Для життя

6 уроків, як дбати про свій час

Я хочу добре розпоряджатися своїм часом — жити цілеспрямованим та ефективним життям, прославляючи Бога.

Але всі ці поради можуть викликати у мене тривогу. Бо правда в тому, що я не завжди продуктивна. У мене бувають повільні дні, перервані дні, ліниві дні. Я втомлююся вдень. Мене відволікають соціальні мережі. І тоді я відчуваю провину і хвилююся, що не роблю все можливе з кожною хвилиною.

І в деякі дні, навіть коли я роблю це «правильно» і ефективно використовую кожну хвилину, я можу закінчити день виснаженою і невпевненою.

Ви коли-небудь відчували таке? Ви не можете виграти у свого розкладу? Ви ніби коливаєтеся між лінню і шаленою активністю?

Можливо, ви шукаєте, як і я, кращих стосунків з часом.

Правильна кількість часу

Я була мамою, яка навчалася вдома, коли нарешті почала розуміти, наскільки досконало Бог створив світ. Ми знаходимося на точній відстані від сонця, з достатньою кількістю тепла та світла. У нас правильна атмосфера — не тільки для дихання, але й для захисту від холоду космосу та сонячного випромінювання. У нас є точна потрібна сила тяжіння, точний правильний ґрунт для вирощування сільськогосподарських культур, точна потрібна кількість води в нашому водному циклі. У нас є правильні рослини, правильні тварини, правильні тіла.

Схожі статті

Правда, все є обмеженням: ми не можемо дихати в космосі. Ми не можемо вирощувати врожай на Марсі. На Венері ми б згоріли. Ми повинні тут жити, але це не в’язниця. Земля ідеально розроблена для нас.

Хіба час не такий самий? Бог чітко позначив дні всередині тижнів всередині пір року. Це наші ідеальні межі: Наукові дослідження підтверджують, що наші тіла найкраще сплять приблизно від семи до восьми годин щоночі. Наш оптимальний робочий тиждень становить близько восьми годин на день: якщо ми працюємо більше 38 годин на тиждень, ми починаємо відчувати втому. В 50  наша продуктивність падає.

Якщо наші дні, тижні й роки створені Богом як добрий дар, як чисте повітря та овочі, як це змінить те, як ми їх використовуємо.

Семиденний тиждень — стандарт часу, викладений у Книзі Буття — настільки вкорінений, що коли СРСР спробував п’ятиденний тиждень, і коли Франція спробувала восьмиденний тиждень − обидві спроби були катастрофічними.

Якщо наші дні, тижні й роки створені Богом як добрий дар, як чисте повітря та овочі, як це впливає на те, як ми їх використовуємо?

Занадто вільні або занадто тісні

Я виросла в Айові, де я проводила більше часу, дивлячись на кукурудзяні поля, ніж на свій календар. Те, як фермер поводиться зі своїм полем, схоже до того, як ми поводимося зі своїм часом. Можна впасти в дві крайності — тримати його занадто вільно або занадто напружено.

Поле, яке доглядають занадто вільно, виявилося не обробленим, а каміння та бур’яни виросли, щоб заглушити врожай. День або сезон, які проводяться занадто вільно, втрачаються марно через погане планування або занадто багато годин, витрачених на відеоігри чи прокручування соціальних мереж.

З іншого боку, поле, яке занадто сильно обробляється, удобрюється занадто великою кількістю хімікатів або садиться знову і знову, доки не вичерпаються поживні речовини, а ґрунт не зношується. День також може бути проведений занадто напружено — ми можемо планувати занадто багато, вижимаючи економічну продуктивність з кожної вільної хвилини, не залишаючи місця для відпочинку чи Божого Духа, щоб принести несподівану можливість.

Натомість, як у наших садах, так і в наші дні, ми повинні прагнути до живлення та процвітання, до вирощування здорової продуктивності. Чого ми, планувальники, можемо навчитися у фермерів і садівників?

