Новини археології

В Ізраїлі розшифровано напис, де згадується Біблійний цар

Артефакт, а саме уламок вапнякової таблиці, який було знайдено ще у 2007 році біля джерела Гіхон в Єрусалимі, було розшифровано ізраїльськими вченими Гершоном Галілем та Елі Шукроном.

Джерело: Біблійна археологія

Через те, що табличка не збереглася в цілісному вигляді, на ній було видно лише уривки слів. Тоді не змогли розшифрувати два рядки тексту, написаного палеоєврейським шрифтом, по три літери в кожному. Проте за допомогою повторного аналізу недавно встановили, що там згадується Юдейський цар Єзекія, про якого описується в Біблії.

Зокрема, вчені визначили, що на табличці викарбувано такі словаа:

«Єзекія [зробив] басейн в [Єрусалимі]».

Подібний біблійний уривок міститься в 2-ій книзі Царів 20:20, де сказано:

«А решта діл Єзекії та вся лицарськість його, і як він зробив става та водотяга, і впровадив воду до міста, ото вони написані в Книзі Хроніки Юдиних царів».

Цар Єзекія відомий тим, що воював проти ассірійського царя Санхеріва, а також будував різні водопровідні споруди у місті.

Зокрема, і цю табличку було знайдено біля басейну.

Коли Санхерів брав Єрусалим в облогу, він не зміг його взяти, частково і через воду, яка потрапляла до міста через тунель.

Гершон Галіль, Старший професор Хайфського університету, так прокоментував цю подію: «Це надзвичайно важливе відкриття, яке змінює [деякі основні припущення] дослідження, оскільки до сьогодні загальновизнаним було те, що царі Ізраїлю та Юди, на відміну від царів стародавнього Близького Сходу, не робили собі царських написів і пам’ятників… щоб відзначити свої досягнення. Ізраїльські царі справді згадувалися в позабіблійних ассирійських, вавилонських, арамейських, моавітських написах, а також на відбитках єврейських печаток, але це перший раз, коли фрагмент монументального єврейського царського напису був розшифрований, у якому згадується ім’я царя, чиї досягнення були в ньому детально описані. Відкриття зміцнює підхід дослідників, які наголошують на надійності Біблії, оскільки вона вчить, що прямо перед очима авторів Біблії стояли пам’ятники з царськими написами… [вигравіруваними в той самий час] за часів царів, згаданих у Біблії».

Читайте також:

Відомо, що багато археологів зі скептицизмом ставитися до правдивості Біблії. Проте, останнім часом, все більше знайдених артефактів підтверджують її історичність.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button