Новини культури

Свято Пурим, або як Господь визволив єврейський народ від смерті

17 березня відзначається одне з найбільш радісних свят юдейського календаря – Пурим (в перекладі з івриту «жереб»). Про це свято йдеться в Біблійній книзі Естер. Це пам’ять про події, коли було кинуто жереб залишитися при житті єврейському народу чи загинути. Помічник головного рабина України й міста Києва громад прогресивного юдаїзму Сіва Файнерман більше розповів про це свято.

Джерело: risu.ua

Історія події

У книзі Естер розповідається про перського царя Артаксеркса, в імперії якого жило багато народів. Євреї також населяли значну частину його території.

Одного разу він влаштував бенкет, куди наказав з’явитися своїй цариці Вашті в оголеному вигляді, щоб її принизити. Але вона відмовилася, й цар вигнав царицю з двору і позбавив царського сану.

Тоді почали шукати нову царицю. Серед найкращих дівчат держави опинилася і єврейка Естер, племінниця царського служителя Мордехая. Її й обрав Артаксеркс, проте Мордехай заборонив їй казати якого вона роду.

За якийсь час у царському літописі було записано про добрий вчинок Мордехая, після того, як він врятував царя від заколоту.

Важливо згадати й про Гамана, міністра імперії. Він наказав всім йому кланятися. Але дядько Естер відмовився це робити й Гаман задумав йому помститися, а з ним знищити й всіх євреїв. Гордий міністр сказав царю, що єврейський народ живе за своїми законами й до того ж доволі заможні. Тому Артаксеркс погодився на задум Гамана про знищення юдеїв.

Перед візитом до царя Гаман кинув жереб, коли має все відбутися — випало на 13 число місяця Адар. Саме в цей день озброєні люди повинні були вирізати «шкідливий народ».

Мордехай дізнався про цю змову. Він попередив Естер й попросив її вплинути на царя, щоб той відмовився від злого наміру. Естер закликала через Мордехая всіх євреїв постити й молитися три дні, щоби Бог змилосердився над євреями. Всі юдеї, навіть малі діти, постили й молилися.

Через три дні цариця прийшла до царя і запросила його до себе на гостину разом з Гаманом. Міністр дуже пишався тим, що його запросила цариця, однак зустрівся з Мордехаєм, який знову не вклонився йому. Тому за порадою дружини Гаман приготував на подвір’ї свого палацу шибеницю, на якій хотів повісити дядька Естер.

Наступного дня на гостині в Естер цар знову запитав її, що вона б хотіла від нього отримати. Тоді цариця розповіла, що є юдейкою, і що Гаман хоче смерті її народу. Тоді міністр був у гостиній. Цар в люті наказав його стратити. І вийшло так, що його повісили на тій шибениці, яку він приготував для Мордехая.

Перстень, який свого часу цар подарував Гаману як символ влади, був переданий дядькові Естер. Оскільки Артаксеркс не міг скасувати свій попередній указ, то він наказав Мордехаю відсилати посланців до всіх міст із закликом до євреїв, щоби вони захищалися перед людьми Гамана. В результаті, юдейський народ оборонявся і переміг ворогів своїх.

Тоді Естер і наказала юдеям святкувати день Пурим.

«Тому то й назвали ці дні: Пурім, від імени пур. Тому то згідно зо всіма словами цього листа, і що вони бачили про це й що трапилося з ними, юдеї постановили й прийняли на себе й на нащадків своїх, та на всіх, хто поєднається з ними, і не відступлять, але щоб святкувати два ті дні кожного року згідно з написаним про них та згідно з їхнім часом. А дні ці мають споминатися та святкуватися в кожному поколінні, у кожному роді, у кожній окрузі, у кожному місті. А ці дні, Пурім, не минуться між юдеями, а пам’ять про них не скінчиться з їхнього насіння» (Естер 9:26-28).

Як святкувати Пурим?

Перед святом народ знаходиться у пості.

Під час Пуриму, євреї проводять карнавали – «пурімшпіль», які відбуваються у формі театралізованого дійства та розповідаються про ті події.

Свято Пурим, або як Господь визволив єврейський народ від смерті
Джерело фото: Головний секрет євреїв

В синагогах публічно читають книгу Естер. Коли вимовляється ім’я Гамана, присутні «б’ють Гамана», тобто підіймають неймовірний шум, тупають ногами, тріскочуть спеціальними дерев’яними торохтілками, щоби заглушити це ненависне ім’я.

Юдеї надсилають святкові страви бідним і допомагають тим, хто не має коштів для проведення цього свята.

Окрім цього дорослі за приписом Тори виконують церемонію «махация а-шекель» – жертвують в спеціальний фонд милосердя.

В цей день за столом читають спеціальну молитву про чудо, яке сталося в ті дні.

Святкові страви

Обов’язковою стравою є «гаменташ» (вуха Гамана) – трикутні пиріжки з маком. Також до столу подають традиційну фаршировану рибу, багато вина і солодощів.

Свято Пурим, або як Господь визволив єврейський народ від смерті
Джерело фото: Пані Стефа

Свято Пурим встановлене в пам’ять про порятунок євреїв, які жили на території Древньої Персії. Про цю історії ми читаємо у книзі Естер в Біблії. Вашій увазі пропонуємо 12 фактів про книгу Естер.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Є досить багато авторитетних і компетентних пояснень, які пропагують сутність і значення цього свята – і саме з ХРИСТИЯНСЬКОЇ точки зору.
    Так що навіщо було “позичати” розповідь РАБИНА – нехай і “прогресивного”?!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button