Уроки землі

1. Планування

Ніхто не засаджує поле, викидаючи жменю насіння як небудь (якщо ви не хочете втратити половину свого врожаю через птахів або кам’янистий ґрунт). Натомість фермери ретельно підбирають рослини до різних типів ґрунту та відстежують, що де добре росте.

Ми можемо зробити те ж саме, плануючи свій час. Ми вже поєднуємо деякі речі — ми прославляємо Бога у церкві в неділю, ми зазвичай працюємо в дні з понеділка по п’ятницю, можливо, у нас є вечори кіно в п’ятницю, коли ми втомлені.

Завдяки невеликому спостереженню ми можемо продовжити це: можливо, ви зможете порівняти цілеспрямовані завдання з часом, коли ви відчуваєте найбільше енергії (10 ранку для більшості з нас). Або ви можете поєднати адміністративні завдання з часом, коли ви відчуваєте менше енергії (у четвер після обіду). Експерт з тайм-менеджменту Лаура Вандеркам рекомендує планувати щотижня у п’ятницю після обіду, коли робоча діяльність зазвичай завершується. І якщо ви хочете, щоб люди приходили на ваші зустрічі, націлюйтеся на вівторок о 14:30.

2. Оранка

Якщо ви коли-небудь орали поле (або тривалий час намагалися робити що-небудь по прямій), то знаєте, що правильний старт має вирішальне значення. Якщо ви на початку схибили, навіть трохи, ваша траєкторія спрямовує вас у дедалі більш хибному напрямку.

Наші дні також мають починатися добре. Я не хочу бути законником — Біблія не наказує ранкової тиші, — але ті, хто проводить час із Господом перш за все, свідчать, що це задає тон їхнім дням. І це не зупиняється на досягнутому. Фермери (без автоматичного керування) не відривають очей від віддаленої мети, що допомагає їм рухатися по прямій. Ми також можемо дивитися на Господа цілий день, постійно перебудовуючи наші серця поклонінням. Якщо ви коли-небудь робили паузу в своєму дні, щоб заспокоїти своє серце молитвою або співом, ви знаєте силу переналаштувати фокус і освіжити вашу душу.

3. Прополка

Ще з часів Едему ми боролися з бур’янами. Садівники та фермери використовують усілякі способи, щоби позбутися їх — витягування вручну, мульчування, лущення, обприскування хімікатами. Єдине, чого не можна робити, − це ігнорувати бур’яни, адже вони ніколи не зникають самі.

Наш час теж виграє від уважної обрізки. Справа не в тому, що речі, які переповнюють наші календарі, погані. Але кожне нове зобов’язання займає простір та енергію, і якщо ми не будемо постійно нагадувати собі про те, що ми маємо на увазі — і які види діяльності підтримують це — тоді легко втратити ґрунт наших вихідних та вечорів на бур’яни. Так само, як жовті пучки кульбаб і фіолетові цвітіння будяків, речі, які заглушають наш час, не завжди виглядають шкідливими на перший погляд. Вони навіть можуть бути красивими. Але вони не те, що ми збираємося вирощувати. Тому вони мають бути виполені.

Ми можемо перенести цю аналогію глибше в наші ранки та в денні години. Хоча нам безумовно потрібно робити перерви, легко втратити час на нескінченні перевірки електронної пошти або на непродуктивне очікування. Бути уважним – найкращий спосіб помітити та обрізати бур’яни в нашому графіку.

4. Підживлення

Культури ростуть, забираючи поживні речовини з землі. Ґрунт поповнюється, коли ці культури гинуть і розкладаються — якщо тільки ці культури не заберуть люди, щоб їх з’їсти. Тому фермери використовують такі добрива, як компост, гній та хімікати, щоб поповнити ґрунт поживними речовинами.

Таким же чином ми можемо використовувати корисні звички, щоб повернути енергію в моменти наших днів. Наші завдання, природно, виснажують нас, і ми знаємо, що є заняття, які не допомагають нам поповнити запаси — пізній нічний перегляд Netflix, занадто довге прокручування Instagram або поїдання цукерок на сніданок. Але є також звички, які нас наповнюють: лягати спати вчасно, мати послідовний ранковий розпорядок дня, співати пісні поклоніння в машині, читати розділ у книзі, записувати в щоденник подяки під час обіду, ходити 20 хвилин в день, розмова з родиною за поживною вечерею. Є десятки здорових способів, як ми можемо підвищити продуктивність наших днів.

