Світ

Незабаром Індія випередить Китай як найбільш густонаселена країна світу

Світова демографічна картина скоро зміниться. Очікується, що у квітні Індія випередить Китай як найбільш густонаселена країна. Ця віха є ознакою тенденцій, які матимуть великі економічні та соціальні наслідки для обох країн.

Джерело: economist.com

З 1950 року Індія та Китай забезпечили 35% світового приросту населення. Але суворі правила планування сім’ї в Китаї − так звана політика однієї дитини, запроваджена в 1980 році − різко знизили народжуваність. Зараз населення Китаю скорочується. Хоча Комуністична партія дозволяє жінкам мати трьох дітей, в середньому вони народжують лише 1,2 дитини. До 2050 року населення Китаю буде на 8% менше, ніж зараз. Тим часом населення Індії продовжить зростати. Очікується, що воно досягне піку в 1,7 млрд. у 2064 році, коли буде майже на 50% більшим, ніж у Китаї (див. діаграму). Очікується, що Індія забезпечить понад шосту частину приросту населення працездатного віку (15-64 роки) у світі в період до 2050 року. За прогнозами Державного банку Індії, її економіка нещодавно витіснила британську з п’ятого місця у світі й посяде третє місце до 2029 року.

Незабаром Індія випередить Китай як найбільш густонаселена країна світу

 

Демографічний спад, який Китай спричинив собі, загрожує його економіці. Найочевидніше, це означає, що в Китаї з’явиться багато людей похилого віку, що не працюють, які потребуватимуть підтримки. Китай стикається з «феноменом 4-2-1»: кожна окрема дитина відповідає за двох батьків і чотирьох бабусь і дідусів. Навіть при високій нормі заощаджень, малоймовірно, що молоде покоління зможе (або захоче) дозволити собі такий тягар. Таким чином, більшість літніх китайців будуть значною мірою покладатися на державну пенсійну систему, яка сама по собі є недофінансованою.

Цей зсув також загрожує покласти край ролі Китаю як світової фабрики. Те, що колись здавалося нескінченним потоком дешевої робочої сили, починає вичерпуватися. Попри величезні резерви неповної зайнятості в сільській місцевості, в Китаї вже відчувається нестача робітників ручної праці.

Можна очікувати, що виробництво переміститься до багатої на робочу силу Індії. Тим паче, що відносини між Китаєм і Заходом стають дедалі більш ворожими. Але компанії, особливо в більш розвинених галузях, прагнуть налагодити виробництво там, де вже є постачальники й кваліфіковані працівники. Ось тут в Індії й виникає проблема.

Розвиток Індії меншою мірою спирався на промисловість, ніж розвиток інших країн з економікою, що розвивається. Обробна промисловість генерує 14% індійського ВВП, порівняно з 27% у Китаї. Промисловість Індії має кластери на відносно успішних півдні та заході країни. Але саме бідніші північні штати народжують більше дітей (див. карту). Наприклад, Уттар-Прадеш, де проживає 17% населення Індії, має лише 9% промислових робочих місць. Ця невідповідність гальмуватиме економічне зростання Індії.

Внутрішня міграція могла б допомогти. Покращується автомобільне, залізничне та повітряне сполучення. Уряд масово інвестує в оцифрування, що має заохотити людей до переїзду, допомагаючи їм зберігати свої посвідчення особи, соціальні виплати й право голосу, а також спілкуватися зі своїми сім’ями на батьківщині.

Читайте також:

Проте ці зусилля принесуть свої дивіденди лише через роки, можливо, десятиріччя. Навіть попри зростання населення Індії, вона намагатиметься використати потенціал своєї молодої робочої сили.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button