Актуальне

Похмурий ранок третього тисячоліття, або Дракон готується до стрибка

«І з’явилася на небі інша ознака: ось, великий червоний дракон, який мав сім голів і десять рогів, і на його головах — сім вінців. А його хвіст змів третину небесних зірок і скинув їх на землю. І змій став перед жінкою, яка мала народити, щоб, коли народить, пожерти її Дитину» (Об. 12: 3-4).
«І вклонилися змієві, який дав владу звірові. І вклонилися вони звірові, кажучи: Хто подібний до звіра і хто може з ним поборотися?» (Об. 13: 4).

Від автора

Автор повинен попередити читача: тема, порушена в даній роботі, настільки велика і складна, що в принципі не може вміститися в межі не тільки статті, а й цілої книги або навіть багатотомного дослідження. Більш того, вона взагалі не під силу одному автору, а вимагає дуже великого дослідницького колективу. Тоді, питається, навіщо братися за вантаж, який не зможеш підняти? Наведу в своє виправдання аргумент, необхідний і, на мій погляд, достатній.

Справа в тому, що в світі гуманітарного знання існує старовинний жанр пропедевтики, або Пролегоменів, або, простіше кажучи, введення в тему, в проблему. Мені, хто давно міркує над темою «Біблія і тоталітарна картина світу», довелося стикнутися з гігантським за своїми масштабами матеріалом по східному, азіатському тоталітаризму. Так, зокрема, надзвичайно цікавою виглядає тема «Духовні підстави китайського тоталітаризму». Вона бездонна і в ній може легко потонути безліч вчених умів. Досліднику, який усвідомлює цю небезпеку, важливо відшукати такий проблемний аспект, при якому неосяжна тема, яка зберігає свою смислову серцевину, в той же час різко стиснеться і вміститься в професійний «окойом» гуманітарія. Це можливо завдяки вірно обраній оптиці. Для мене таким є звичайний для християнина-протестанта намір розглянути будь-який соціальний матеріал у світлі принципів біблейно-християнського інтелектуального досвіду.

Пропоную читачеві не стільки вступ в тему «Духовні підстави китайського тоталітаризму», скільки опис результату свого входження в неї. Одночасно вирішується й інше завдання: ознайомлення з цією темою і читача, якого беру в попутники. Щось мені підказує, що у цій теми велике і дуже непросте, може бути, навіть трагічне майбутнє.

Тоталітаризація світу як відплата за «вбивство» Бога

Дототалітарна історія людства закінчилася з XIX століттям, разом з класичною цивілізацією, на заході якої Ніцше оголосив про «вбивство» Бога. Тих, хто повірив йому, виявилося набагато більше, ніж тих, хто категорично відкинув цю абсурдну ідею.

Як би там не було, але духовний перелом в культурі і масовій свідомості відбувся, і його наслідки виявилися катастрофічними. ХХ століття зірвало запори з ящика Пандори, і з нього вирвалася низка національно-регіональних тоталітарних режимів Європі та Азії. З різними ступенями брутальності вони заявили про себе в Італії, СРСР, Німеччині, Іспанії, Португалії, у всіх соціалістичних країнах Європи, в Японії, Північній Кореї, Китаї, Камбоджі, В’єтнамі, Ірані, Іраку.

Тоталітарність, що стала воістину нав’язливою ідеєю світової політики рубежу тисячоліть, продовжує знаходити прихильників у самих різних частинах землі і приймати різні національні обличчя. Створюється враження, ніби світ, грунтовно угрузлий в цій зловісній ідеологемі, і в подальшому має намір ставати все більш і більш тоталітарним.

Історична навала тоталітарних режимів в ХХ столітті стало відповіддю Бога на шквал образ на Його адресу з боку людини, яка необачно сподівався, що всі ці безчинства зійдуть її з рук, і вона буде безперешкодно насолоджуватися знайденою свободою від будь-якого контролю згори.

Але люди прорахувалися. Бог не «помер», не пішов геть за межі всього сущого, не замовк, не занурився в бездіяльне споглядання. Його відповідь виявився нищівною. Світодержець зняв всі захисні механізми, що оберігали людський рід від підступів диявольських сил, і надав останнім можливості робити з людьми все, що завгодно.

Він ніби оголосив людині-богоборцю: «Ти хотів свободи без Мене? Я тобі заважав? Ти мріяв про свободу від Мого благого, батьківського контролю? Що ж, ти отримаєш її і побачиш, що з цього вийде. Ти залишишся наодинці зі світовим злом, з Моїм лукавим антиподом, з «батьком брехні» і його бісівською армадою. А коли тобі стане дуже погано і ти побажаєш дізнатися винуватця всіх твоїх бід, то підійди до дзеркала і поглянь в нього».

Ідея «смерті» Бога означала обвалення всіх класичних, традиційних ціннісно-нормативних структур. Вона обернулася розповзанням по світу загального беззаконня. Тотальна аномія не забарилася стати однією з важливих передумов встановлення тоталітарних режимів. З’явилися химерні форми державності, пронизані агресивною, жорстокою, низинною чортівнею, що поєднують військово-технічні новації з самої дикої морально-психологічною та соціально-політичноюархаїкою.

Давно помічено, що після бурхливих перехідних епох зазвичай настають часи жорстких диктатур. Узурпатори, які виринають з темних, демонічних глибин все припиняють і заморожують, зупиняють час і змушують його потекти назад. Так було в ХХ столітті, коли після кожної з двох світових воєн в «чорні діри» тоталітарності провалювалися відразу по кілька цілком цивілізованих держав.

