Новини археологіїХристиянські новини

Археологи провели розкопки Ґату − рідного міста Голіафа

Нове дослідження ізраїльських археологів встановило, що Ґат, рідне місто біблійного гіганта Голіафа, було зруйноване арамеями 2800 років тому.

Джерело: haaretz.com

Ґат, що тепер має назву Телл-Ес-Сафієр, було одним з найбільших міст-держав філістимлян, поки не було завойоване і зруйноване близько 830 р. до Р. Х. арамейським царем Хазаїлом.

У Біблії говориться, що «Вийшов тоді Газаїл, сирійський цар, та й воював з Ґатом, і здобув його» (4 Цар 12:17). «При розкопках всередині і за фортечною стіною було виявлено безліч археологічних свідоцтв облоги міста і руйнувань, які сталися внаслідок цього», − пояснює Арен Мейр, професор археології з Університету імені Бар-Ілана (Ізраїль), який очолює археологічні дослідження Ґату протягом 25 років.

Однак до 2021 р. дослідникам не вдавалося знайти головне свідчення того, що арамеї прорвали оборону філістимлян, а саме пролом в міському мурі, стверджує археолог. Знайти місце, де було завдано смертельного удару по колись могутньому Ґату стало однією з цілей розкопок цього року.

Археологи провели розкопки у так званих «водних воріт» − вузького проходу, який використовувався для доступу до колодязя і невеликого струмка, який протікав за межами Ґату.

«Оскільки це місце − найнижча частина міста і точка доступу до його головного джерела води, ми припустили, що саме на цьому місці були зосереджені атаки арамеїв і тут вони прорвали оборону філістимлян», − вважає Мейр.

Як і все місто, «водні ворота» були укріплені потужними стінами завтовшки понад три метри, складеними з сирцевої цегли на масивному кам’яному фундаменті. Існують історичні свідчення того, що ці без того вражаючі укріплення, збудовані в XI або X столітті до н. е., були посилені незадовго до падіння Ґату. Можливо, жителі міста знали про прийдешній напад Азаїла і добре до нього підготувалися. «При зміцненні оборонних споруд, деякі споруди, що примикають до воріт, були засипані землею, імовірно, для додаткової підтримки фортечної стіни», − припускає професор Джеффрі Р. Чедвік, археолог з Університету Брігама Янга (штат Юта, США).

«Перед нами постала драматична історія відчайдушного опору філістимлян полчищам атакуючих їх арамейців», − каже Чедвік, який очолював розкопки в районі «водних воріт».

Припущення археологів підтверджує той факт, що поряд з «водними воротами» зміцнення раптово перериваються, утворюючи пролом шириною 10 метрів.

«Ми думаємо, що саме в цьому місці арамеї прорвали оборону і увірвалися в місто, але як ми сподіваємося довести це, нічого не виявивши?», − сказав Чедвік.

Поки припущення археологів підтверджує лише порожнє місце − ділянка, де стіна відсутня. «Немає ні фундаменту, ні цегляних стін, це виглядає так, як ніби хтось спеціально розібрав стіну, − зазначає Мейр. − Припущення, про те, що саме тут арамеї проникли в Ґат ми поки не можемо повністю довести, але це цілком справедливе припущення».

Ґат, що мав площу понад 500 дунамів (50 гектарів), був розташований на ключових торговельних шляхах і був одним з найбільших і найбільш успішних міст Леванту, а його населення становило понад 10 000 осіб. Пишність міста, ймовірно, і привернула увагу Азаїла, що правив сирійським царством із столицею в Дамаску в другій половині IX століття до Р. Х. Згідно з біблійним оповіданням і деяким знахідкам археологів, відомо, що Азаїл на короткий час перетворив Арамійське царство в невелику імперію, захопивши південний Левант і перемігши царів Ізраїлю, Іудеї і, звичайно ж, філістимлян з Ґату.

За біблійними оповідями, після взяття Ґату Азаїл повів свої війська на Єрусалим, столицю Іудеї, але жителі міста не допустили його захоплення, відкупившись від арамейського царя (2 Цар 12:18).

Під час попередніх розкопок Мейр і його колеги виявили залишки облогової траншеї арамеїв, які вважаються найдавнішими облоговими спорудами з будь-коли знайдених. Усередині міста практично кожна будівля покрита шаром попелу. Археологами було виявлено безліч уламків розбитої кераміки, зруйновані стіни будинків і інші ознаки руйнувань.

Читайте також:

Ще одним свідченням запеклої оборони Ґату було недавнє виявлення наконечника стріли, зробленого з кістки тварини. Використання цього грубого, вельми застарілого за мірками залізного віку і неефективного матеріалу було витлумачено як останній засіб на тлі браку сировини, через що філістимляни в облозі не могли виготовляти металеву зброю, типову для залізного віку.

Після руйнування військами Азаїла Ґат лише ненадовго став невеликим поселенням, яке входило до складу Іудейського царства в кінці залізного віку, а незабаром і зовсім було покинуте. Але руїни колишньої слави, ймовірно, все ще служили нагадуванням про колись велике місто.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button