Новини археологіїХристиянські новини

Знайдені біблійні тексти сувоїв Мертвого моря доводять історичну правдивість Біблії

В Юдейській пустелі ізраїльські археологи знайшли фрагменти легендарних сувоїв Мертвого моря. Знахідка проливає світло на те, як і в якому вигляді до нас дійшла Біблія, а також на давню історію повстання юдеїв під керівництвом Шимона Бар-Кохби, або Сина зірки проти римлян.

Джерело: nv.ua

Експедиція є частиною проєкту Відомства старожитностей Ізраїлю. Легендарну знахідку археологи виявили у «Печері жаху», яка розташована в Юдейській пустелі на західному узбережжі Мертвого моря. А точніше – в Нахаль Хевері на південь від Єрусалиму.

Печери знаходяться на глибині 80 метрів під скелею і дістатися туди можна, лише спустившись на мотузці. Такий спуск становить небезпеку навіть для найдосвідченіших спелеологів.

Відомо, у «Печері жаху» вже відбувалися важливі знахідки, зокрема знайдені всесвітньо відомі «Сувої Мертвого моря» («Кумранські літописи»), найстаріші зі знайдених копій біблійних книг.

Кумранські манускрипти знайшов молодий бедуїн-пастух в 1947 році в печерах Кумрана на західному березі річки Йордан.

Протягом наступних років інші фрагменти сувоїв знаходили в різних печерах у Юдейській пустелі. Однак потім 60 років подібних знахідок більше не було. І тільки тепер археологи знайшли десятки фрагментів біблійних сувоїв віком понад 2000 років.

Розшифрування знайдених текстів та історія про Шимона Бар-Кохбу

В результаті дослідження артефакту, вчені виявили 11 рядків грецького перекладу віршів із книги пророка Захарії, 8:16−17, а також із книги пророка Наума, 1:5−6.

«І не думайте зла в своїм серці один проти одного, і не любіть неправдивої присяги, бо це все оте, що зненавидив Я, промовляє Господь», – це один зі знайдених віршів із книги пророка Захарії 8:17.

Тексти чудово поєднуються з 9-а фрагментами, які раніше знайшов перший дослідник «Печери жаху» археолог Ігаель Ядін.

А ще на знахідці написано слово «Бог» на іриті.

Вчені підкреслюють, що ці тексти допомагають зрозуміти, як фрагменти передавалися з покоління у покоління за часів, що передували повстанню Шимона Бар-Кохби, яке відіграло важливу роль у розвитку Юдеї.

У 131 році н. е. Шимон Бар-Кохба очолив збройну боротьбу юдеїв проти римського гніту за часів імператора Адріана, через те, що євреїв позбавляли права призначати суддів, проводити численні релігійні ритуали й навіть обрізання немовлят.

Ім’я Бар-Кохба означає «син зірки». Деякі історики вважають, що, називаючи його таким чином, його прихильники намагалися зіграти на стародавньому пророцтві про «зірку, яка сходить від Якова». До того ж Шимона оголосили месією з книги Чисел.

Ймовірно армія Сина Зірки мала 200 тис. воїнів.

Армія Бар-Кохби спочатку сильно докучала римлянам, через що ті навіть мусили залишити Єрусалим. У 132 році Шимону Бар-Кохбі вдалося створити незалежну юдейську державу, яка проіснувала майже 3 роки. Сина Зірки оголосили царем. Почалося карбування монет із його зображенням.

Проте новий цар вельми жорстоко поводився з усіма, хто відмовлявся вступати в його армію. Особливо це стосувалося християн, яких масово страчували за відмову брати участь у війні з Римом.

Християни ж не бажали ставати під прапори Сина Зірки, оскільки не вважали його месією, бо у християнстві Місією є Ісус Христос.

У 135 році н. е. Римський імператор Адріан надіслав до Юдеї свого полководця Юлія Севера з величезною армією.

Сину Зірки довелося перейти до оборони. Згодом Єрусалим швидко здався. Цар сховався у невеликій фортеці в Юдейських горах на північний захід від Єрусалиму. Однак обложена фортеця була змушена капітулювати через голод. При цьому римська армія страчувала всіх, хто здався у полон.

За деякими джерелами Шимон Бар-Кохба загинув від укусу змії.

Під час юдейського повстання загинуло понад пів мільйона євреїв. Імператор Адріан підпорядкував Юдею.

Сувої, знайдені ізраїльськими археологами в «Печері жахів», є відлунням цієї жахливої війни. Тут ховалися останні вцілілі з армії Сина Зірки.

Раніше в цьому місці, знайшли чотири десятки скелетів, схрон із монетами й символами єврейських повстанців, наконечники стріл і наконечники копій, шматки тканини, сандалі й інші предмети повсякденного вжитку того часу.

Дослідники переконані, що сувої часів повстання Бар-Кохби дадуть можливість краще зрозуміти, як передавалися біблійні тексти в період, коли стався розкол між юдейством і християнством.

Це справжні сувої

Найважливішою перевагою знахідки є її правдивість.

Нещодавно, у 2020 році Музей Біблії у Вашингтоні оголосив, що всі 16 фрагментів сувоїв Мертвого моря з його колекції є підробками. «Створили їх вже у XX столітті», − заявив Музей Біблії.

З’ясувати це вдалося після масштабного аналізу, який тривав майже два роки.

Тобто всі сувої Мертвого моря, які роками виставлялися у Вашингтоні, виявилися фальшивими.

Музей пояснив, що шкіра для рукописів була дійсно древньою, і її покрили клеєм на білковій основі, щоб додати блиску, характерного для справжніх сувоїв Мертвого моря, а чорнило на неї нанесли нещодавно.

Експерти вважають, що фальсифікатори, вочевидь, наносили різні мінерали на шкіру, поки чорнило ще були вологим. Таким чином вони досягали ефекту «старості» тексту.

Експерт із шахрайства у творах мистецтва Колетт Лолл зауважив, що це навмисні підробки, які створили у другій половині XX століття, щоб імітувати фрагменти сувоїв Мертвого моря.

Щодо тисячі фрагментів сувоїв Мертвого моря, які зберігаються у Музеї Ізраїлю в Єрусалимі, поки немає сумнівів у їх правдивості. До цієї колекції приєднаються і нові сувої часів повстання Бар-Кохби.

Читайте також:

Висновки

Вчені стверджують, що знайдені фрагменти біблійних текстів мають велике історичне, релігійне і лінгвістичне значення.

Рукописи, створені на пергаменті й папірусі, сьогодні називають найдавнішою збереженою копією Біблії, хоча крім біблійних текстів, сувої також містять записи про побутове життя.

Знахідка справді дивовижна. Відомо, що перші артефакти викликали такий інтерес фахівців, що вони одразу стали справжніми бестселерами на чорному археологічному ринку.

Найголовніше, біблійні тексти доводять правдивість та історичну достовірність Святого Письма – Слова Божого до людей.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Керівник медіасфери Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button