Так може статися і в XXI столітті. Після загального «бісівського хаосу» епохи постмодерності і пандемійного розгойдування всього і вся, можливо чимало похмурих глобальних сюрпризів. Не виключено, що у зовсім не далекому майбутньому зможе утвердитися планетарна наддиктатура світового тоталітаризму. Тим більше, що соціальна сила, здатна взяти на себе функції світового узурпатора, вже існує в стані високого ступеня готовності до виконання глобальних жандармських обов’язків.

Негативна футурологія

Шквал глобальних ексцесів, які не піддаються задовільному осмисленню, мимоволі вводить нас в область негативної футурології. Одне з її самих тривожних напрямків пов’язано з прогнозами щодо фантастичної швидкості зростання економічної, технічної, політичної і військової могутності тоталітарного Китаю. Високотехнологічна держава з гігантськими людськими ресурсами, найпотужнішою економікою і промисловістю, найбільшим золотовалютним резервом, найбільшою в світі армією, тотальним цифровим контролем за поведінкою населення, витонченою системою «промивання мізків» виглядає досить переконливо і все більш загрозливо на тлі країн західної цивілізації.

Якщо скласти докупи цифри населення США і Євросоюзу, а потім отриману суму збільшити в два рази, то вийде цифра, близька до майже півторамільярдного населення Китаю. Якщо у країн Заходу практично немає ніяких власних демографічних резервів для зростання населення, а гендерно-гомосексуальна революція ще більш підриває їхній скромний дітородний потенціал, то китайці, що живуть відповідно до владної директиви «одна сім’я – одна дитина», чекають не дочекаються її скасування державою. Якщо зараз майже кожен п’ятий житель землі – китаєць, то після повного зняття демографічної вуздечки з Китаю, планетарна статистика народонаселення ще більш зміниться на його користь.

Незліченні підтвердження зростаючого не по днях, а по годинах економічної, політичної, військової могутністі сучасного Китаю ні в кого не викликають сумнівів. Виникають питання іншого роду: куди має намір вирушити ця гігантська військова машина?

Інше питання навіяне відомою чеховською думкою про рушницю, яка висить на театральній сцені. Вона не може висіти просто так. У виставі неодмінно має настати такий момент, коли вона вистрілить. Питається, яка ж надмета приготовлена ​​для китайської надзброї, вичікувально присутньої на світовій політичній сцені?

Третє питання має вигляд побоювання: а чи не стане третє тисячоліття епохою планетарного панування червоного китайського дракона, тобто ерою глобального тоталітаризму?

Думки сучасних аналітиків на цей рахунок зводяться до визнання за китайською державою реальних можливостей по трансформації в тоталітарну наддержаву нового рівня, здатну реалізовувати геополітичні амбіції планетарного масштабу. Тим більше, що влада Китаю стверджує, ніби китайська модель державності цілком може бути експортована. На думку найбільшого американського політолога Френсіса Фукуями, амбітний режим Сі Цзіньпіна володіє досить потужним військово-репресивним потенціалом і при необхідності не побоїться використовувати його, тобто кинути виклик цивілізаціям ліберально-демократичних цінностей.

Читайте також:

Апокаліптичне пророцтво про світову тоталітарну диктатуру

У цих прогнозах немає нічого утопічного або, тим більше, абсурдного. А якщо ввести все вищесказане в контекст пророчої книги Апокаліпсис, то загальна картина не тільки не затмариться, але ще більш проясниться.

Довготерпеливий Бог продовжив «останні часи» (про які давно попередив людей) на цілих два тисячоліття. Весь цей час Його серп лежав напоготові, жнива дозрівали, але Божий суд не наступав. Зрозуміло, люди, що володіють обмеженими умами, не можуть судити про те, наскільки до сьогоднішнього дня ниви побіліли, а зіпсуте людство, яке нехтує Божими заповідями і проявляє патологічну пристрасть до вседозволеності, дозріло для розплати. Визначення часів і термінів Божого суду над мільярдами грішників – прерогатива Бога.

А поки «віруючим (тим, хто пізнав істину)» (1 Тим. 4: 3) дано спостерігати, як з безодні небуття починає повільно здійматися щось жахливе: як ніби між двома материками, двома світами, сучасним і тим, що описане в пророцтві біблійного Апокаліпсису, спливає гігантський дракон. Він послужливо підставляє свій хребет, щоб по ньому, як по мосту, людство рушило туди, де його чекає Божий суд. При цьому мова йде вже не стільки про видіння, скільки про цілком відчутні реалії.

Секулярна думка губиться в здогадах щодо сутності цих реалій. Віруючий же розум констатує, що, по суті, на його очах розгортається біблійний сценарій, про який він обізнаний: на світову арену готуються вийти сили і суб’єкти, знайомі йому по книзі Одкровення Івана Богослова. Вони такі, що цілком здатні зіграти всі описані в Біблії сцени фінального акту світової історичної драми.

Ті сторінки книги Апокаліпсис, які колишнім поколінням читачів здавалися чимось неймовірно дивовижним, які не мають переконливих аналогів в реальному житті, нині перестають виглядати барвистими метафорами і знаходять матеріальну відчутність. Сила і масштаби цих відчутних реалій такі, що сподіватися, ніби вони з часом самі тихо і непомітно розчиняться в навколишньому світі, не доводиться. Сукупна маса факторів і обставин настільки значна, а справа приймає настільки серйозний оборот, що зникають будь-які сумніви щодо тих зв’язків між сьогоденням і тим майбутнім, про який нас попереджають апокаліптичні пророцтва.

