Новини суспільства

На відновлення доходів до довоєнного рівня піде п’ять років

На відновлення доходів до довоєнного рівня піде п’ять років. Наразі ринок праці та падіння зарплат, на думку аналітиків, вже перейшли нульову точку падіння.

Джерело: zn.ua

Кількість українців, які відгукуються на відкриті вакансії у п’ять разів більша, ніж до війни. Дослідження аналітичного центру кадрового порталу grc.ua свідчить про те, що зарплата майже у всіх професійних сферах почала знижуватися.

Аналітики відзначають, що ринок праці вже пройшов нульову позначку повного падіння, коли на початку війни не було ні нових вакансій, ні нових резюме.

«Станом на початок червня ті компанії, що мали змогу відновити свою комерційну діяльність, зробили це. Проте роботи значно менше, аніж охочих її отримати. Ринок праці перебуває у стані ринку роботодавця. Роботодавці теж зазнали негативного впливу війни. Частина економіки досі не працює, обсяги комерційної діяльності великої частки компаній не повернулися до попереднього рівня, тому бізнес оптимізує витрати та дуже часто скорочує розмір заробітних плат як діючим, так і новим працівникам», − кажуть експерти.

При цьому зниження зарплат не завжди залежить від попиту на професії. Наприклад, продавці, будівельники, транспортники та робітники зараз мають найбільший попит, але середня зарплата у них також знизилася.

Загальна тенденція до зниження заробітної плати поки не торкнулася лише кількох професійних сфер. До них належать вищий менеджмент, сільське господарство, медицина та фармацевтика, маркетинг, реклама та PR. На зарплати в ІТ-сфері війна майже не вплинула.

Експерти зазначили, що в умовах невизначеності та нестабільної економіки повернення до довоєнного рівня зарплат у всіх професійних сферах поки неможливе. І чим довше триватиме війна, тим складніше буде відновити й бізнес, і економіку в цілому. За найоптимістичнішими прогнозами, відновлення доходів до довоєнного рівня займе 3-5 років.

Ситуації сприятиме, по-перше, повернення в Україну кваліфікованих спеціалістів, по-друге, фінансова допомога, яку можуть надати іноземні партнери для відновлення української економіки.

Однак досвід подолання кризи 2014 року показав, що швидке повернення зарплат до попередніх показників можливе лише в гривні. Після падіння на початку війни позитивні тенденції стабілізації та зростання були зафіксовані лише в першому півріччі 2016 року. Але заробітна плата наблизилася до рівня 2013 року в доларовому еквіваленті лише у 2019/2020 роках, до того як ринок праці опинився у черговій кризі.

Водночас експерти кажуть, що подальшого зниження зарплат зараз не очікується, оскільки бізнес пристосувався до нових умов війни.

Читайте також:

Щомісячні витрати України під час війни перевищують 200 млрд грн, а бюджет отримує 54-56 млрд грн коштом податків. При цьому більшість коштів йде на армію та військові потреби, а також на виплату обов’язкових соціальних гарантій.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button