5. Дощ

Немає нічого більш неприємного, ніж погана погода для людини, яка прагне залізти своїми руками (або своїми тракторами) в бруд. Дощ збиває плани на день, але, з іншого боку, він також має вирішальне значення для процесу зростання.

Наші щоденні плани також можуть бути збиті з колії — через колегу, який не відповів на наше запитання, або через COVID, або через несподіваний поворот подій. Легко відчувати себе збентеженими або розчарованими, особливо коли неможливо побачити, як Бог використовує це для нашого блага (Рим. 8:28). Але що, якби ми наслідували приклад садівника і подолали наше розчарування, подякували за дощ, а потім повернулися до іншого завдання?

6. Збирання

Левіт містить деякі з найдавніших письмових порад щодо землеробства: «А коли ти будеш жати жниво своєї землі, не докінчуй жати до краю свого поля, а попадалих колосків твого жнива не будеш збирати; а виноградника свого не вибереш дорешти, а попадалих ягід виноградника свого не будеш збирати, для вбогого та для приходька позостав їх. Я Господь, Бог ваш» (Лев. 19:9–10).

Коли ви плануєте свої завдання, зустрічі одна за одною, не залишаючи достатньо часу, щоб перейти від одного до іншого, ви збираєте свій день аж до країв. Якщо ви зробили це, ви знаєте, наскільки це може бути стресом і яким нетерплячим ви можете стати до будь-кого, хто гальмує вас.

Але коли ви залишаєте собі вільний простір, у вас є запаси часу для тих несподіваних розмов з колегами чи дітьми. Експерти з продуктивності називають цю маржу. Ви можете приділити час, щоб запитати, як поживає друг, вигукнути над малюнком дитини або запропонувати відвезти когось додому після вашої зміни. Збір часу розслабляє темп вашого дня, що дозволяє ділитися ними з іншими.

Читайте також:

Бог контролює

Я могла б продовжити цю аналогію — ми повинні бути обережними, яке насіння ми садимо у свій час, пам’ятаючи про плоди, які вони приносять. Нам потрібно планувати перерви не через лінощі, а знаючи, що відпочиваючий ґрунт дає більше та кращі врожаї. І коли ми збираємо сезон плідного розкладу, добре приділити час, щоб відзначити досягнення, які дав нам Бог.

Але найважливіше порівняння таке: ми не контролюємо.

Я виросла в Айові, але ніколи не зустрічала нахабного фермера. Фермери знають, що незалежно від того, наскільки ретельно вони планують, чи як рівно орють, чи як енергійно прополюють та удобрюють, вони нічого не можуть зробити, щоб гарантувати хороший урожай. Бог приносить дощ і сонце. Він змушує кукурудзу, сою чи пшеницю проростати й процвітати. Немає багатьох інших професій, де нездатність працівників досягати результату настільки очевидна.

Фермери знають, що як би ретельно вони не планували, вони нічого не можуть зробити, щоб гарантувати хороший урожай.

У нашому житті ми також можемо планувати і планувати, блокувати свій час і використовувати метод Pomodoro, але тільки Бог дає плоди нашої праці. Ми повинні якомога краще керувати часом, тримаючи свої дні з відкритими руками, знаючи, що тільки Бог керує нашими кроками.

Нехай у цьому новому році наш час буде добре підживленим і процвітаючим, віддаючи славу Тому, Хто дав нам потрібну кількість. Soli Deo gloria.

Автор: Сара Екхофф Зілстра

Джерело: thegospelcoalition.org

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button
Підтримайте нас!

Цього року понад 4 мільйони людей отримали доступ до ресурсів газети Слово про Слово. Для того, щоб рухатися далі нам потрібна ваша підтримка і фінансова допомога. Пожертвуйте зараз!

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!