У них йдеться про останню наддержаву-гігемона на планеті. Яка отримала повну владу над людством з надприродного джерела – від дракона-диявола, не допускає ніяких проявів свободи, вона встановлює світову тоталітарну диктатуру.

Полчища адептів тоталітарності, незліченних, як пісок морський, які покрили всю землю (Об. 20: 8), відкинутих Богом, але прийнятих драконом під своє драконівське крило, стають під прапори сатанинської сили.

Виявляється планетарна антропологічна катастрофа: незліченні безлічі людей не знаходять в собі ні духовних сил, ні тверезості розуму, ні зрілості розуміння, щоб осягнути суть зла яке відкривається перед ними, відкинути його, зайняти позицію твердого, непохитного опору. Налякані, зломлені, вони здатні лише схилитися і перед драконом-дияволом, і перед бестіарною державою.

Диявольська сутність тоталітарної наддержави є одночасно і сутністю богоборчої. Вона – непримиренний ворог Господа. Її слова і справи – це хула на адресу Бога.

«І дано йому уста, які говорили гордовито й богозневажливо; і дано йому владу діяти сорок два місяці. І він відкрив свої уста, щоби зневажати Бога, аби зневажати Його Ім’я та Його оселю, як і тих, хто живе на небі» (Об. 13: 5-6).

Головний напрямок практичного богоборства звіра – жорстокі переслідування і знищення віруючих. «І дано йому вести бій зі святими й перемогти їх; і дано йому владу над кожним поколінням, народом, народностями і племенами.» (Об. 13: 7).

За першим апокаліптичним звіром є другий – звір з безодні землі, що символізує ідеологічну личину тоталітарної диктатури і займається тим, що в наш час називається «промиванням мізків».

Цей звір не стільки діє, скільки говорить.

«Але говорив він, як дракон» (Об. 13:11). Тобто, подібно до диявола, «батька брехні», він говорить неправду. І звідси сатанинська суть всього, що виходить з нечистих уст цієї темного істоти. «І він робить великі чудеса, так що і вогонь зводить з неба на землю перед людьми, і обманює мешканців землі ознаками, які дано йому робити перед звіром, намовляючи мешканців землі створити образ того звіра, який має рану від меча і залишився живим. І дано йому вдихнути духа в образ звіра, щоб образ звіра заговорив і зробив так, аби той, хто лише не поклониться образові звіра, був убитий» (Об. 13,14-15).

Звір-ідеолог залякує і розтліває народи не стільки справою, скільки словом, змушуючи всіх під загрозою смерті поклонятися, підкорятися і служити диявольській владі наддиктатури. Винахідливий на зло, він придумує спосіб відрізняти вірних режиму драконопоклонників від непокірних бунтарів. «І він робить так, щоб усім — малим і великим, багатим і бідним, вільним і рабам — було дано знак на їхній правій руці або на їхніх чолах, і щоб ніхто не зміг нічого купити, ні продати, а тільки той, хто має знак імені звіра або число його імені» (Об. 13:16-17). Всі його висловлювання націлені на тотальну деморалізацію населення, більшість якого охоче дозволяє збивати з пантелику і залякувати і демонструє готовність діяти за вказівкою диявола, наперекір Божим велінням, мириться зі злом і творячи зло. Їх влаштовує існування всередині тоталітарної реальності, яка воліла всім соціокультурним поліфоніям і контрапунктам унісон колективної волі до зла, неправди, смерті і пекла.

Читайте також:

Схильність китайців до тоталітарного світосприйняття

Небезпечну властивість китайського цивілізаційно-етнічного генотипу – схильність до «ройового», тоталітарного світосприйняття. Так, китайська свідомість відрізняється готовністю індивідуального «я» розчинятися в загальному «ми». З часів глибокої давнини схильність людини проявляти свої здібності в рамках групи є традиційною нормою і загальновизнаною цінністю. Ці фактори проливають світло на дивну в очах західної людини традиційну байдужість китайців до тем індивідуальної свободи, особистісної автономії, цивільних прав.

Жителю Піднебесної не властиві ні підвищена увага, ні трепетне ставлення до проблем своєї ідентичності і екзистенції. Індивідуальної ідентичності він вважає за краще ідентичність колективну, загальнонаціональну, яка легко приймає вид ідеї загальнонаціональної самодостатності. Іменована західною свідомістю автаркії, ця ідея завжди допомагала китайцям захищати Китай від насильницької вестернізації, від наскоків західних цивілізацій і їх спроб зруйнувати його національну самобутність.

Здатність цінувати споглядальне ставлення до життя обертається готовністю віддавати перевагу вичікуванню над квапливістю, спокою над суєтою. Китайське «я» завжди готове розчинитися в надособистій стихії природного світу, подібно до краплі в океані. А це породжує його більш спокійне, в порівнянні з західним, ставлення і до смерті, і до життя.

Ці та інші етнопсихологічні особливості китайської душі дозволяють припустити, що «вірус» тоталітарності, здатний то дрімати, то прокидатися, перебуває не тільки всередині неї, а й в кожній клітинці організму китайського суспільства.

