Новини суспільства

МОЗ навчатиме сімейних лікарів надавати базову психологічну допомогу українцям

За даними Міністерства охорони здоров’я України, близько 60% українців потребують психологічної допомоги через повномасштабну війну. Водночас відомство запустило для сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів навчальний курс, аби надавати пацієнтам базову психологічну допомогу.

Джерело: dw.com

За словами психолога і психотерапевта Володимира Станчишина, внаслідок війни кількість українців з психологічними проблемами зростає і буде зростати.

Щонайменше 7-10 років психологічні наслідки війни, зокрема, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), загрожує збільшенням кількості психічних порушень, випадків алкогольної залежності та залежності від психоактивних речовин, проблем у сім’ях тощо, зазначило МОЗ.

Станчишин підкреслив, що нині в Україні критична ситуація стосовно доступу до психологічної допомоги. Послуги дорогі, а фахівців не вистачає.

Як заявила генеральна директорка директорату медичних послуг МОЗ Олександра Машкевич, «відомство планує збільшувати кількість фахівців, щоб зробити психологічну допомогу доступнішою – і фізично, і фінансово». Сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів також хочуть залучити.

Ще в кінці 2022 року МОЗ почав набирати лікарів на безплатний курс з їхньої підготовки надавати пацієнтам базову психологічну допомогу. Понад 7,5 тисячі фахівців первинної ланки на нього зареєструвалися.

До кінця 2023 року 30% лікарів зможуть підвищити свою кваліфікацію за цією програмою, розраховують у Міністерстві охорони здоров’я України.

Схожі статті

За словами Машкевич, «підготовка спрямована на те, щоб лікарі первинної ланки більш глибоко розумілися на питаннях ментального здоров’я, як розпізнати психічне захворювання, як розпізнати певні стани, які турбують пацієнта і яким чином надати першу психологічну допомогу та, якщо необхідно, перенаправити пацієнта на більш фахову консультацію до психіатра».

Крім того, лікар може перенаправити пацієнта у профільний заклад, який має контракт з НСЗУ, де допомогу йому нададуть безплатно. Або пацієнт зможе самостійно звернутись на гарячу лінію НСЗУ та до лікаря-психіатра, навіть без направлення, наголосила генеральна директорка.

Реакції лікарів щодо навчання «лікарів-первинників»

Практикуючий психотерапевт Володимир Станчишин:

«Курсу тривалістю 29 годин не достатньо для того, аби непрофільний спеціаліст міг займатися психотерапією. Проте цього достатньо, аби лікарі вміли розпізнати основні ознаки певних психологічних розладів. Для того, щоб мати якусь рамку, орієнтацію – я думаю, що це надзвичайно важлива ініціатива, і вона точно необхідна. Я думаю взагалі, що для всіх лікарів мали б впроваджуватися додаткові курси й про те, як повідомляти діагнози, як говорити, про етику поведінки з пацієнтом. Бо це також про психологію, про те, як те, що ти говориш пацієнту, впливає на його психологічний стан. Тобто такі ініціативи дуже корисні, хоча ми й не очікуємо, що на виході цей лікар стане психотерапевтом».

Сімейна лікарка Віолетта Лійка:

«Лікарю первинної ланки точно варто звертати увагу на психічний стан пацієнта та чітко розрізняти, де межа соматичної, а де – психологічної проблеми. Але переносити відповідальність за психотерапію на сімейного лікаря чи терапевта точно не варто».

Терапевт, педіатр, засновник клініки «Doctor 24» Анатолій Корнутяк:

«Попри війну, є велика категорія пацієнтів, зокрема зі складними захворюваннями, як-от діабет чи онкологія, які теж потребують психологічної підтримки. Терапевт має працювати за своїм профілем. Це означає, що в першу чергу він має перевірити соматичні симптоми пацієнта. Якщо причина скарги криється не в них – тоді шукати далі, зокрема і за допомогою психотерапевтів чи психологів…

Читайте також:

…Терапевт має бути терапевтом, а не поєднувати в собі кілька спеціальностей. Тому що людина приходить до терапевта з конкретним питанням, і лізти в душу – це не завжди коректно, тим паче якщо людина тебе про це не просила».

Детальніше читайте на сайті DW.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button