни, усіх, хто своїм життям і жертовністю демонструє щире бажання українців жити у вільній, демократичній та суверенній державі. Усі вони назавжди залишаються в пам’яті народу, стаючи гордістю та прикладом для майбутніх поколінь.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 4-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. А отут про деякі і саме ДУХОВНІ підвалини й першовитоки Дня гідності і свободи:
    https://kyrios.org.ua/spirituality/svyato/3040-21-listopada-svjatkuvannja-soboru-arhistratiga-bozhogo-mihayila-ta-inshih-nebesnih-sil-beztilesnih.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button