Дану ситуацію можна проілюструвати давньогрецьким міфом про Афіні Палладі, яка народилася з голови Зевса і явилася світу в повному бойовому обладунку. Так і Китай, що перебував багато століть в добровільній самоізоляції, постав перед світовою спільнотою на межі тисячоліть як наддержава відразу ж у всеозброєнні. Всі необхідні морально-психологічні, духовно-екзистенційні, ідеологічні та інші передумови для його тоталітаризації вже були всередині нього. І варто було агресивної марксистсько-комуністичній, маоїстської заквасці потрапити в це соціальне тісто, як воно почало перетворюватися на тоталітарний продукт високого ступеня готовності.

У європейських тоталітарних режимів не було подібних національно-етнічних передумов для прискореної тоталітаризації держави і суспільства. Тому їм доводилося докладати чималих зусиль для подолання опору великого числа розвинених, волелюбних індивідуальностей, для придушення і приведення їх особистісних начал в ройовий стан.

Архітекторам китайського тоталітаризму практично не було потреби вигадувати щось нове. Все, що їм було потрібно, було у них під рукою, було вже давно апробоване, обкатане, відшліфоване. Було потрібно лише підвести під систему тоталітарних практик нову ідеологічну і технологічну базу. Першу задачу вирішили комуністи на чолі з Мао Цзедуном, другу успішно вирішує нинішнє керівництво КПК (Комуністичної партії Китаю) на чолі з головою Сі Цзіньпіном.

У традиційній картині китайського світу свобода і відповідні їй права людини ніколи не вважалися цінностями. Китайська влада займає в цьому питанні позицію, протилежну тій, на якій стоїть сучасне міжнародне співтовариство. Вони вбачають у свободі екзистенціальну «бомбу», здатну підірвати традиційну стійкість китайської картини світу і звичну стабільність китайського світовідчуття.

Аналогічним чином йдуть справи і з правами людини. Китайська влада бачать в них лише фактор дестабілізації внутрішнього соціального порядку. Звідси їхнє зневажливе ставлення до теми цивільних прав та небажання гарантувати їх дотримання як в самому Китаї, так і за його межами.

Комфортність тоталітарності

Для типового, середньостатичного китайця його зовнішня, соціально прийнятна, конформна поведінка важливіша за власне внутрішнє життя. В його очах вимоги суспільства більш значущі за внутрішніх мотиви, особливо якщо вони тяжіють до нонконформності. Почуття сорому перед оточуючими діє на нього сильніше переживань совісті. Тоталітарне психологічне, моральне, соціальне злиття із загальним «ми» для нього набагато комфортніше власної волі, моральної автономії, соціальної незалежності, з якими він, як правило, навіть не знає, що йому робити, як ними розпорядитися.

Давні традиції, що призводять китайців до тоталітарного світосприйняття, а також сучасна ідеологічна обробка масової свідомості («промивання мізків») призводять до того, що тоталітарність з властивим їй відсутністю духовної автономії не сприймається ними як щось неналежне, як ярмо, насильство над особистістю. Люди легко звикають дихати її повітрям і бачити в ній більше переваг, ніж недоліків. Китаєць в цьому відношенні подібний до біблійного Ісава, який віддав своє право первородства за сочевичну юшку. Він з готовністю відчужує фундаментальні цінності справді людського існування, свої основні цивільні права і свободи в обмін на пакет скромних соціальних благ і відчуває себе при цьому цілком комфортно.

Треба віддати належне китайським властям: вони вміло і гнучко регулюють міру соціальної комфортності індивідуального існування громадян – збільшують її для тих, хто не порушує загального порядку, і знижують для порушників.

Зрозуміло, в ідеї громадського порядку немає нічого поганого. Однак він не повинен досягатися за допомогою тотальної дресури живих душ, грубих спрощень, підступних підмін і цинічних деформацій основоположних смислових, ціннісних і нормативних структур людського існування. Якщо ж квітуча складність живого життя, що потрапила під прес тоталітарної диктатури, обстругуються, уніфікується, то люди починають перетворюватися в подібності вмісту сірникової коробки.

В обстановці беззаперечної покори неправового диктату нічого не залишається від смаку, кольору, запаху у цьому житті. В атмосфері дозованого достатку, нормованого за рознарядкою влади щастя все по-справжньому живе і творче витісняється мертвоюрегулярністю, яка не радує, а викликає тугу, породжує зневіру.

Але гнітючий, сумовитий дух сушить кістки, затьмарює високі смисли, перетворює життя в виживання, а буття в існування. Але хіба Бог створив його для жалюгідної і похмурої долі духовного животіння в темному екзистенційному тупику? Божому задуму не відповідає доля особистості, яка затиснута в сірниковій коробці убогого тоталітарного ладу без повітря і свободи. Хіба це правильно, коли найкраще з Божих творінь змушене прийняти позу, що нагадує стан мерця в гробі, коли у нього відняли можливості вільно мислити, любити істину, шукати сенс життя, натхненно творити, палко вірити?

Тут ми підходимо до важливого висновку про існування двох типів людей. Одні відчувають себе вкрай некомфортно в умовах тоталітарного надпорядку. Іншим, навпаки, цілком затишно всередині нього. І ця розбіжність, вкорінена в самому ладі різних типів людських душ, психологий, умів, характерів, не піддається усуненню. Абсолютна більшість людей першого типу – це представники західних цивілізацій. Переважна більшість другої складають народонаселення тоталітарних держав.

