Інтерв'ю

Сергій Головін: «Батьківщину потрібно любити не за те, що вона велика, а за те, що вона своя»


Сергій Головін відома особистість в християнських колах. Він відомий своїми креаціоністськими поглядами і багатьма книгами, які вийшли з-під його пера. Сергій Леонідович багато пише, активний в соцмережах, є лідером за кількістю текстів у своєму блозі на нашому сайті.
Нам уже давно хотілося з ним поспілкуватися і детально розпитати про його діяльність і життя. Особливо цікаво було почути про науку, про політику, про написання книг, отож ласкаво просимо.

Про освіту

Вітаю всіх наших читачів, привіт і тим, хто нас дивиться. Зараз ми знаходимося в студії “Слово про Слово” і у нас в гостях Сергій Леонідович Головін.
Вітаю, Сергію Леонідовичу!
Добридень!
Сергію Леонідовичу, мета нашої бесіди сьогодні — дізнатися більше особистого про вас. Ви даєте інтерв’ю, не знаю, наскільки часто, але вони є в інтернеті. Вам часто ставлять різні питання теологічного характеру, але сьогодні для наших читачів я б хотів з’ясувати деякі речі саме про вас, про ваше життя, що привело вас до різних робіт, книгам і так далі…
Довідка про Сергія Головіна: Сергій Головін — доктор філософії, доктор прикладного богослов’я, магістр гуманітарних наук, релігієзнавства, природознавства, педагогіки, фізики, Президент наукового християнського апологетичного центру, автор низки книг, ми про них поговоримо докладніше дещо пізніше, професор Таврійського християнського інституту, Донецького християнського університету, голова опікунської ради благодійного фонду гуманітарних ініціатив. Член оргкомітету міжнародних організацій. Редактор, видавець краєзнавчого журналу для дітей «Творець», нічого не забув?

Чесно кажучи, багато з перерахованих регалій вже застарілі. Зараз маю набагато менше обов’язків, в інтернеті можна більш свіжу інформацію знайти.
Сергію, скажіть, будь ласка, ось стільки освіт, скільки часу треба, щоб їх отримати? Де їх ви отримували? П’ять як мінімум з тих, що я назвав…
Якщо чесно, то єдину освіту, яку я отримував цілеспрямовано — це безпосередньо університетська освіта після закінчення школи. Далі я займався тим, що було цікаво і потрібно, відтак вчився нового.

Виходить, що в процесі розвитку того, чим займалися, ви “підтягували” під них освіту.
Так, у мене одна освіта, всі інші здобув вже по ходу справи.
Цілий ряд посад, які ви займаєте, або займали. Ви говорите, якісь уже застарілі, чим конкретно ви займаєтеся зараз?
Зараз формально я є деканом міжвишівського факультету апологетики християнства. Спочатку ми дивимося, що потрібно робити, а потім під це підшукуємо формати, тому всі ці посади з’являтися тимчасово і зникають. Тобто займаємося своєю справою і під кожен проєкт з’являється якась посада. Велику частину часу я зараз викладаю в християнських вишах або проводжу семінари в церквах. Наша мета — оснащення Божого народу для ефективного поширення Божого Слова. А в проміжках між цим оформляю в книжки.
Де розташований цей університет?
Цей факультет перебуває на базі Міжнародного Центру Християнського Лідерства в Києві на вулиці Жмаченка, 20.

Про написання книг

Мені, як журналісту, дуже цікава тема авторства. Коли готувався до інтерв’ю, помітив велике розмаїття тем, які ви висвітлюєте у своїх книгах. Скільки вже видано ваших книг?
Не знаю. Облік не веду.
З усіх вами написаних книг, яка вам здається найціннішою?
Завжди найулюбленіша книга — та, над якою працюєш зараз. Зараз ми втілюємо один проєкт через інтернет методом краудсорсингу — матеріал про логічні помилки в проповіді Євангелія, апологетики і благовісті. У Фейсбуці публікуємо типи логічних помилок, а люди пишуть, з якими прикладами вони зустрічалися. У підсумку виходить хороший матеріал, створений спільними зусиллями.
Але все-таки уявіть, що у вас є можливість презентувати на якомусь великому форумі, на якійсь лекції, дуже важливу для вас тільки одну книгу, інших не можна, що ви виберете з усіх своїх робіт?
Це буде залежати від теми форуму. Тобто, якщо форум по Євангелії, то я виберу книгу «Біблійна стратегія благовісту». Якщо форум по місії — «Основи кроскультурного благовісту».
Як ви почали писати книги? Як прийшла думка для написання першої книги? Як проходив процес написання?
Написання найпершої книги тривало так: тоді я сам тільки прийшов до Христа, до цього займався лише наукою. Це були 90-ті роки, доводилося братися за будь-яку роботу і, зокрема, я почав підробляти в одній газеті, писав статті на різні теми, починаючи від притч, закінчуючи політичними статтями. І те, що я почав знаходити в Біблії, після того як прийшов до Христа, стало початком серії статей про всесвітній потоп. Я, як геофізик, бачив в описі Біблійного потопу реальні речі, порівнював їх з різними теоріями. Відтак ці статті були об’єднані в одну книгу.
Перша книга була про потоп?
Так.
До речі, це одна з ваших книг, яка мені дуже цікава. Поставлю досить несподіване питання: написані вами книги приносять прибуток? Ви заробляєте на них?
Ну звичайно, ж ні. Це справа збиткова, і тільки завдяки тим братам і сестрам, які на цю справу жертвують, ми можемо їх друкувати. Сьогодні книговидання такого рівня є збитковим. Це не бестселери.
Ну в інтернеті досить широко продаються ваші книги.
Так, але вони окупають лише витрати. В основному ця діяльність заснована на пожертві.
Яке основне джерело доходу у вашої родини, це викладацька діяльність чи ще якась?
Пожертви.

