Блог редактора

Преображення Господнє: історія, значення свята

Українські християни сьогодні відзначають Преображення Господнє. Слово преображення (грец. Метаморфосіс, лат. Transfiguratio) означає “перетворення в інший вид”, “зміна форми”.
Свято завжди відзначається в один і той самий день – 19 серпня. Свято встановлено на згадку про євангельську подію, коли троє апостолів побачили Ісуса Христа у всій його Божественній величі.
Але більшість українців за популярними традиціями можуть так і не дізнатися про справжню суть події, яку відзначаємо. Яблучний Спас, мед і яблука – чудово, але сьогоднішнє свято не про це! Сьогоднішнє Свято – про Ісуса Христа! Який помер заради нас на хресті і воскрес, звільнив нас від гріхів та проклять, дарувавши нам Вічне життя.
Опис преображення Ісуса Христа на високій горі знаходиться у трьох Євангеліях Нового Заповіту. Ця подія не може залишити байдужою жодну людину, якій б доводилось про неї читати. І напевно кожному стає цікаво, де ж саме все відбувалося і яке значення ця подія має для нас сьогодні? 
Сучасні богослови не є однодумні у питанні щодо розташування гори, на якій відбувалась ця неординарна подія. Їхні думки розходяться між горою Фавор та горою Гермон. На жаль, достовірна інформація, яка б могла підтвердитися із джерел перших християн, до нашого часу не дійшла. Тому висновок щодо вірного твердження необхідно робити, досліджуючи сторінки Євангелій від Марка 9:2-9, Матвія 17:1-8 та Луки 9:28-36.
У IV столітті християнство утвердили як державну релігію Римської імперії. Палестину почали відвідувати тисячі паломників. Серед них була й мати римського імператора Констянтина – Єлена. Саме за її вказівкою було збудовано монастир на горі Фавор, що з того часу, за переданням, вважається горою Преображення.
Проте, існують аргументи, які свідчать на користь гори Гермон як гори Преображення Господнього.
По-перше, у Писанні сказано, що гора, на яку сходив Ісус з учнями, була високою. Але висота гори Фавор становить 588 метрів над рівнем моря. Вона не є досить високою у порівнянні з горою Гермон, яка 2814 м заввишки. Окрім цього, гора Фавор була густо заселеною, а на її верхівці був замок, оточений муром. Ці факти свідчать про те, що на горі Фавор Господь не міг звершити молитву на самоті.
По-друге, хронологія попередніх подій (Марка 8:22, 27; 9:2) розповідає, що Ісус із учнями прямували на північ, де, власне, розташована гора Гермон, а не на південь – до гори Фавор. І тільки після Преображення, яке було кульмінацією у земному служінні Ісуса Христа, почалось сходження у напрямку Голгофи (на південь). А у Марка 9:30 повідомляється, що Ісус із учнями проходили через Галілею, що також свідчить на користь гори Гермон.
Окрім цього, існує ще один цікавий для роздумів нюанс. Євангелист Марко (9:3) описує вбрання у момент Преображення як «блискуче, як світло, як сніг». Згадка про сніг могла бути не випадковою. Вершина гори Гермон у зимову пору два-три місяці покрита снігом, а Фавор – ні.
Отже, біблійні дані мають перевагу над традиційною думкою щодо гори Преображення Господнього.
Преображення – це не черговий релігійний акт чи об’єкт паломництва, а привідкрита завіса великої Божої таємниці. Воно ілюструє нам, яким був Ісус, коли зодягнувся у небесну славу та те, що після воскресіння наші нові тіла будуть зодягнені у таку ж славу, як і преображене тіло Христа.
Що ж ми можемо побачити піднявшись разом з учнями на гору Преображення?