Глибинна схильність китайців до тоталітарного світосприйняття обумовлена ​​багато в чому тим, що вони не знають істинного Бога, Йому не поклоняються, вважають за краще традиційний язичницький пантеїзм, наполегливо протиставляють себе всьому християнському світу, не дозволяють християнським місіонерам проповідувати Слово Боже, поширювати Благу звістку.

Це не обіцяє їм нічого доброго, оскільки «А вам, які зазнаєте утисків, — відпочинок з нами, коли з’явиться з неба Господь Ісус з ангелами Своєї сили, в полум’яному вогні, що дає відплату тим, хто Бога не знає і не слухається Євангелія Господа нашого Ісуса. Вони приймуть покарання, вічну погибель від Господньої присутності та від слави Його могутності того дня, коли Він прийде прославитися між Своїми святими на подив усім віруючим, бо ви повірили нашому свідченню між вами» (2 Сол. 1: 7-10).

Минулі контакти католицьких, православних, протестантських місій з китайським населенням не були успішними. Але і вони фактично припинилися в середині ХХ століття. На початку 1950-х рр. з КНР були вислані всі християнські місіонери. Про жодні євангелізації не могло бути й мови. Маоїстська «культурна революція» ліквідувала деякі християнські церкви, засновані колишніми місіонерами. Біблія потрапила під заборону.

Серед західних релігієзнавців-синологів утвердилася думка про те, що, незважаючи на зусилля минулих місій, християнство в Китаї зазнало поразки, яке ще більше погіршилося після виникнення тоталітарної держави КНР.

Китайська тоталітарна людина

Доля Китаю говорить не просто про блискучу спробу древньої цивілізації, швидко модернізуватися і стати на рівні з сучасністю як новітньої наддержави. Це занадто спрощене трактування фантастичного ривка. Крізь біблійну оптику бачиться інша картина того, що відбувається. Перед нами динаміка реалізації Божого плану обіцяної відплати. Бог готує для всіх, хто стверджує, ніби Він «помер», планетарне знаряддя такого присуду – непоборну, холодну і жорстоку машину надпотужної тоталітарної держави, здатної встановити той самий режим планетарної тоталітарності, про який розповідає книга Апокаліпсис. Тобто відбувається щось більш значне, ніж все, про що віщають сучасні секулярні ЗМІ і секулярні аналітики. Які володіють фактографією, що описують явища, вони не здатні побачити за ними сутнісний, тобто найголовніший вимір глобальної динаміки, проникнути на той її смисловий рівень, який говорить про підготовлюване знаряддя Божої відплати.

Західна людина марно розраховувала на успішний замах на Бога. Насправді він Богу нічим не пошкодив, а вбив саму себе, вбив у собі все те краще, що робило її образом і подобою Божою. Більш того, вона активно сприяла виникненню серії машин, що спеціалізуються на таких вбивствах: тоталітарних держав, які стали «мертвими будинками», гігантськими кладовищами всього людяного, одухотвореного, високого – культури, свободи, права, моральності.

Китайській тоталітарній людині не треба було «вбивство» Бога-Отця, оскільки вона про Його існування фактично не знала. Більш того, за два тисячоліття історії християнства вона не тільки не дізналася про істинного триєдиного Бога, але і до цього дня продовжує існувати так, ніби Його ніколи не було. Східна тоталітарна людина наполягає на цьому своєму нехтуванні і абсолютно не відчуває ні ущербності такого існування, ні порочності і небезпеки подібної форми богоборства.

Правосвідомість планетарного Голіафа

Двісті років тому Г.В. Гегель ввів в соціогуманітарний ужиток поняття неправа і став ним користуватися в своїх працях і перш за все в «Філософії права» (1826).

Неправо означає:

1) зневага універсальних норма природного, загальнолюдського права;
2) невідповідність юридичних актів загальноприйнятим критеріям законності та справедливості;
3) систематичну демонстрацію свавілля.

Неправо – це лжезаконність, соціальна фальшивка, яка підміняла систему цивілізованої правової регуляції. І хоча вона має видимість права, але, по суті, є осередком беззаконня, вбирається в декоративні форми юридичної риторики.

Тоталітарна держава, яка не має ні найменшої поваги до права, спокійно існуюче в створеній ним атмосфері всеосяжного неправа, навмисно культивує всі різновиди неправа. Одночасно воно цілеспрямовано тиражує антропологічний тип їх носія – масової людини беззаконня, неосвіченої власника нерозвиненої правосвідомості, що не відрізняє законність від беззаконня

В даний час Китай оголосив війну всьому, що має хоча б найменший стосунок до настільки цінних на Заході ліберально-демократичних інституцій: громадянського суспільства, незалежних ЗМІ, свободи слова, прав громадян, свободу віросповідань. Пригнічується здатність людей до критичного мислення. Розширюються практики контролювання приватного життя громадян. Працюють механізми придушення всіх несанкціонованих ініціатив. За повсякденним життям китайців ведуть цілодобове спостереження понад півмільярда відеокамер.

Масштаби неправа розширюються і набувають міжнародного характеру. Китай стає суб’єктом глобального неправа, виступаючим за повсюдний демонтаж міжнародної правозахисної системи. Для цього він використовує принцип пріоритету національних правових норм над міжнародними. Якщо на рівні дипломатичної риторики він може імітувати лояльне ставлення до міжнародно-правових ініціатив, то на ділі здійснює систематичний саботаж усієї роботи в цьому стратегічному напрямку, створює різні перешкоди правозахисним ініціативам ООН, надає неправдиву інформацію про права і свободи людини в КНР, практикує відмови засуджувати порушення прав людини в Сирії, Ірані, Венесуелі, Білорусі та ін. країнах.

