Актуальне

Хрещення Ісуса від Івана Хрестителя

Кожен рік ми згадуємо хрещення Ісуса від Івана Хрестителя. Зазвичай акценти цієї події стосуються значення цього хрещення для Ісуса, який не мав потреби в хрещенні покаяння, бо був безгрішним. Тепер же актуальним може бути інша частина цього оповідання. Що означають слова Івана Хрестителя про Ісуса: «… Він хреститиме вас Духом Святим і вогнем» (Мт. 3:11). Про який вогонь йде мова? Кого стосується це хрещення? Якщо вогонь – це випробування та страждання, то чи не зараз наші церкви проходять це хрещення вогнем?

Слід зазначити, що цей вислів Івана дослідники Слова тлумачать по-різному. Серед підходів можна виділити три основних.

Мова йде про:

Два хрещення в майбутньому

1) Есхатологічне благословення віруючих повнотою Духа Святого.

2) Суд і вічний вогонь невіруючим в Ісуса. Відповідно цей підхід стверджує, що зараз віруючі отримали завдаток Святого Духу, а повноту Його отримають у вічності (Еф. 1:13-14; 2 Кор. 1:22). Хрещення вогнем відповідає буквальному вогню Божого суду в майбутньому (2 Сол. 1:8). Наступна метафора із віянням зерна і полови (Мт. 3:12) також вказує на есхатологічний підсумок або Божий суд праведних і неправедних (Michael Wilkins).

• Одне хрещення з двома аспектами: це хрещення стосується лише віруючих, які наповнюються Духом і очищуються вогнем. Очищення вогнем було пов’язано із злиттям Духа і судом в Старому Завіті (наприклад, Іс. 4:4; Мал. 3:1-3). Тому мова може йти про процес освячення і духовного очищення послідовників Христа після хрещення Святим Духом. Вогонь в цьому підході є метафоричним (David L. Turner).

• Хрещення вітром і вогнем: єврейське слово руах і грецьке пнеума мали значення як «дух», так і «вітер». Хрещення апостолів Духом в День П’ятидесятниці супроводжувалось саме вітром і вогнем (Дії 2:2-3). В цьому підході вітер і вогонь розуміються буквально, а не метафорично (Charles H. Talbert).

Дехто вважає, що хрещення «вогнем» (який в Євангеліях часто є символом суду і покарання) було прийнято Ісусом в стражданнях на хресті. В результаті чого, Його учні отримали лише хрещення Духом. Але таке розуміння, здається, суперечить суті тексту Матвія, де вогонь вказує на останній суд в майбутньому.

Яким чином тоді розуміти теперішні випробування, про які писав Петро? «Любі! Не дивуйтеся вогневі, що трапляється вам для вашого випробування, — наче якомусь дивному випадкові» (1 Пет. 4:12). Слід визнати, що теперішні випробування дійсно асоціюються з вогнем і судом над домом Божим, але вони також переживаються в контексті теперішнього страждання за Христа й майбутнього прославлення з Ним (1 Пет. 4:13-19).

Чи є війна в Україні очищувальним вогнем? Судячи з розглянутих текстів, – ні

По-перше, хрещення вогнем в Євангеліях стосується майбутнього суду, а не щоденних випробувань.

По-друге, вогняні випробування, про які каже Петро, стосуються страждань за Христа, які притаманні всім «вашим братам у світі» (1 Пет. 5:9). Тобто це стосується гонінь або утисків за віру в Ісуса. Війна в Україні є геополітичною агресією, загарбництвом та боротьбою світоглядів, а не релігійним утиском.

Читайте також:

По-третє, в Україні страждають не лише віруючі, а і не віруючі в Господа, які якщо і проходять хрещення, то на виживання, а не на духовне очищення Духом Святим.

Отже, церква в Україні переосмислює своє місце у суспільстві, випробовується на любов до народу, приймає активну роль в прийнятті та допомозі військовим і цивільним. Лави помісних церков дійсно змінюються завдяки еміграції та внутрішньому переміщенню людей, але це не можна назвати вогняним очищенням.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Джерело
kyivseminary

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Едуард Борисов

Директор магістерської програми «Біблійні та богословські дослідження» Талботська школа богослов’я ‒ Київська філія Talbot School of Theology - Kyiv Extension. Університет Байола (США)

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. “Війна в Україні є геополітичною агресією, загарбництво, та боротьбою світоглядів, а не релігійним утиском.”
    І, як видається, є не лише саме цим.
    Диявол добре знає і розуміє, що – передусім і якраз – у незалежній і демократичній Україні постійно пророкується й очікується дуже потужне й благодатне злиття Святого Духа “на всяку плоть”: “нова П’ятидесятниця”. Те, що і має викликати могутню й широкомасштабну “нову євангелізацію” та сучасне оновлення й реформацію, власне, різноконфесійного Тіла Христового. Все те, що мусить з України благословенно поширитися далеко-далеко в довколишній ойкумені. Несучи величезній масі людей в різних краях, регіонах і куточках світу Христове спасіння, звільнення і зцілення (духовне, душевне й фізичне). В т. ч. і вибраному народу Ізраїлю на Близькому Сході.
    Й уже вони, мабуть, і будуть останніми – перед Другим пришестям Христа.
    Звичайно, що така перспектива його, диявола, – ніяк і жодним чином – не влаштовує і геть не подобається.
    Ось він, урешті-решт, і нацькував на Україну та її народ Божий одного зі своїх головних, затятих і запекло-безбожних слуг. Тобто нинішній агресивний – варварсько-ординський тоталітарний режим рф.
    Так що ця війна, напевно, також має і прямий – ДУХОВНИЙ сенс.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button