Актуальне

9 доказів того, що ви більше, ніж матерія

Те, що зараз відбувається у вашій голові, має сенс, якщо вас придумав мислячий Бог.

Розглянемо одну з найбільш впізнаваних і пародійованих картин усіх часів і народів − «Створення Адама» Мікеланджело. Простягнута рука Бога тягнеться до руки Адама. Кінчики їхніх пальців знаходяться на відстані одного дюйма один від одного. Це творча передача Мікеланджело моменту за кілька секунд до Буття 1:26: «І сказав Бог: “Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою…»

Незворушний Адам простягає руку, млявий і байдужий. У ньому немає іскри, натхнення чи рішучості, які ми бачимо в Божому обличчі. Бог підвішений у просторі бордовим саваном, намальованим з дивовижною анатомічною точністю, щоб нагадувати масивний мозок. Бог простягає свій палець, щоб влити силу думки в людство.

У найвідомішій фресці Мікеланджело є богословська істина. Бог не тільки створив раціонально структурований космос − Він також мав геніальну ідею заселити цей космос носіями образу. Він придумав (тут я говорю антропоморфно) вид, обдарований чимось від Його раціональної свідомості, здатністю мислити осмисленими думками.

Бути образом і подобою Бога − це бути подобою Того, Хто придумав закони гравітації, термодинаміки, періодичну таблицю Менделєєва. Ми не машини з мертвими очима. Ми − істоти «після дотику пальців», які володіють дивовижним даром свідомості.

9 доказів того, що вас створив розумний Творець

У цю саму мить ви робите щонайменше дев’ять речей, які доводять, що ви більше, ніж шматок бездумної матерії.

1. Робите вибір

Щодня ми робимо тисячі виборів. Якщо ви були створені за образом і подобою Розуму, який робить вибір, це не дивно. Чи можна звести осмислений вибір до природного світу, який діє за принципом машинного детермінізму (або випадкового квантового індетермінізму)? Якби ми могли так звести свободу, то ніхто не обирає, вірити чи не вірити в Бога, і всі дебати самі по собі зводилися б до мимовільного дзижчання біологічних машин.

2. Свідомість

Свідомість має справу не тільки з фактами (те, що є), але й з цінностями (те, що повинно бути). Чи можуть нормативні цінності, такі як добро і зло, походити з матеріального світу простих описових фактів? Чи можуть нематеріальні реальності прорости з ґрунту матеріального буття? Дон Делілло запитує у своєму романі «Білий шум»: «Вони можуть простежити все, що ви говорите, робите і відчуваєте, до кількості молекул у певній області. … Що відбувається з добром і злом у цій системі? Пристрасті, заздрість і ненависть? Чи стають вони клубком нейронів? … А як щодо вбивчої люті? Колись вбивця мав певний страхітливий для нього розмір. Його злочин був великим. Що станеться, коли ми зменшимо його до клітин і молекул?»

3. Нефізичні закони

Фізичні речі підкоряються фізичним законам. Ваш розум, однак, може діяти за нефізичними законами логіки. Візьмемо, наприклад, логічний закон транзитивності: Якщо А = В і В = С, то А = С. Чи є цей закон фізичним? Якщо так, то який його хімічний склад? Яка генетична мутація в нашому еволюційному минулому призвела до появи закону перехідності, або закону непротиріччя, або будь-якого іншого логічного закону?

4. Семантика

Фізичний світ − це світ синтаксису. Візьмемо, наприклад, цю статтю. Вона наповнена фізичним синтаксисом − чорними пікселями, розташованими в певних хвилястих формах на екрані, що світиться, всі з хімічним складом і просторовим розташуванням. Проте ви дивитеся на щось більше, ніж просто синтаксис. Ця стаття сповнена того, що філософи називають «семантикою», значенням, яке передається через фізичний синтаксис, але не зводиться до нього.

5. Творчість

Чи то темна краса «Зоряної ночі» Ван Гога, чи дитяче помаранчеве сонечко, намальоване крейдою, свідомість демонструє силу творчості. Чи є кожен шедевр на полотні або папері, кожна пісня, вірш, п’єса, танець або вечеря лише механістичним побічним продуктом матерії в русі? Чи митець − не більше, ніж згусток хімічних речовин, що кружляють у вихорі?