Китай все частіше вдається до відкритого тиску на владу інших держав, потребує приєднатися до нього і разом продовжувати підрив світової системи міжнародних гарантій прав і свобод людини. До сьогоднішнього дня йому вдалося залучити на свою сторону вже більше п’ятдесяти держав.

У світі стає все менше великих політиків, здатних прямо заявляти китайським дипломатам про неприпустимість їхніх амморально-неправових стратегій. Зростає число держав, великих організацій і корпорацій, які вже не приховують свого страху перед китайською державною машиною і які вважають за краще у взаємодіях з нею уникати делікатних тем. Це влаштовує Китай, оскільки свідчить про його наближення до заповітної мети – повної безкарності. Таким чином Китай фактично відвоював собі позицію недосяжності і неосудності, коли вже майже ніхто не може поставити йому в провину його деструктивну волю до неправа.

Чому Китаю так важливий курс на знищення міжнародної правозахисної системи? Відповідь очевидна: вона є однією з перешкод на його шляху до безроздільної світової гегемонії. Китайська державна машина має намір рухатися своїм шляхом, ні на кого не озираючись, «добра і зла слухаючи байдуже», легко переступаючи через будь-які моральні та юридичні норми.

Перед тоталітарним Китаєм розчищається політичний простір для самоврядних і безкарних дій. Він уже близький до повної відмови від імітацій, масок, камуфляжу, декоративної риторики та іншої дипломатичної мішури. Усвідомлюючи свою зростаючу міць, він готується почати свою розмову зі світом з позицій архаїчного кулачного права, який передбачає, що найсильнішому все дозволено.

Дракон як символ світового зла

У роздумах про долю китайської цивілізації і про ен відмінності від цивілізації західної неможливо обійти мовчанням одну вкрай важливе обставину символічного характеру. Йдеться про дракона, головного символу китайського світу. Питання ж в тому, як християнській свідомості ставитися до образу дракона, який в Біблії слугує позначенням диявола?

Чи можна вважати таке смислове зіткнення двох порівняно автономних цивілізаційно-культурних світів – язичницького з біблійно-християнським – чимось малоістотним? При бажанні, звісно, ​​можна. Саме так чинить секулярна свідомість, зарозуміло поглядає на біблійну символіку і поблажливо оцінює давню прихильність китайців до образу дракона як суто естетичну примху.

Але як вести себе християнській культурній свідомості, для якої неможлива позиція удаваного біблійного невігластва. Для нього смисли, які несе з собою Слово Боже, – це не дурниці, з якими можна грати в будь-які ігри. У віруючих немає права робити зі Словом все, що їм заманеться. Рятівна віра, немов міцна узда, накинута на свавільний розум, оберігає думку, що рухається по пересіченій місцевості серед нагромаджень помилкових смислів, від необачних рухів і фатальних помилок. Думка повинна бути безстрашною. Їй не личить боязнь пускатися в ризиковані заходи і відвідувати території з небезпечними смислами і підступними цінностями. Але важливо, щоб вона при цьому була гранично обачна. І для цього Бог дає їй мудрого і надійного провідника – віру.

Якщо китайцям Біблія не знайома, якщо вони в силу історичних і політичних обставин не мають уявлення про значення більшості біблійних образів і символів, то це не означає, що на території Китаю Слово Боже позбавлене сенсу і не діє. Бог – один для всіх народів, і Слово Його звернене до всіх людей землі, де б вони не знаходилися. Головний ворог Бога теж один, і підступи його теж спрямовані проти всіх, без винятку, нащадків Адама і Єви.

Коли ми вступаємо в область тлумачень архетипу-образу-символу дракона, то доводиться враховувати цілий ряд складних і суперечливих культурно-історичних чинників, що утворюють контекстуальний простір цього самого архаїчного образу. Витоки його генеалогії беруть початок в незапам’ятних глибинах найдавнішої історії. Про заглибленість в неї свідчать поєднання таких страшних зовнішніх ознак, як лускате тіло рептилії, пазуристі лапи, звіряча рогата голова, зубаста паща, дикі витрішкуваті очі і ін.

Звертає на себе увагу двоїстість, навіть поляризованность смислів образу дракона. Так, в біблійно-християнському світі дракон – символ світового зла. А в китайській картині світу він символізує добрий вселенський початок ян. При цьому його страхітливі риси і властивості як би відсуваються на задній план. Однак при всій удаваній «доброті» дракона, яка приписується йому китайською свідомістю, багато в ньому вказує на те, що це джерело серйозних небезпек для людини, реальна причина багатьох бід і катастроф. На них вказує древня міфологема про те, що з відкладених самками драконів яєць дитинчата можуть з’являтися на світ через тисячу років. Народження ж їх супроводжують вулканічні виверження, гуркіт грому, найсильніші грози, падіння метеоритів, великого граду і т.д. Тобто дракон – це відповідальність за майбутні потрясіння.

