Новини археологіїХристиянські новини

Поблизу Єрусалима виявлено розвалини храму "поза Законом"

Археологами біля Єрусалима було виявлено рештки храму залізного віку. Це приводить до висновку, що у древньому юдейському царстві був не один храм. Перший, відомий як Храм Соломона, святе місце поклоніння Богу в Єрусалимі, який стояв до 10 ст. до нашої ери до його зруйнування у 586 р. д н. е.
Знайдені руїни храму приблизно на 150 осіб у якому ймовірно поклонялися ідолам, використовувався для поклоніння у той самий період що і Храм Соломона. Це відкриття показує, що у єврейському царстві були і інші храми.
Археологам відомо про цю знахідку ще з 1990-х років, але лише у 2012 році дослідники виявили там залишки храму, і лише у минулому році вони розкопали його далі, перед будівництвом дороги.

Ця споруда була побудована біля 900 р. до н. е. і використовувалася протягом кількох століть, поки не була зруйнована у 6 ст. до н. е.
Час існування приголомшив археологів. “Біблія детально розповідає про релігійні реформи царя Єзекії та царя Йосії, які зосередили релігійні обряди в храмі Соломона в Єрусалимі і знищили іншу культову діяльність за його межами”, каже Кісілевіц та Одед Ліпшіц, директор Сонії і Марко Надлер інституту археології при Тель-Авівському університеті.
Ці реформи, напевно, відбулися між кінцем 8 і кінцем 7 століття до нашої ери. Іншими словами, вони відбулися у той час, коли діяв той інший храм, стверджують науковці.
Схоже, що у царстві були санкціоновані храми, існування яких було дозволено попри реформи Єзекії та Йосії, вважають Кісілевіц та Ліпшіц. Так ось як могло бути.

Стародавнє зерносховище

Це місце було не лише храмом, але сховищем для перерозподілу зерна. Фактично, з плином часу будівля використовувалася для різних цілей. Там були приміщення які використовувалися як для релігійних, так   і для адміністративних цілей.
Схоже, що Тель Моца став успішним зерносховищем, обслуговував Єрусалим і був економічним центром. “Перелаштування на храм – і культ поклоніння у ньому був пов’язаний з його економічною значимістю” – пишуть дослідники.
Тому, можливо храму дозволили існувати, бо він був прив’язаний до зерносховища, і жодним чином не був загрозою для царства, вважають дослідники.

Потрощені ідоли

Сам храм був прямокутної форми з відкритим внутрішнім подвір’ям попереду. Це подвір’я “слугувало центром культу, оскільки населення не пускали  сам храм”, сказав Кісілевіц в інтерв’ю Live Science.
“Культові знахідки у дворі включають кам’яний вівтар, на якому тварин приносили в жертву, а їхні рештки викидали у яму, викопану неподалік”, – сказав Кісілевіц. Окрім того, чотири глиняні статуї – дві схожі на людину, а інші на коней – були розтрощені й закопані у дворі, напевно як частина релігійного ритуалу.
Дослідники додали, що фігурки у вигляді коней можуть бути найдревнішими з відомих зображень коней залізного віку Юдеї..
Але схоже, що юдеї не поклонялися глиняним ідолам, додає Кісілевіц. Швидше за все, ці ідоли бути “посередниками, через яких люди могли спілкуватися з Богом”.
“Про поклоніння ідолам в юдейському царстві відомо як і з Біблійних джерел, так і з археологічних знахідок – каже Кісілевіц в інтерв’ю Live Science.
Ба більше, у той час в Леванті, регіон, в який входить Ізраїль та сусідні з ним країни, з’явилися нові політичні групи. Зі слів дослідників, враховуючи ці бурхливі зміни, люди схильні дотримуватися старих релігійних практик. Дослідники стверджують, що навіть архітектура храму в Тель-Моці і його артефакти нагадують релігійні традиції Близького Сходу, які практикуються з третього тисячоліття до нашої ери.
На думку дослідників, відкриття цього храму проливає світло на формування держави у той час. Коли виникло Юдейське Царство, воно не було таким міцним і централізованим як пізніше, але воно побудувало стосунки з місцевими правителями, у тому числі і в Тель-Моці, стверджують дослідники.
https://www.livescience.com/ancient-jewish-temple-judah-kingdom.html?jwsource=cl
Джерело: livescience.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button