Варто замислитись

Чи є ми чимось більшим, ніж просто розум, що живе в тілі?

Хтось висловив припущення, що ми − це просто розум, який (випадково) опинився в (випадковому) тілі.

Формуємо своє тіло, як хочемо

Тоді це означає, що наш розум є головним, і посилює індивідуалізм нашого суспільства − моє право вибору є першорядним. Тоді ми можемо вибрати зберегти своє тіло таким, яким воно є (і перервати вагітність), або відмовитися від тіла, якщо воно страждає від болю, з яким ми не можемо впоратися (евтаназія), або збільшити своє тіло, якщо воно не відповідає нашому ідеалу того, яким воно має бути (звідси ботокс і багатомільйонна індустрія краси). Ми можемо вважати деякі тіла більш прийнятними, ніж інші − стрункі, білі, молоді, привілейовані, високі, чоловічі (і розвивати модну індустрію і культуру праці відповідно до цього).

Таке розуміння стоїть за питаннями ідентичності − якщо ми думаємо, що ми чоловіки, а насправді маємо жіноче тіло, то ми змінюємо тіло, щоб воно відповідало нашому розуму. (Хоча ми, здається, не застосовуємо це до людей, зазвичай жінок, які думають, що вони товсті, коли це не так, і які в кінцевому підсумку мають розлад харчової поведінки).

Різні точки зору

Звичайно, існують і протилежні тенденції, і вони стали більш поширеними в останні роки; розвиток сорому за певну вагу, зростання рухів «Black Lives Matter» («Життя чорношкірих мають значення») та «Me-Too» («Я теж») є деякими прикладами. Мова прав людини, яка походить з християнства, безпосередньо пов’язана з уявленням про те, що люди по суті є розумом, який живе в тілі.

Створені за образом і подобою Божою

Ця ідея людини як розуму, що живе в тілі, виявляється настільки редукціоністською і обмеженою, якщо порівнювати її з християнським розумінням. На противагу цьому, від думки про те, що людина створена на образ і подобу Божу, перехоплює подих. Образ Божий!

Але що це насправді означає?

Я думаю про свого однорічного онука, за яким я вчора доглядала близько двох годин. Йому щойно виповнився рік, а він вже здатен показати дещо з того, що характеризує людину, і що свідчить про те, що ми створені на Божий образ і подобу.

По-перше, він вміє спілкуватися. Він посміхався і сміявся зі мною, хихикав на мої звуки і співи, повторив кілька моїх слів. Вимовляв «ой-ой», якщо щось впускав. По-друге, він міг творити. За допомогою пластикового контейнера він вкладав і виймав предмети, використовуючи їх як інструменти і грав із ними в якусь гру. Він також міг показати, що йому не байдуже: клав голову мені на плече, поцілував у щоку.

Він, безумовно, міг вибирати − коли я давала йому обід, він чітко дав зрозуміти, що не збирається їсти варену моркву або спаржу. Ні, він вибрав бутерброд з арахісовим маслом і бананом. І він точно знав, коли захоче запити все це водою − і вирішив сам випити її зі своєї кружки.

Всі ці риси − і навіть більше − є частиною того, що ми створені на образ Бога, який творить, піклується, спілкується, обирає, і який має почуття гумору.

Кожна людина абсолютно унікальна

Під час цього спілкування мій онук проявив свою унікальну індивідуальність. Він не схожий на своїх старших братів чи інших моїх онуків, а також на моїх власних дітей. Він лише 12 місяців на цьому світі, але його індивідуальність чітко проявляється.

А що було роком раніше? Коли він народився, чи був він повністю людиною? Звичайно − і навіть якщо його розвиток не був «нормальним» для його віку, або на якомусь етапі його життя виявляється досить обмеженим, він унікальний − він має свою власну ДНК, свої власні відбитки пальців, і немає нікого іншого, схожого на нього.

Коли починається нова людина?

Повертаючись на дев’ять місяців раніше, чи була людина створена за образом і подобою Божою в момент зачаття? Чи вона була просто купкою клітин, які швидко ділилися, росли і імплантувалися, поки не стали повноцінною людською істотою при народженні? (Якщо розглядати дитину просто як плід, або «продукт вагітності», то як купку клітин її легше видалити, якщо мати так вирішить). Після того, як відбулося зачаття, весь прихований людський потенціал починає розвиватися. Визначається стать, і людина стає на свій шлях. (Існують різні погляди на те, коли плід стає людиною − одні вважають, що коли можна виявити серцебиття, інші − коли плід є життєздатним, а треті вважають, що дитина має права людини лише після народження).

Ось чому рішення про аборт є таким важливим. Це не питання «моє тіло – мій вибір», адже навіть на початку вагітності ембріон − це не просто частина тіла матері, яку можна видалити, як апендикс. Почалася ще одна унікальна людська істота.

Читайте також:

«Бути людиною» і наша віра

Те, як ми думаємо про наше тіло, має багато наслідків для нашої віри. Коли Ісус воскрес із мертвих, це було тілесне воскресіння. Він не був просто «розумом», який випадково з’явився в людській формі. Його воскресле тіло було конгруентне його попередньому тілу; він міг показати шрами на руках скептично налаштованому Фомі. Медичне розуміння людини показує, як розум впливає на тіло, коли ми розглядаємо психосоматичні стани, а також як тіло впливає на розум. Тіло − це не просто «контейнер» для розуму.

Псалмоспівець описав людину як «страшно і дивно створену». Наскільки це правда, особливо в міру того, як ми дізнаємося все більше і більше про те, ким ми є як людські істоти. Це пізнання також розширює наше розуміння того, що означало для Ісуса втілитися як людина. Не дивно, що ми святкуємо цю дивовижну реальність кожного Різдва!

Автор: Ліз Хей

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Джерело
christiantoday.com

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button