Точка зору

6 висловів, яких насправді немає в Біблії

Іноді ми сприймаємо загальновживані вислови як біблійні, навіть якщо на них немає жодного конкретного біблійного посилання. Почуття, загорнуті в ці фрази, не завжди суперечать тому, що сказано в Писанні. Але іноді все ж суперечать.

Зрозуміло, що християни мають бути народом, позначеним словами Святого Письма. Ми, як часто кажуть, «люди Книги». Тому в наших щоденних розмовах ми часто використовуємо слова, взяті зі сторінок Святого Письма, застосовуючи їх до повсякденних ситуацій нашого життя.

Однак ми не завжди робимо це правильно. Від неправильних цитат до хибних інтерпретацій, ми іноді не влучаємо в суть того, що говоримо, неправомірно приписуючи Богові ідеї, які ми самі вигадали.

Ось шість висловів, які багато хто цитує так, ніби вони є Святим Письмом, але насправді їх немає в Біблії.

1. «Бог допомагає тим, хто допомагає собі сам»

Попри те, що ця фраза є дуже поширеною, її не тільки немає в Біблії, але вона також представляє погане богослов’я.

Походження цієї фрази незрозуміле, але, здається, вона походить з Давньої Греції й виражає ідею, що Бог прийде на допомогу своєму народові лише тоді, коли він проявить достатню ініціативу.

Але Божа благодать набагато більша за це. Ісус − добрий пастир, який не йде шукати загублену вівцю лише після того, як здається, що вона все одно повернеться до стайні. Замість цього Він залишає 99, щоб піти і врятувати одну.

Бог допомагає тим, хто не може допомогти собі сам. Ми не можемо врятувати себе, і ми не можемо змінити себе. Тільки смерть і воскресіння Ісуса та сила Святого Духа можуть нам допомогти.

2. «Бог не дасть тобі того, чого ти не можеш знести»

Коли хтось переживає важкі часи в житті, чи відчуває себе пригніченим, враженим горем або просто обтяженим, його часто підбадьорюють тим, що хоча його проблеми значні, Бог не дасть йому того, чого він не може знести.

Це не біблійна концепція.

З усім тим, хоча вислів «Бог допомагає тим, хто допомагає собі сам» повністю відірваний від Святого Письма, «Бог не дасть тобі того, чого ти не можеш знести» насправді можна простежити до неправильного цитування популярного біблійного вірша.

У 1 Коринтян 10:13 Павло говорить про це:

«Досягла вас спроба не інша, тільки людська; але вірний Бог, Який не попустить, щоб ви випробовувалися більше, ніж можете, але при спробі й полегшення дасть, щоб знести могли ви її».

Біблія переповнена прикладами, коли Бог давав людям більше, ніж вони могли витримати.

Навпаки, Бог ніколи не дозволить нам піддатися спокусі, якій ми не в змозі протистояти. Він завжди дасть нам спосіб бути вірними Йому, навіть коли потяг до іншого шляху буде сильним, як ніколи.

3. «Небеса отримали ще одного ангела»

Коли помирає близька людина, нам часто бракує слів. У такі моменти ми намагаємося вхопитися за будь-яке почуття, яке, на нашу думку, може принести тимчасове відчуття полегшення або надію. Ми неминуче витягуємо з нашого арсеналу кліше, серед яких може бути часто повторювана фраза: «Небеса отримали ще одного ангела».

Хоча це і приємна думка, але в Писанні немає жодної вказівки на те, що таке перетворення відбувається після смерті людини. Люди є людьми, а ангели є ангелами − і так воно і залишається.

Насправді стати ангелом було б чимось на кшталт приниження, оскільки людина має унікальну особливість бути створеною на образ Божий (Буття 1:27).

Крім того, у Святому Письмі немає жодної вказівки на те, що наші близькі, які відійшли у вічність, «дивляться на нас зверху вниз».

Хоча я б застеріг від того, щоб суворо виправляти когось, хто висловлює ці помилкові почуття в момент скорботи − це, безумовно, не час і не місце − ми повинні усвідомлювати, як наші культурні уявлення про «потойбічне життя» впливають на наше християнське богослов’я.