Про політику

У вас є одна з книг під назвою «Біблія і політика». Якщо ви написали про це книгу, значить, можете висловити про це експертну думку. На ваш погляд, навіщо Бог розділив землю, створив кордони і держави?
Книжку про це написав, тому що сам хотів в цьому розібратися. Будь-які поділи йдуть не від Бога. Будь-які поділи — це результат гріховності людини. Поділ між будинками, між сім’ями… Зрештою, найперший великий поділ відбувся під час вавилонського стовпотворіння.
Але це ж Бог змішав мови людей.
Так. Для того, щоб захистити людину від морального розкладання і зупинити гординю. Нагадаємо, що Каїн пішов на Авеля ще до цього. Це ж не Бог ним керував. Гординя людини протистоїть гордині іншого. Інше питання, що Бог завжди зло у світі використовує на благо. Він робить добро в світі зла, тому що в занепалому світі інші закони не діють. І, зокрема, з цих поділів Бог виділив один народ для збереження Його звістки про прихід Месії, для здійснення плану порятунку.
На вашу думку, патріотизм — що це за явище з точки зору християнства?
Щоб говорити про те, що таке патріотизм, потрібно визначити спочатку те, що ми маємо на увазі під цим поняттям. Як говорив Сенека в період світанку Риму: «Батьківщину потрібно любить не за те, що вона велика, а за те, що вона своя». На сьогодні у нас або тяга до величі залишається, або велика проблема — наш народ пережив вихід із «Єгипту комунізму» до демократії і йде до конфлікту повернення до того, що діди пережили, або йти вперед, щоб наші діти не жили так, як жили ми. І кожен свою ідею називає патріотизмом.
Чи може християнин бути політиком і при цьому залишатися чесною, праведною людиною?
Як мінімум, потрібно пам’ятати, що Ісуса розіп’яли через політичні звинувачення. У розумінні Самого Христа і Біблії, поняття політики та релігії нероздільні. В Біблії є величезна кількість Божих людей, які займали керівні посади, бувши прем’єр-міністрами в безбожних державах. У Вавилоні, в Персії та інших. Так само, як і в історії, є величезна кількість прикладів. Потрібно розуміти, що все благе, що існує в політичній системі сучасної цивілізації, взято з Біблії. Тут йдеться про поділ влади, питання верховенства права і справедливості закону. Все знаходиться в П’ятикнижжі Мойсея.
Чи є майбутнє в Україні як в економічно-правової країни з точки зору Біблії. У вас, до речі, є книга про книгу Одкровення.
Книга «Одкровення», це книга про книгу Одкровення. Сам я не пророк і не син пророка. Але я можу сказати, що Біблія говорить в цьому плані. Є два критерії богоугодної держави, при чому це абсолютно не пов’язано з формою правління: це монархія чи республіка, анархія, як за часів Суддів. Критерій перший — це чи дотримуються невіддільні права людини. Ті, якими наділив людину Бог, а не держава. Людина мала права до виникнення держави. І друге — справедливі закони. Якщо ці два критерії дотримуються — влада богоугодна. Якщо ні — то ні.
Спасибі за відповідь. І останнє запитання. У вас є особиста місія в житті, в тому, що ви робите? Можете її сформулювати?
Дуже важко, тому що більшу частину життя я не знав Христа. І все, що я намагався робити, це надолужити згаяне для себе і ділитися з іншими, щоб інші теж не втрачали своє життя марно.
Спасибі, Сергію. За традицією, залиште побажання молодим українцям, молодим християнам.
Побажання, воно може звучати банально, але це щира правда. Завжди потрібно стояти на фундаменті Слова Божого і шукати того, чого від вас особисто хоче Господь. Не захоплюватися якимись модними навчаннями, політичними ідеями. Що саме від вас, де ви зараз перебуваєте очікує Господь, для чого наділив вас дарами Духа Святого, це і є ваше покликання.
Величезне вам спасибі. Ваші відповіді дуже важливі для нас, хоч це далеко не все, що б ми хотіли у вас запитати.
Читати блог Сергія Головіна [sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button