6. Навмисність

Подумайте ще раз про стелю Сикстинської капели. Ви можете зробити це без головного болю від того, що шедевр Мікеланджело матеріалізується у вашій мозковій речовині. Ви не думаєте Сікстинську капелу, а думаєте про Сікстинську капелу. Свідомість має здатність бути про речі (те, що філософи називають «інтенціональністю»). Чи можуть генетичні мутації в конкретному світі матерії породити щось нефізичне, наприклад, абстрактну думку?

7. Власний досвід

Фізичний світ можна описати в об’єктивних категоріях науки «Воно». Але існує не тільки «Воно», але й незвідне до свідомості «Я»: суб’єктивність, перспектива від першої особи.

Уявіть собі, наприклад, науковий фоліант про кажанів, в якому пояснюється все, що можна науково знати про цих крилатих створінь. На яке питання не дасть відповіді такий науковий фоліант?

Він не відповість на знамените запитання Томаса Нейгела: «Як це − бути кажаном?». Як це − летіти наосліп крізь темряву, посилаючи сонарні крики, щоб на повній швидкості накинутися на непримітну комаху? Як ми досліджуємо «Я-буття» і «що-це-таке-буття» з несвідомого «Воно» фізичного світу?

8. Мета

«Воно» фізичного світу − це те, що філософи називають нетелеологічним. Фізичні речі не думають про глибинні цілі. Склянка з ртуттю не думає: «Моя мета − закипіти при температурі 574 градуси». Вона просто робить це. Свідомість, однак, телеологічна. Ми думаємо цілеспрямовано, діємо для чогось (навіть якщо часто з абсолютно нерозумних причин). Чи може безцільне «воно» фізичного світу породити телеологічне «для чогось» світу свідомості?

9. Сенс

Свідомість може контактувати з реальним змістом і відображати його. Є щось справді значуще в тому, що люди дарують і отримують любов, щось трансцендентне, що не може бути зведене до взаємодії частинок або біологічного прагнення до виживання. Як вимір значущості наших свідомих світів − причини нашого існування − виникає з фізичного світу простого буття? Чи правий Докінз, що «в основі [Всесвіту] немає ні задуму, ні мети, ні зла, ні добра, нічого, окрім безжальної байдужості»?

Читайте також:

Стрибки віри й сумніви Дарвіна

Щоб повірити в те, що людина є лише фізичною істотою, потрібно зробити багато стрибків віри. Чи потрібно занадто багато віри, щоб повірити, що несвідоме «Воно» матеріального світу якимось чином породило те чи інше «це» (здатність до вибору), «слід» (моральні цінності), «тому» (логічні закони), «що» (семантика), «про» (навмисність), «благоговіння» (творчість), «я» (індексальність), «як це» (якості), «для» (телеологія) і «чому» (значущість)?

Сам Дарвін, схоже, переймався цими проблемами, коли писав в особистому листі: «Завжди виникає жахливий сумнів, чи мають переконання людського розуму, який розвинувся з розуму нижчих тварин, якусь цінність або взагалі заслуговують на довіру. Чи може хтось довіряти переконанням мавпячого розуму, якщо в ньому взагалі існують якісь переконання?».

Згідно з біблійним розрізненням між Творцем і творінням, ми походимо не від немислячої матерії, а від мислячого Творця. Розум, таким чином, не усувається як ненадійний, фізичний механізм виживання, а приймається як механізм пізнання істини, даний нам трансцендентним Богом істини.

В інакшості, яка відокремлює Творця від створеного ним матеріального світу, ми знаходимо причину для міркування. Наша свобода, мораль, логіка, сенс, творчість, індивідуальність, досвід і мета більше не пояснюються поза існуванням, але живляться і розширюються, коли ми любимо Бога всім своїм розумом (Повт. З 6:4-9).

Ваші розумові здібності не є продуктом німих сил. Вони походять від Бога.

Не витрачайте їх даремно.

Автор: Таддеус Вільямс

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Джерело
thegospelcoalition.org

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button