Преображення – це про важливість молитви

Якщо ви уважні при читанні Євангелії від Луки, то ви не зможете не помітити, що автор багато пише про молитву. Він хотів читачів навчити молитися. Він хотів, що ті навчилися цієї вкрай важливої дисципліни – молитви.
Для того, щоб дістатися вершини вони здійснили подорож тривалістю біля шести днів, і це лише для того, щоб провести час в молитві. Уявіть собі, що вони мали здолати такі труднощі лише для того, щоб помолитися. Нам іноді просто потрібно раніше прокинутися… Молитва для Ісуса – була дуже важливою і Він дуже цінував час проведений  в молитві. Він цілі ночі проводив у молитві.
Цей уривок відкриває нам що молитва буває як індивідуальною, так і у присутності інших людей, які моляться.
Ми бачимо, що молиться Ісус. Ми також бачимо, що учні теж запрошені молитися. Як ви думаєте? Вони добре впоралися з цим завданням? Для чого Ісус бере з Собою цих трьох мужів? Ісус їх бере з собою, щоб учні зрозуміли важливість молитви, як індивідуальної так і спільної.
Ми покликані молитися. Ми маємо навчитися молитися індивідуально. Знаходити час для того, щоб провести його у молитві.
Підйом на вершину гори Преображення навчає нас молитися. Ми маємо переоцінити роль молитви у нашому житті, маємо зробити молитву справою свого життя. Ми маємо більше вділяти молитві часу як церква. Що ми зможемо для цього робити?

Преображення – це про місію Ісуса

Коли Ісус з учнями підіймалися на цю гору, вони пройшли повз 12 різних храмів і місць поклоніння різним богам і богиням. Там були хами старим єгипетським богам, богам греків і римлян. Гора Гермон була священною горою одного з богів. Можливо тому, Петро ініціює побудову трьох нових місць, які будуть присвячені Ісусу, Мойсею та Іллі. Але Ісус заперечує цю ідею, бо Він прийшов не будувати храми, а прийшов розв’язати проблему усього людства. Він прийшов розв’язаи проблему гріха. Там горі учні чують про те для чого прийшов Ісус. Йшлося про те, як Ісус мав довершити справу задля якої прийшов.
Коли ми читаємо цей текст наша увага зосереджена навколо візуального супроводу цієї розмови, а саме не переміні, преображенні обличчя Ісуса. Ми звертаємо увагу на блиск Його одягу. Але Лука звертає нашу увагу на тому про що вони говорили.
Прибульці з неба підтвердили що Ісус має іти на Хрест. Цьому шляху не було альтернативи, саме таким способом Ісус Христос забезпечив порятунок людям. Ісус прийшов у цей світ, щоб померти, а ми могли жити.
Наше спасіння прийшло великою ціною. Бог віддав Своє життя за вас і за мене. Ісусу наш Порятунок коштував все. Що може бути рівноцінним життю? Яка сума грошей може компенсувати життя?
У 2003 році світ побачив історію розп’яття Христа у фільмі «Страсті Христові». Через ці сцени ми можемо лише здогадуватися, наскільки високою була ціна і жах страждань, якими Ісус оплатив наш борг, вирішив нашу проблему з гріхом. Жорстокість сцен бичування і смерті Христа дуже відверті, але вони не передають того жаху, який дійсно прийшлося пережити Божому Сину. Цей фільм підняв на поверхню запитання: «А що дійсно Христу потрібно було помирати?»
Я колись читав статтю одного лікаря, який з медичної точки зору описав що насправді довелося пережити Христу на Хресті. Коли я читав я не міг втриматися від сліз. Мене вражає таке відверте зізнання Бога у любові до людей через жертву Ісуса.
• Він народився не випадково
• Він прийшов не для того, щоб сказати людям щось гарне
• Він не прийшов, щоб сказати людям, що ми маємо любити та прощати один одного
• Він не прийшов для того, щоб зцілювати, і давати краще життя.
Ісус прийшов з однією єдиною метою – померти.
Одна єдина причина Його приходу на Землю – Він має пролити кров Свою, щоб наші гріхи були прощені. Бог дозволив Своєму Сину бути вбитим, як злочинець, щоб ми не проводили вічність в пеклі. В цьому уривку Ісус відкриває перспективу своєї місії. Він показує, що Він прийшов померти заради того, щоб ті хто будуть вірити у Нього були в Його Царстві.
Мойсей Ілля та Ісус з’явилися у славі. Завіса на мить піднялася, троє учнів побачили життя майбутнього віку. Вони власними очима побачили прославлені тіла. Вони побачили живими старозавітних героїв віри. Яку роль це відіграло для них у майбутньому? Як це вплинуло на їхню переконаність у тому Ким був Ісус?
Преображення – це демонстрація Божого плану порятунку людства, через смерть і жертву Христа.

