Блог Дмитра Бінцаровського

Чому не потрібно вірити конспірології?

У чому привабливість конспірології? Раніше абсолютна більшість людей вірила в те, що історією керує провидіння. Однак десь у 18 столітті постала нова політична культура, нове відчуття історії. І взагалі життя ставало дедалі більш багатогранним.
Людині, особливо людині простій, важко зорієнтуватися у багатоманітті і суперечливості життя. Додайте сюди ще й вал інформації, яку сучасна людина не встигає “обробляти” і розставляти по поличках у своїй свідомості. Людина ж хоче історичного “метанарративу”: “ось це наслідок того”, “а це веде туди”, “а це пов’язане з тим”.
Людині простіше жити з відчуттям, що історію щось веде, що в ній немає “випадковостей”. А раз вже немає місця для провидіння, то на його місце приходять масони, сіоністи, МВФ, ВООЗ, транснаціональні корпорації, світовий уряд.

В релігійному середовищі конспірологія приваблює тих, хто акцентує на тому, що світ лежить у злі, а править ним диявол. Якби віра в Бога і “його присутність вже зараз” збуджувала їхню свідомість хоча б так само, як віра в антихриста і “його прихід колись”, конспірологія приваблювала б їх менше.

Тут є ще якийсь гностичний елемент: конспірологія дає просту картину світу у підкреслено втаємниченій, майже містичній оболонці. Найбільше конспірологічним теоріям вірять люди, які ні на що не впливають – і така віра дає їм приємне відчуття, що вони, попри свою малозначущість, розбираються у всій цій “підкилимній грі”, в секретах “світової закуліси”.
Від довіри конспірології християн мала б зупиняти навіть проста істина про те, що Бог не покинув світ і не віддав його на поталу злу.
Це в конспірологічних теоріях зло майже непомильне: все нібито йде за його підступним планом. Але зло, на щастя, “помильне”. Вся історія людства (як наших добрих справ, так і недобрих) – це історія помилок, вагань, непослідовності, несподіванок, “крок вперед – крок назад”.
Наше завдання – не розгадувати сховане і не вигадувати неіснуюче, а просто брати відповідальність за своє життя. Конспірологія не вкорінюється там, де люди переважно довіряють один одному, зайняті своєю справою, дбають про свою освіту і цінують представницьку демократію.
[sc name=”futerblock” ]
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Дмитро Бінцаровський

PhD (Теологічний університет м. Кампен, Нідерланди). Працівник Євангельської реформатської семінарії України та Теологічного університету м. Кампен. Автор книги "Історія сучасного богослів'я".

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Какая глупость!!!))) Осознания мирового порядка и их правления никак не противоречит вере в Бога. У Бога всё под контролем! И Он использует их для Своих целей. Мы знаем кто победит и понимая суть всех тайных организаций и их планов, я просто смеюсь над ними и знаю, что они глупы и Бог их посрамит. Бог их руками творит историю. Неверующие может и боятся, понимая, что власть у мирового правительства, но я знаю, что это только до поры до времени.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Дивіться також
Close
Back to top button