Блог Сергія Головіна

Психологія конспірології

Неважко здогадатися, що темою статі «Три постулати теорії змови» були три постулати теорії змови. До обговорення було запропоновано тезу: теорія змови базується на цих трьох постулатах. Відповідно, антитезою мало б бути: неправильно, теорія змови не базується на цих трьох постулатах. Проте, не дивлячись на множинність відгуків, ці твердження залишилися за межами дискурсу. Зате сплив широкий спектр неформальних логічних помилок: неправомірне перевизначення, зміщення фокусу, навішування ярликів, уявний противник, підміна можливого ймовірним і ймовірного – необхідним, підміна поняття, підміна тези, втрата тези і т.п. (Див. Посилання внизу).
Загальний висновок, який можна зробити з тверджень, залишених в коментарях, такий: світова змова є, але розкрити її не можна, тому що вона – таємна. Вона – таємна, але знають про неї всі. Знають про неї всі, але не робить ніхто нічого. Не робить ніхто нічого, але всіх закликають приєднатися до спільноти обізнаних. Відмова від приєднання викликає певний емоційний відгук незалежно від того, наскільки обгрунтована аргументація. Це наводить на думку, що в причинах популярності конспірологічних теорій превалює не тільки раціональна, скільки емоційна складова.

  • Читайте також

    Чому не потрібно вірити конспірології?
    У чому привабливість конспірології? Раніше абсолютна більшість людей вірила в те, що історією керує провидіння. Однак десь у 18 столітті постала нова політична культура, нове відчуття історії. І…

     

ОСОБЛИВО ХОЧУ ВІДЗНАЧИТИ, що ні дана, ні попередня публікація не розглядає змісту будь-яких конкретних конспірологічних теорій. Йдеться виключно про сам феномен їхнього існування як таких, і тому прошу не засмічувати тут стрічку коментарями на їхню користь або спростування. У мережі досить місць, де постійно оприлюднюється таємна інформація про діяльність таємних товариств і вітаються будь-які коментарі експертів з кліматології, геофізики, нанотехнологій, вірусології, генетики, і т.п. Там вони будуть цілком доречні.
Також нагадую, що будь-які коментарі, що містять ознаки переходу на особистість, як і раніше, будуть видалятися. Ви можете скільки завгодно критикувати погляди, викладені мною на власній сторінці, але будь-які особисті нападки на моїх тут гостей я припиняю в корені, навіть якщо нападник розділяє мою точку зору в дискусії.
Отже,
Страх і відчуття провини – афекти, найбільш дієві при маніпуляції емоціями і свідомістю людей. Не випадково саме на них ЗМІ зосереджують зусилля по дезорієнтації читача в широкому спектрі інформації що надається – від терористичних загроз до змін клімату. І, схоже, популярність конспірології частково пояснюється тим, що віра в якусь світову змову приглушує занепокоєння, заподіяні цими емоційними станами.
Дійсно, якщо те відбувається – результат діяльності якогось таємного уряду, то я можу без докорів сумління голосувати за тимчасові вигоди тиранів, клептократів, клоунів, олігархів, брехунів, психопатів і т.п., не відчуваючи при цьому відповідальності за те, якою буде країна, у якій доведеться жити моїм дітям. Не на мені, а на змові світового імперіалізму, сіонізму, марксизму, екологізму тощо лежить вина за те, що мій під’їзд загаджений, що мій будинок не ремонтується, що державна установа (а не я) формує світогляд моїх дітей, що в старості мені належить тягнути жебрацьке існування на державні подачки. Я ж все одно ніяк не в змозі впливати на це!

З іншого боку, світова змова, це – щось, мені зрозуміле! І хоча ніхто не в змозі протистояти йому, я, будучи проінформований, можу, хоча б якось, ухилятися від його впливу. Обговорення деталей і аспектів нікому, нібито, невідомих, але які постійно зливаються в YouTube планів світового уряду дає мені ілюзію контролю над тим, що відбувається, звільняє від страху перед незбагненним. В результаті віра у всесильну людську змову виявляється куди комфортніше віри в Бога, осягнути і контролювати Якого неможливо, так само як і сховатися або ухилитися від Нього.
Це дуже нагадує історію з вигнанням нечистих духів в краї Гадаринському (Від Марка 5: 1-17). Одержимий ними «жив у гробах, і ніхто не міг його зв’язати навіть ланцюгами, бо часто він розривав ланцюги та кайдани трощив, і ніхто не міг угамувати його; завжди, вночі й вдень, в горах і гробах, кричав, і бився об каміння». Але варто було Ісусу проявити Свою незаперечну владу над цими духами, місцеві жителі «почали просити Його, щоб пішов Собі з їхньої місцевості». Біси їм докучали, але, як мінімум, було зрозуміло, як з ними мати справу. Мати ж справу з Тим, Хто реально тримає все у Своїй руці, – це, дійсно, страшно.
Я всього пів життя – з Христом, і дуже шкодую, що Його звістка досягла мене так пізно. Але, напевно, у церкві було чим зайнятися. Вже за час перебування в сім’ї дітей Божих я застав добру дюжину пристрасних захоплень і навіть масових психозів, які час від часу виникають, єдиним реальним плодом яких було безпліддя в справі благовістя. Лукавий не залишить церкву без заняття – аби вона не виконувала доручення, залишеного їй Господом – вчити, Кому насправді дана всяка влада на небі й на землі (Від Матвія 28:18).
Мудрий Соломон розумів, що страх Господній – початок премудрості (Притчі 1: 7), початок мудрості (9:10), джерело життя (14:27), додає днів (10:27), відводить від зла (16: 6), дає багатство, славу і життя (22: 4). І Сам Господь попереджає нас: «У світі будете мати скорботи; але будьте відважні: Я переміг світ »(Від Івана 16:33). Чим більше християни залучені в розповсюдження страхів перед світом, якого боятися не варто, тим менше світ чує від них про Того Єдиного, Якого, власне-то і слід боятися, але Чия досконала любов проганяє страх (1 Івана 4:18).
Логічні помилки – https://scienceandapologetics.com/logical-fallacies.html
[sc name=”futerblock” ]  

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button