Релігійні свята

Євреї почали святкувати Хануку: вісім днів прославлення Бога

Хануку починають відзначати 25 числа єврейського місяця Кіслев. У 2021 році Ханука починається з неділі, 28 листопада до вечора понеділка, 6 грудня. Тоді як християни традиційно дарують подарунки на Різдво, багато євреїв дарують подарунки всі ці вісім вечорів на Хануку.

Джерело: ieshua

Ханука − це свято, яке несе в собі унікальне поєднання історії та віри, яка підтримувала єврейський народ упродовж століть. Крім того, це чудова історія про пригніченого, який протистоїть тирану і дає йому урок.

Тираном, про якого йдеться, був Антіох IV. Він був порочним та жорстоким деспотом, забороняв єврейському народу сповідувати свою віру та осквернив Храм, проводячи там язичницьке жертвоприношення.

У ролі пригніченого був єврейський народ, очолюваний священицькою сім’єю Маттафії. Його син Юда Маккавей громив армії Антіоха IV, поки ті ще не були повністю розбиті. Повернення Єрусалима та повторне освячення Храму у 164 р. до н. е. було тріумфальним моментом, який започаткував Хануку − Свято посвячення.

Ханука чи Різдво?

Ханука не є «єврейським Різдвом», хоча за єврейським місячним календарем Ханука іноді збігається зі святкуванням Різдва. Через наполегливу відмову Маккавеїв схилити коліна та їхню подальшу перемогу над переважаючими силами Антіоха єврейський народ вижив. До чого це призвело? До того, що через двісті років потому у Віфлеємі народився Месія. Якби Антіох зруйнував цілісність єврейської громади, як і планував, то що сталося б із єврейською родиною, в якій народився Месія?

Іншими словами, без Хануки не було б Різдва − принаймні в тому сенсі, що Месія не народився б від єврейської діви! У цьому і видно цей глибокий і ґрунтовний зв’язок між цими двома святами. Цей зв’язок говорить про вірного і всемогутнього Бога, який полюбив нас так сильно, що організував історичні події так, щоб у потрібний момент у єврейському домі в Ізраїлі народився Спаситель світу, Ієшуа.

Святкування Хануки

Як і в більшості єврейських свят, Ханука має свої особливі розваги та страви. Одне з найпопулярніших занять – гра в дрейдл. Це традиція, що зародилася у Німеччині. Дрейдл подібний до дзиґи з чотирма гранями. На кожній стороні є літери на івриті, які разом утворюють абревіатуру ханукального проголошення «Тут відбулося велике диво» (або не «тут», а «там», якщо ви за межами Ізраїлю).

Ви можете крутити дзиґу і грати на сірники або золоті монети! Ну, можливо не зовсім золоті, а шоколадні монети, вкриті золотою фольгою. Їх не можна витратити у магазинах, але вони дуже смачні! Ще одне смачне ханукальне частування − латкес − смажені картопляні оладки. Їдять їх зі сметаною або з яблучним пюре.

Читайте також: 

Свічки менори є нагадуванням, про вічне світло Бога здатне пронизати будь-яку темряву. Вони також вказують на Ісуса Месію, який сказав: «Я Світло для світу. Хто йде вслід за Мною, не буде ходити у темряві той, але матиме світло життя» (Єв. Івана 8:12, сучасний переклад).

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

2 Коментарів

  1. “Свічки менори є нагадуванням, про вічне світло Бога здатне пронизати будь-яку темряву. Вони також вказують на Ісуса Месію, який сказав: «Я Світло для світу. Хто йде вслід за Мною, не буде ходити у темряві той, але матиме світло життя» (Єв. Івана 8:12, сучасний переклад).”
    Дещо детальніше про це, а також певний – духовно-містичний взаємозв’язок і правонаступність поміж Святою Землею та Україною та її правдивим і соборно-єдиним Божим народом, можна ознайомитися, скажімо, тут:
    https://kyrios.org.ua/spirituality/svyato/2175-14-serpnja-vinesennja-chesnih-drev-zhivotvorchogo-hresta-gospodnogo-ta-pamjat-muchenikiv-makkaveyiv.html

  2. Р. S. Емоційно не сприймаючи та протестуючи проти цьогорічного – причому, суто тимчасового, буквально на ці декілька святково-ханукальних днів – установлення на київському Майдані Незалежності Менори-Ханукії, деякі (тобто недостатньо обізнані) чинники, а то і відверті провокатори та затяті ксенофоби-антисеміти, впритул “не помічають” також дещо “цікаве”.
    Себто: що на тому ж Майдані вже багато років розміщена скульптура Архангела МИХАЇЛА. Інакше кажучи, персонажа – і теж “неукраїнського”, а якраз біблійно-СТАРОЗАВІТНЬОГО (“юдейського”) походження!! Це вже згодом цей Архистариг був “адаптований” до новозавітньої, в т. ч. і русько-української, духовності і культури:
    https://kyrios.org.ua/spirituality/svyato/3040-21-listopada-svjatkuvannja-soboru-arhistratiga-bozhogo-mihayila-ta-inshih-nebesnih-sil-beztilesnih.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button