Преображення – це про послух Богу

Те що відбувалося далі – щось неймовірне. Той досвід який пережили учні, він назавжди запам’ятався їм. Вони побачили Славу Господню. Господь хмарою вкрив гору. Все стало точене святістю небес.
І найважливіше, що потрібно було винести з цієї історії – це повідомлення Отця учням: – «Це Син Мій Вибраний – Його слухайтеся!»
Статистика показує що 85% наших знань ми отримали слухаючи. Ми розуміємо лише 25% з того що чуємо. Тому вкрай важливо навчитися слухати та чути.
Ми живемо у світі інформаційного шуму. Ми чуємо мільйони голосів, які ведуть боротьбу за нашу увагу. Реклама, новини, інтернет, соцмережі. Тисячі компаній борються за вашу увагу. Це вже занадто.
Що робить Бог тут на горі Гермон? Господь оточує всіх хмарою. Він хоче ізолювати Петра, Якова та Івана, щоб захистити від будь-якого шуму і можливості відволікання. Він хоче отримати повну безроздільну увагу. Там всередині хмари учні не могли нічого бачити вони могли лише чути. Голос з неба сказав: Що Ісус має бути в центрі уваги. Вони мають дивитися лише на Нього. Вони мають слухати Ісуса.
Щоб загострити на цьому увагу, Отець забирає Мойсея та Іллю. Навіть вони могли відволікати. Коли хмара розсіялася вони бачили лише Ісуса. Ісус був всім, що їм було потрібно.
Для того, щоб навчитися слухати, щоб слухати Ісуса, потрібно ретельно прибрати шум навколо нас. Ми маємо знайти для себе місце, яке не буде нас відволікати. Без тиші ми не зможемо почути Бога. Без мовчання і тиші ми не можемо мати глибоких стосунків з Христом.
Бог Отець каже трьом учням, щоб вони слухали Сина. З усього Він вирішує сказати найважливіше. І цим найважливішим є слухання Ісуса.

Три шляхи, як Бог говорить до нас:

Через Слово

Якщо ви хочете чути Ісуса – вам потрібно присвятити час для того, щоб Його читати. Якщо ви не отримуєте регулярно Божої істини, ви не зможете чути Божий голос.

Через Церкву

Коли є церква, то ми чуємо Голос Божий через інших людей. Бог торкається нас через свідчення, проповідь, спосіб життя людей у церкві. Ось чому важливо в церкву іти з чимось. Кожен може розповісти про щось, де ви побачили Господа. Це навчає інших бути спостережливими.

Через молитву

Молитва це не просто монолог, це слухання. Відносини мають двосторонній зв’язок. Ви коли-небудь мали співрозмовника, в мову якого не можна вставити слова.
В п’ятницю був у Львові допомагав брату вставити двері. Ми вибивали отвір в стіні для того, щоб поставити двері. І ось вже майже як усе було зроблено у будинок заходить двоє людей.
Один з них голосно почав розповідати як потрібно все робити. Він вихопив молоток, перфоратор і давай ту стіну довбати. Не можливо було йому щось сказати він просто не вмовкав.
Вже по закінчені він почав розпитуватися хто ми. Я почав розказувати, але навіть тоді він не давав нічого сказати. Ви зустрічали таких? З такими не хочеться розмовляти.
Ми маємо навчитися слухати. Бог завжди говорить, але чи ми завжди чуємо? Ми маємо вчитися слухати. Запитувати, чекати на відповідь. Слухайте…
Преображення – це вказівний жест Отця на Ісуса. І наказ Його слухати.

Більше про Ісуса Христа:

Преображення – коли не гора йде до вас, а ви маєте іти. Пам’ятаючи про цю подію потрібно закарбувати три речі:

• Молитва має велике значення як особиста, так спільна. Давайте будемо творити спільноту молитви…
• Ісус прийшов щоб тобі дати шанс на спасіння. Він прийшов, щоб забрати Твій гріх.
• Тобі потрібно зосередити свою повну увагу на Ісусі. Слухати Його.

Дивитися відео проповіді про Преображення

[otw_shortcode_sidebars sidebar_id=”blog-left-sidebar”][/otw_shortcode_sidebars]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button