Китайський дракон і біблійний диявол

У китайського дракона чимало властивостей і ознак того ж роду, що й у диявола. Він так само всюдисущий, здатний проникати крізь стіни, опускатися в будь-земні безодні і морські глибини, підніматися в небесні вершини. І дракон, і диявол можуть змінювати свій зовнішній вигляд і набувати людську подобу.

І той, і інший мають у своєму розпорядженні величезну силу і владу. Китайський дракон – древній символ імператорської могутності. Трон володаря називався троном дракона. Навряд чи можна вважати простим збігом те, що на державному вимпелі династії Цин, однією з найжорстокіших, зображувався дракон. У книзі Одкровення могутній звір, що прибув з безодні і символізує найжорстокішу форму державності, – васал дракона-диявола. «Дав йому дракон свою силу, престол і владу велику» (Об. 13: 2).

Традиції поміщати над входами в китайські в’язниці і на рукоятки холодної зброї, призначеної вбивати людей, зображення дракона, також не дають підстав вважати чудовисько символом чогось доброго. Таким чином, занадто багато говорить про те, що образ змієподібного плазуна позначав найчастіше злу, ворожу людям силу.

Естетизація образу дракона

Розвиток язичницької китайської цивілізації в умовах тривалої культурно-історичної самоізоляції призвело до своєрідної «консервації» почуттів психологічної прихильності китайців до образу дракона. Але оскільки його зовнішні риси, як правило, не справляли приємного враження, то в народній міфологічній свідомості відбулася деяка трансформація цього образу, його своєрідне «одомашнення» і пом’якшувальна естетизація. Зловісні зовнішні риси і лякаючі внутрішні якості виявилися закриті різними художньо-естетичними вигадками. Зовнішня відразлива потворність перетворилася на витончену примхливість. Прикрашене зло стало до такої міри походити на добро, що його зображеннями стало можна безбоязно прикрашати оселі, повсюдно використовувати їх як елементи архітектурного декору.

Ретельно приховуваний китайцями страх перед драконом виявляється лише опосередковано, непрямим чином. Якби китайці були впевнені в початковій доброті дракона, в його непричетності до світового зла, то навряд чи в далекій давнині виникли і проіснували б до наших днів ритуальні святкові танці з фігурами дракона, що мають на меті задобрювання злого чудовиська, випрошування у нього різних життєвих благ .

І знову виникає чимало питань: чи перестає зло бути злом, якщо його зображення задекороване і оздоблене, якщо низинній і лютій суті приписані благовидні і піднесені ознаки? Чи є для людини благом щоденне сусідство з образами і символами закамуфльованого світового зла? Чи не є небезпечною ілюзією впевненість в тому, ніби подібні естетичні ігри дають людині гарантії істинної екзистенціальної безпеки?

Християнська цивілізація не пішла по шляху подібного наївного самообману. У біблійному одкровенні триєдиний Бог все розставив по своїх місцях і назвав своїми іменами, усунувши будь-яку можливість двозначних тлумачень. Був точно і однозначно визначено статус образу дракона як символічного позначення головного Божого ворога, сатани.

Християнство категорично відмежовується від дракона-диявола, не сприймає ніяких спроб естетизації його вигляду, вважає всі форми зв’язків людей з ним нещастями, злочинами, трагедіями.

Китайська свідомість в цьому відношенні не просто безмірно толерантна, але глибоко прив’язана до образу дракона. У ньому міцно утвердилася ідея, що зводять дракона в статус прабатька китайської нації. У китайській традиції вираження «нащадки дракона» не несе в собі нічого негативного, на відміну від християнського лексикону, де фрази такого роду, як «діти диявола» або лайки на кшталт «сатанинського кодла» означають звинувачення в найтяжчих гріхах і злочинах.

Подібні світоглядні розбіжності проливають додаткове світло на відому тему категоричного неприйняття китайською владою будь-яких проявів християнства, християнської віри. Позиція антихристиянського негативізму дозволяє їм захищатися, в міру можливостей, від будь-яких безсторонніх оцінок образу дракона. Так вони, свідомо чи несвідомо, прагнуть утриматися аж ніяк не на Божій стороні.

Багатовікова самоізоляція Китаю від усього світу і, особливо, від християнства призвела до того, що китайська свідомість так і залишилося на сходинці язичницького пантеїзму і політеїзму, яка не піднялась до монотеїзму. Відповідно вся язичницька символіка зберегла для нього свою давню значимість. Утверджена і тривала автаркія позбавила його від потреби в перегляді архаїчного культу дракона. Коли ж прийшли часи атеїзму-секуляризму, то прихильність масової китайської свідомості до культу дракона не тільки не ослабла, а ще більше зміцнилася, що було цілком логічно.

Велика китайська стіна брехні

Чи позначаються на житті сучасного Китаю настільки неординарні духовні прихильності його народонаселення? Зрозуміло, позначаються і при тому найбезпосереднішим і аж ніяк не позитивним чином. Ось одна з ілюстрацій.

Сьогодні критики китайського тоталітаризму говорять не просто про схильність китайських ЗМІ до тотальної брехні, але про створення «великої китайської стіни дезінформації». Дійсно, держава, яка здавна знаходиться всередині простору, утвореного стародавньою стіною, схожою на згорнутого кільцем дракона неймовірної довжини, нині виявилася в аналогічному морально-політичному кільці самоізоляції інформаційного характеру.

