Актуальне

Чи існує мораль?

Одного відомого еволюціоніста перепитали в перехресному опитуванні: став би він вбивати заради втіхи. На що він відповів: «ми не вбиваємо заради втіхи, бо наше суспільство “домовилося” один одного не вбивати». Іншими словами, це не про добро і зло, а про те, що наше суспільство змогло домовитися…

А що, якщо суспільство у своєму креативі домовлятися з приводу добра і зла, зайде дуже далеко?

Я ось вчора стояв з дітьми в черзі на атракціони. Погода була «не фонтан». Холодно. А з дітьми – це ще й відповідально. Як тільки почали мерзнути носи, треба відразу садити їх в машину і втікати.

На одному атракціоні стовпилося стільки народу, що заради двохвилинного пробігу на «російських гірках» треба було вистояти цілих 50 хвилин! Я думаю, що будь-кого, хто спробував би пройти вперед без черги, народ би просто розтерзав на місці.

І ось уявіть, стоять еволюціоністи разом з Річардом Докінзом за морозивом, а перед ними вперед проходять креаціоністи. Перші скипають від люті: «Куди ви прете? Ми тут в черзі стоїмо». На що їм відповідають: «Розумієте, правила щодо черги – це вигадка чи домовленість вашого соціуму. Це правило придумали ви самі».

По суті ніякої моралі не існує. За правилом стоять люди, які ним крутять і крутять як хочуть.

В принципі, жартома можна сказати, що в пеклі напевно так і будуть говорити еволюціоністам, які вічно стоїть в черзі (на атракціон, за морозивом або щоб помитися), що правило дотримання черги – це дуже умовна річ, яку вони ж самі придумали, що, мовляв, за цим правилом немає жодної позачасової моралі й етики.

Однак. Однак варто відзначити. Якщо ви уявите собі якусь галактику, а в ній планету, то ви відкрили б для себе, що «правило черги» існувало б, умовно кажучи, і у якихось марсіан. І в будь-якій умовній точці всесвіту. Ось стоять зелені чоловічки в черзі, а хтось намагається пролізти вперед. І всі відразу дістають свої лазери й починається перестрілка.

Тому ті, хто ратують за науку і за чисто наукове сприйняття реальності, в якій немає об’єктивно існуючої істини й моралі, повинні зізнатися, що таке визначення «справедливості» може колись обернутися проти них. У середні віки, умовно кажучи, інквізиція спалювала вчених. А в нові часи, десь в СРСР, вчені розстрілювали інквізиторів. А сьогодні вони сидять в комісіях і не дозволяють колишнім інквізиторам повернутися в академію.

Але, як я сказав, все може повернутися. Прийде відповідь. Адже це ми визначаємо «справедливість».

Уявіть, що суспільство вирішило піддати всіх вчених хімічній кастрації. Адже все заради науки. Навіщо вам займатися любов’ю, сім’єю, мистецтвом, подорожами, читанням романів, відвідуванням атракціонів та іншим, в той час, як ви могли б займатися виключно лабораторними дослідженнями? Тобто наукою! Так, Панчин настільки ратує за наукове сприйняття світу, що в такому місці напрошується тільки одне: добровільно пройти хімічну кастрацію і зроститися з мікроскопом.

Ой! Це не справедливо?

Читайте також:

Чи існує справедливість взагалі?
Справедливість існує насправді, чи це просто люди домовились називати щось справедливістю? Справедливість існує об’єктивно, чи це просто наше суб’єктивне відчуття, яке зникає разом з нами?…

 

А хто сказав, що в науці все так просто? І взагалі, поняття справедливості – це від лукавого. Тобто від релігії. Адже і справедливості ніякої немає. Ми просто так домовилися, що справедливо і що несправедливо. Тому в нашому суспільстві ми одного разу домовимося, що всіх людей схильних до хімії, фізики та біології ми будемо проводити через хімічну кастрацію. Якщо ж все-таки ви вважаєте, що це несправедливо, то згадайте, що це ми самі визначаємо це: що є від лукавого, а що – ні. Просто все ж вирішує більшість. Адже був уже експеримент такий. У 30-40 рр. більшість домовилися, що справедливо вбивати євреїв. А з 2079 року більшість домовиться, що такі як Панчин і інші вчені повинні жити далеко від суспільства в кремнієвій долині. Без сім’ї й дітей. Без кіно і розваг. Адже все має бути науково. Або як? Зважишся заради науки позбутися всіх цих сентиментів?

Джерело: facebook.com/schloenkin

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Віктор Шльонкін

Пастор вільної євангельської церкви в Німеччині. Доктор богослов'я (Dr. theol.). Віктор з дружиною Юлією виховує трьох синів.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button