Блог Юрія Попченка

Логіка і сенс життя

У середині 20-х років молодий єврей прийшов до відомого нью–йоркського равина і заявив, що хоче вивчати Талмуд.

– Ти знаєш арамейську? – запитав равин.

– Ні.

– А іврит?

– Ні.

– А Тору в дитинстві вчив?

Схожі статті

– Ні, ребе. Але ви не хвилюйтеся. Я закінчив філософський факультет Берклі і щойно захистив дисертацію з логіки у філософії Сократа. А тепер, щоб заповнити білі плями в моїх пізнаннях, я хочу трохи повивчати Талмуд.

– Ти не готовий вивчати Талмуд, – сказав равин. – Це найглибша книга з усіх, написаних людьми. Але раз ти наполягаєш, я влаштую тобі тест на логіку: впораєшся – буду з тобою займатися.

Молодий чоловік погодився, і равин продовжив.

– Двоє людей спускаються по димоходу. Один вилазить з чистим обличчям, інший – з брудним. Хто з них піде вмиватися?

У молодого філософа очі на лоб полізли.

– Це тест на логіку?!

Равин кивнув.

– Ну, звичайно, той, у кого брудне обличчя!

– Неправильно. Подумай логічно: той, у кого брудне обличчя, подивиться на того, у кого обличчя чисте, і вирішить, що його обличчя теж чисте. А той, у кого обличчя чисте, подивиться на того, у кого обличчя брудне, вирішить, що сам теж забруднився, і піде вмиватися.

– Хитро придумано! – захопився гість. – А ну-ка, ребе, дайте мені ще один тест!

– Добре, юначе. Двоє людей спускаються по димоходу. Один вилазить з чистим обличчям, інший – з брудним. Хто з них піде вмиватися?

– Та ми вже з’ясували – той, у кого обличчя чисте!

– Неправильно. Обидва підуть вмиватися. Подумай логічно: той, у кого чисте обличчя, подивиться на того, у кого обличчя брудне, і вирішить, що його обличчя теж брудне. А той, у кого обличчя брудне, побачить, що другий пішов вмиватися, зрозуміє, що у нього брудне обличчя, і теж піде вмиватися.

– Я про це не подумав! Вражаюче – я допустив логічну помилку! Ребе, давайте ще один тест!

– Гаразд. Двоє людей спускаються по димоходу. Один вилазить з чистим обличчям, інший – з брудним. Хто з них піде вмиватися?

– Ну … Обидва підуть вмиватися.

– Неправильно. Вмиватися не піде жоден з них. Подумай логічно: той, у кого обличчя брудне, подивиться на того, у кого обличчя чисте, і не піде вмиватися. А той, у кого обличчя чисте, побачить, що той, у кого обличчя брудне, не йде вмиватися, зрозуміє, що його обличчя чисте, і теж не піде вмиватися.

Молодий чоловік прийшов у відчай.

– Ну повірте, я зможу вивчати Талмуд! Запитайте щось інше!

– Гаразд. Двоє людей спускаються по димоходу…

– О, Господи! Жоден з них не піде вмиватися!!!

– Неправильно. Тепер ти переконався, що знання логіки Сократа недостатньо, щоб вивчати Талмуд? Скажи мені, як може бути таке, щоб двоє людей спускалися по одній і тій же трубі і один з них забруднив обличчя, а інший – ні? Невже ти не розумієш? Усе це питання – безглуздя, і якщо ти витратиш життя, відповідаючи на безглузді питання, то всі твої відповіді теж будуть позбавлені глузду!

Читайте також:

Замовити Новий Завіт
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Юрій Попченко

Керівник і головний перекладач нового перекладу Біблії на українську мову, проповідник, викладач біблійних курсів, магістр української і класичної філології (Київський національний університет імені Тараса Шевченка), бакалавр сходознавства (Російський державний гуманітарний університет), знавець багатьох мов, серед яких давньогрецька, давньоєврейська і арамейська. Одружений, батько чотирьох синів.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button