Велика китайська стіна здавна є символом автаркії, самодостатності, самозамкнутості, самоізоляції стародавньої держави. Принцип автаркії зберіг свою дієвість і в умовах тоталітаризму. Він забезпечує звичну для китайців психологічну та культурну окремішність, підтримує їх прагнення до економічної незалежності від кого б то не було, забезпечує тверду непоступливість у протистоянні західним системам ліберально-демократичних цінностей, які захищають права людини (в тому числі право на правдиву інформацію) і громадянські свободи (в тому числі свободу слова і совісті).

З «драконівською» метафорою «великої китайської стіни дезінформації», що оперізує сучасне тоталітарне царство брехні, перегукується біблійне визначення змія-диявола як «батька брехні». Для нинішніх «нащадків дракона» брехня – не кримінал. Китайські ЗМІ, залежні від брехливої влади, спонукувані нею до систематичної брехні, не володіють правом незалежних суджень, не бачать нічого поганого в своєму підневільному стані вимушених брехунів. Вони не сприймають нав’язаний їм імморалізм, як екзистенціальну драму духовного рабства, як щось неналежне, негідне, що заслуговує осуду і морального протесту. Влада насаджує, а ЗМІ поширюють серед населення дух рабської покори «батькові брехні», звичку служіння не добру і світлу, а злу і пітьмі.

Негативна герметичність, диявольська автаркія політичної системи, відданої в повне розпорядження «батькові брехні», який керує брехунами, що виробляє брехунів, негативно впливає на духовно-моральне здоров’я народу і інтелігенції, суспільства і держави. Брехня брехунів, які не усвідомлюють себе брехунами, або не відчувають за собою провини за власну брехливість, виправдовується як необхідність і підноситься як правда. І тільки їх духовне невігластво не дозволяє їм розуміти, що це брехня не «порятунку» чого б то не було, а на смерть, тому що «батько брехні» не здатний рятувати, а може тільки губити, руйнувати, вбивати.

Бог брехати не може

Хочемо ми того чи ні, але культ дракона є, по суті, культом диявола. Архіворог здавна, ще в доісторичні часи взяв під свою опіку величезну націю і забезпечив їй ізольоване існування. Протягом останніх двадцяти століть він перешкоджав проникненню в Китай християнства і Слова Божого. В результаті нація, яка розрослася до гігантських розмірів так і залишилася в стані духовного дитинства. Старовинні язичницької культури судилося стати для неї духовною стелею, вище якої вона так і не піднялася. Диявол легалізував в ній свою присутність, прийняв в масовій свідомості вид дракона, став в ньому центральною фігурою, заселив своїми скульптурними, мальовничими і графічними зображеннями весь простір Піднебесної, весь її культурний світ. Він спонукав націю влаштовувати регулярні свята в свою честь,

Величезні сили винахідливого й працьовитого народу з давніх-давен і донині спрямовані на те, щоб наділити культу звіроящерів привабливі художньо-естетичні форми, що приховують його відразливу, вселяючу жах, диявольську суть. І до цього дня народи світу в своїй більшості ще не відають, з чим вони будуть мати справу, коли потреба в естетичних декораціях відпаде, і ця сутність відкриється в своєму справжньому вигляді.

Всі ці констатації і припущення ні в малому ступені не суперечать тому, що говорить про кінець світової історії Святе Письмо. Боже пророцтво про останній акт історичної драми вказує на демонічний тандем двох страхітливих звіроподібних істот, які символізують світову тоталітарну державу, яке отримає величезну владу від дракона-диявола. Питається, звідки ця держава візьметься? Здається, що є досить вагомі підстави припускати, що на цю роль цілком може бути призначений тоталітарний Китай. Він давно готував цю силу для війни проти Бога і дітей Божих. Нині цей «засадний полк» глобальних розмірів знаходиться в стані повної бойової готовності.

Однак архівороги помиляються, вважаючи себе повновладним господарем цієї сили. Неспроможна і його впевненість, ніби ця бойова армада призначена виконати лише те, що її потрібно, – винищити тих, хто вірний Богові, і затвердити на землі владу темряви і абсолютний тоталітарний надпорядок. Насправді фінальне завдання тоталітарної наддержави інша – послужити в останні часи інструментом Божої відплати, виконати Його волю відповідно до сценарію, описаного в Одкровенні Івана Богослова. У цього історичного суб’єкта, під чиєю б владою він не знаходився, не може бути ніяких інших цілей, крім Божих. Все, на що розраховують дракон-диявол і його васали, Господь обіцяє в Своєму пророчий Слові рішуче присікти. А «обіцянки Його і клятва Його є правдою, адже Бог брехати не може» (Євр. 6:19).

Автор − Владислав Аркадійович Бачинін − доктор соціологічних наук, професор

Джерело: Газета «Мірт».

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

2 Коментарів

  1. У Адольфа Гітлера найпершим і найголовнішим ворогом і повним антиподом арійської раси, а особливо – германських народів, як відомо, були ЄВРЕЇ. І саме як, мовляв, всуціль негативний і нікчемний – етнорасовий ПСИХОТИП.
    Ну а шановний автор цього допису на подібну роль – щодо сучасної західної цивілізації – “зарахував” якраз КИТАЙЦІВ: як націю і народ.
    Дуже дивно: як у свідомості науковця-ХРИСТИЯНИНА можуть так поєднуватися і співіснувати ЄВАНГЕЛЬСЬКІ істини… з, по суті і змісту, махровим РАСИЗМОМ?!

  2. Переклад через google translator без редагування – це сумнівна ідея, шановна Редакція!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button