Блог Сергія Головіна

Бог порядку

Аргументи про існування Бога, засновані на наявності у світі порядку, устрою та доцільності, отримали назву телеологічних аргументів (від грецького «телос» – кінець, призначення, закінчення, виконання, результат). Різні формулювання цих аргументів ми зустрічаємо протягом усієї історії людської думки, починаючи з класичної грецької філософії. Так, Арістотель стверджував, що все у світі має призначення, і від призначення об’єкту значною мірою залежать його властивості. А це значить, що за властивостями об’єкта можна судити про його призначення. І, оскільки людина має такі властивості, як розум і совість, то її призначення – жити розумно і по совісті.

Телеологічну аргументацію ми знаходимо в міркуваннях Сократа, Платона, Філона Олександрійського. До цієї категорії відноситься й останній з «П’яти шляхів» Фоми Аквінського. У «Діалогах щодо природної релігії» Девіда Юма (1711–1776) деїст Клеант озвучує наступне формулювання цього аргументу: будь-яка конструкція передбачає наявність конструктора. Велика конструкція має на увазі наявність великого конструктора. Світ – велика конструкція. Отже, у світу повинен бути Великий Конструктор.

Читайте також:

Засновник експериментального наукового методу Френсіс Бекон (1561-1626) писав: «Поверхнева філософія схиляє розум людини до безбожництва, глибини ж філософії звертають уми людей до релігії». З розвитком науки ми дізналися набагато більше про світ, в якому живемо, і сьогодні саме природознавство надає нам безліч свідчень про розумний задум, закладений в основу світобудови.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button