Новини археологіїХристиянські новини

Біблійне ім'я, виявлене на стародавньому глечику

У фортеці, яка розташована на півдні від Єрусалиму, був знайдений горщик, що датується залізним століттям. На посудині висічено ім’я Іш-Бошета – наступника царя Саула, який жив за часів Давида.
Про це пише газета Слово про Слово з посиланням на origins.org.ua.
З того часу як були опубліковані дані розкопок Хірбет-Кіяфа (фортеця Ела), це місце стало набагато більше, ніж просто археологічною пам’яткою. Абсолютно ясно, що це була справжня сторожова застава за часів царя Саула, царя Давида і царя Соломона. Дані підтверджують історію Старого Завіту про те, що перші монархи Юдеї і Ізраїлю справді управляли величезним царством. Але ж ми пам’ятаємо, як не так давно скептики Біблії стверджували, що це були не царі, а всього лише місцеві племінні вожді.
Ім’я Ешбаал (в Біблії Іш-Бошет), ім’я одного з синів царя Саула і суперника царя Давида, вперше було знайдено в написі на керамічному горщику. Про це повідомляє Біблійне археологічне товариство:
«Біблійне ім’я Ешбаал вперше зустрічається в древньому написі. Вигравірувана на 3000-літньому піфосі (великий керамічний глечик для зберігання) напис був виявлений ​​в Хірбет-Кіяфа в Ізраїлі. Дослідники Йосеф Гарфінкель, Митків Р. Голуб, хаггала Місгей і Саар Ганор опублікували дані дослідження написи у випуску журналу Бюлетень американської школи східних досліджень (BASOR).

Напис виглядає так: “[] | ‘Šb’l | bn | bd  (Ешбаал син Біда). Він був написаний справа наліво ханаанськими буквами. Відомо, що в Біблії згадується ім’я ‘šb’l, зазвичай перекладається як Ешбаал (тобто «людина Ваала»). Ешбаал був другим царем Ізраїлю, сином царя Саула і суперником царя Давида (Перша книга Хронік 8:33; в II Книзі Царств 2-4 цей цар згадується як Іш-Бошет або Іо Бошет). Однак ім’я «Біда» не зустрічається ніде».
Тому неясно, чи стосується ім’я до сина Саула або до якоїсь іншої людини. Однак, це ім’я точно належить до часів життя Давида, бо незабаром після цього закінчення – баал перестало використовуватися. Автор II Книги Царств змінив більш ранні імена із закінченням – бошет (чоловік паплюження, сорому), щоб таким чином не шанувати ханаанського бога родючості, хоча – баал, іноді означає«Господь» використовувалося на честь Бога Ізраїлю. Таким чином, ім’я Ешбаал переведено як Іш-Бошет, а син Йонафана Меріббаал став Мефівошета. В 1 книзі Хронік ім’я Ешбаал збережено.
Написи, що датуються цим періодом, зустрічаються дуже рідко. Черепок з написом, виявлений в 2008 році, став справжньою сенсацією – це найраніший напис залізного віку, з тих які коли-небудь знайдені в Ізраїлі.
«Новий напис належить до проміжної стадії між письмовою системою, яка застосовується протягом 800 років, і офіційним, стандартним фінікійським скриптом, використовуваним в царствах і областях Ханаану, як мінімум, до 10 століття до н.е.»
Радіовуглецевий метод датує горщик приблизно 1020-980 р. до н.е. Цар Давид правив в період 1010-970 до н.е. Той факт, що текст написаний великими й чіткими літерами до того, як горщик був обпалений, означає, що це була робота кваліфікованого майстра. Це ще один ключ до розгадки масштабів правління ранніх юдейських царів. Хирбет-Кіяфа прилягає до долини Ела, де цар Давид убив Голіафа.
Газета Times of Israel називає знахідку «рідкісною». Стаття в Live Science’s закінчується такими словами:
«Ще 5 років тому нам нічого не було відомо про написи юдейського царства, що датуються 10 століттям до н.е. За останні роки були знайдені 4 нові написи: дві в Хірбет-Кіяфа, одна в Єрусалимі й ще одна в Бейт-Шемеші», – кажуть в своїй заяві Гарфінкель і Ганор. «Це повністю змінює наше уявлення про поширення писемності в Юдейськім царстві. Ми тільки тепер розуміємо, що писемність була поширена набагато більше, ніж ми думали раніше».
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!