Ми не знаємо всіх подробиць того, яким буде наш досвід по той бік смерті, але християни можуть втішатися знанням того, що ми будемо з Ісусом (2 Коринтян 5:8), станемо цілісними й, врешті-решт, отримаємо нове тіло і будемо жити в новому творінні (Филип’ян 3:21; Об’явлення 21:1).

4. «Гроші − корінь усього зла»

Ця фраза є ще однією «майже біблійною» ситуацією, але в ній відсутня пара ключових слів, які формують наше розуміння того, що апостол Павло намагався донести до свого молодого друга Тимофія.

Насправді ж мова йде про наступне:

«Бо корень усього лихого то грошолюбство, якому віддавшись, дехто відбились від віри й поклали на себе великі страждання». (1 Тимофія 6:10)

У контексті, Павло не говорить, що гроші по своїй суті є злом. Насправді гроші є досить нейтральною річчю, яку можна використовувати як для позитивних, так і для негативних цілей.

Насправді Павло часто просив гроші у церков, до яких він писав, щоб їх можна було виділити християнам, які страждали від нужди в Єрусалимі (1 Коринтян 16:1-4; 2 Коринтян 8:1-9:15; Римлян 15:14-32), а приводом для його листа до Филип’ян була їхня щедра пожертва на його служіння.

Не гроші − корінь усього зла, а любов до грошей − корінь усіх видів зла.

У своєму листі до молодого лідера Павло не застерігає Тимофія уникати грошей через їхню гріховність і свідомо жити в бідності. Натомість він застерігає Тимофія, щоб той загартовувався від спокуси стати заклопотаним накопиченням багатства.

Коли християни втрачають своє покликання в гонитві за багатством, Павло попереджає, що вони часто відходять від своєї віри і завдають собі болю.

5. «І це пройде»

Це ще один добрий вислів, який часто вимовляють так, ніби це біблійний вірш, але «і це пройде» − це не фраза, яка зустрічається у Святому Письмі. Натомість, це перська приказка, яка, ймовірно, була вперше вигадана десь у дев’ятнадцятому столітті.

Але навіть у цьому випадку з самою фразою немає нічого поганого. Насправді ідея про те, що різні моменти й пори життя, сповнені радості чи болю, є лише тимчасовими й швидкоплинними у світлі вічності, цілком співзвучна зі Святим Письмом.

Тож сміливо продовжуйте говорити це, не боячись богословської помилки. Просто знайте, що цієї конкретної фрази немає в Біблії.

6. «Любіть грішника, ненавидьте гріх»

У Старому та Новому Заповітах нас навчають як любити інших, так і боротися з гріхом. Наприклад, Павло заохочує римську церкву: «Любов нехай буде нелицемірна; ненавидьте зло та туліться до доброго!» (Рим. 12:9).

Але що відбувається, коли ці дві речі, здається, суперечать одна одній, як у випадку, коли хтось, кого ми любимо, займається поведінкою, яку ми вважаємо гріховною? Як нам зберегти наше прагнення до святості, залишаючись при цьому в стосунках з ними?

Введемо аксіому: «Любіть грішника, ненавидьте гріх».

З усім тим, це не дихотомія, яку Біблія, здається, коли-небудь встановлювала. Ми покликані любити інших беззастережно. Ми покликані любити наших ближніх, а також наших ворогів, незалежно від того, в яких гріхах вони можуть бути замішані (Матвія 22:39; Матвія 5:44).

Читайте також:

Крім того, хоча Новий Завіт дає нам настанови щодо церковної дисципліни (наприклад, Матвія 18:15-20), Біблія рідко закликає нас робити акцент на ненависті до гріхів інших людей. Навпаки, ми покликані зосередитися, перш за все, на боротьбі з власними гріхами − «колодкою в оці», як каже Ісус у Матвія 7:3, − перш ніж розглядати гріхи інших.

Коли ми зосереджуємося на ненависті до гріхів інших людей, то незмінно відбувається те, що в кінцевому підсумку ми діємо з ненавистю і стосовно грішника.

Отже, банально кажучи, «люби грішника, ненавидь гріх» здається гарною ідеєю, але нам було б краще ненавидіти свій власний гріх більше, ніж чийсь інший. Смирення, яке з’являється в результаті таких зусиль, безсумнівно, зробить нас більш милостивими й люблячими щодо недосконалих людей, які нас оточують.

Автор: Дейл Чемберлен

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Джерело
churchleaders.com

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button