Світ

Як руйнується релігійна свобода на тлі російського вторгнення в Україну

Переслідування релігійних груп в Росії посилилося під час війни з Україною, згідно з висновками експертів, які виступили на цьому тижні перед вищою консультативною комісією США з питань релігійної свободи.

Джерело: christianpost.com

У середу Комісія США з міжнародної релігійної свободи провела віртуальні слухання, щоб проаналізувати порушення релігійної свободи в Росії та рекомендувати політичні рішення. Комісія відповідає за консультування Конгресу США і Державного департаменту з питань релігійної свободи в усьому світі.

До складу групи експертів увійшов головний рабин і президент Конференції європейських рабинів, колишній головний рабин Москви, що перебуває у вигнанні, Пінхас Гольдшмідт.

Серед інших експертів, які дали свідчення, були Денніс Крістенсен, Свідок Єгови й колишній в’язень сумління в Росії; Рейчел Денбер, заступник директора відділу Європи й Центральної Азії Human Rights Watch; і експерт з питань релігійної свободи Дмитро Вовк.

Гольдшмідт, який покинув Росію в липні 2022 року після того, як відмовився підтримувати війну з Україною, вважає, що євреї повинні покинути країну. Вторгнення почалося в лютому 2022 року, і колишній головний рабин заявив, що єврейська громада зіткнулася з тиском, щоб підтримати війну. У липні Росія вирішила закрити російську філію єврейського агентства, яке допомагає євреям іммігрувати до Ізраїлю.

Єврейський лідер зазначив, що єврейська громада в Росії перебуває в «скрутному становищі», і він побоюється за безпеку євреїв, які залишаються в країні.

Гольдшмідт також запропонував, щоб США та інші західні країни робили більше для підтримки «російської опозиції», включаючи релігійних лідерів на місцях або у вигнанні. Він стверджував, що опозиція «принесе зміни в країну».

Під час свого виступу Денбер заявила, що «затикання Кремлем росіян» є результатом десятиліття «наростаючих репресій». Репресії «посилилися» з вторгненням в Україну, оскільки Кремль працює над «викоріненням громадського інакомислення».

«Зусилля зі знищення громадянського суспільства пов’язані з релігійними переслідуваннями трьома основними способами, − сказала вона. «По-перше, влада зловживає російськими законами про екстремізм і тероризм для переслідування релігійних меншин, а також для того, щоб змусити замовкнути світських критиків».

«По-друге, знищення громадянського суспільства означає викорінення автономних ініціатив, які мають відмінний від влади підхід до суспільних справ або відверто кидають їй виклик».

Дослідниця прав людини стверджувала, що влада «підозріло» ставиться до інституцій, незалежно від того, чи це неурядові організації, чи релігійні, оскільки це інституції, які не підконтрольні владі.

Третій спосіб, яким державна влада дозволяє релігійні переслідування, знищуючи громадянське суспільство, − це просування традиційних цінностей, а також демонізація культури та ідей, які суперечать цим цінностям, сказав Денбер.

«Таким чином, якщо уряд не може контролювати релігійну громаду, він вважає її загрозою російським традиційним цінностям», − додає Денбер.

Дослідниця Human Rights Watch стверджує, що Кремль намагається «знищити громадянське суспільство», приймаючи й застосовуючи «репресивні закони». Вона посилається на російські закони про військову цензуру, прийняті урядом під час вторгнення. Ці закони забороняють публічну опозицію і незалежні новини про війну.

Ще один закон, про який згадала Денбер, стосується того, хто повинен реєструватися як іноземний агент − закон, який країна вперше ухвалила у 2012 році. Росія розширила визначення іноземного агента, включивши до нього всіх, хто займається громадською діяльністю або висловлює думку про уряд чи посадових осіб країни.

Ці закони були використані для криміналізації критиків війни в Україні, зазначила Денбер, вказуючи на таких діячів, як Ілля Яшин. У грудні 2022 року Міщанський районний суд Москви засудив Яшина до 8,5 років позбавлення волі за поширення «завідомо неправдивої інформації».

Яшин «зневажливо» висловився про російську владу у відеоролику на YouTube від 7 квітня, в якому він також заявив, що російські військові вбивають цивільних осіб.

За даними Amnesty International, з 4 березня 2022 року близько 132 осіб також були звинувачені в поширенні «завідомо неправдивої інформації».

Денбер також заявила, що влада заарештовувала людей, які протестували проти війни, тримаючи публічно плакати або роблячи написи з віршами з Біблії або шостою заповіддю «Не вбий». Крім того, російські священнослужителі опинилися під загрозою ув’язнення або були оштрафовані за висловлення опозиції до війни.

Під час відповіді на запитання Денбер підкреслила, що «міжнародна адвокація» для переслідуваних є «вирішальною». Вона також закликала до правосуддя за скоєні Росією воєнні злочини − позиція, яку поділяє Human Rights Watch.

Попри те, що Крістенсен був ув’язнений після того, як у 2017 році Верховний суд Росії заборонив діяльність Свідків Єгови в країні, він закликав людей продовжувати підвищувати обізнаність про те, що відбувається в Росії та Україні. Однак у своєму завершальному слові він також закликав усіх не нести ненависть до російського народу, закликаючи судити людей за їхніми «справами», а не за їхньою національною приналежністю.

Читайте також:

Вовк передбачив, що якщо президент Володимир Путін досягне успіху у війні, політичні практики Росії «розширяться». З точки зору політичних рекомендацій, експерт з релігійної свободи закликав США підтримати релігійних лідерів, які виступають проти війни.

Державний департамент США вважає Росію країною, що викликає особливе занепокоєння через серйозні порушення релігійної свободи, і запровадив проти неї економічні санкції, а також експортний контроль і тарифи.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button