Блог Сергія Головіна

Влада: Під Богом заради народу

Принцип 3. Влада повинна бути покірна Богу

На жаль, вкрай рідко звертають увагу, що в словах Павла «Нехай кожна людина кориться вищій владі» (Римлян 13: 1), поняття «кожна людина» властиве до правителів в тій же мірі, що і до їх підданих. Але ж на цей аспект апостол вказує цілком відкрито, недвозначно стверджуючи, що «володар Божий слуга» (Римлян 13: 4). Слуга ж повинен бути в послуху у свого Пана. Так, коли Пилат заявляє, що володіє цілковитою владою над життям Ісуса, Спаситель картає його: «Надо Мною ти жадної влади не мав би, коли б тобі зверху не дано було» (Від Івана 19:11).
Слово υπερεχούσαις, перекладене в римлянами 13: 1 як «вищій», може означати і «переважаючій» (тобто стоїть рангом вище), і «вищим» (найвищим). Обидва значення вписуються в контекст вірша, вказуючи на двоїсту природу встановленої Богом ієрархії (букв. – «священного правління») в суспільстві. І народ, і його правителі в рівній мірі підпорядковані верховній владі Бога. Уряд не є найвищим авторитетом. Він підвладний Царю над царями та Пану над панами. Він відповідальний перед Божим судом за Його моральним законом. «Сказав Бог Ізраїлів, Скеля Ізраїлева говорила мені: пануючий серед людей, справедливий панує у Божім страху! » (2 Сам. 23: 3).
Уряд не є ні творцем суспільства, ні метою існування суспільства, ні засобом вирішення будь-яких проблем суспільства. Політики – всього лише тимчасово наймані народом працівники. Їх завдання – сумлінно виконувати свої посадові обов’язки і перед народом, і перед Богом. Вони не мають права ні втручатися в правові сфери, які не підзвітні цивільній владі, ні порушувати вищий моральний закон. Благополуччя народу знаходиться в прямій залежності від цього. «Коли множаться праведні, радіє народ, як панує ж безбожний то стогне народ.» (Прип. 29: 2).
Начальницький в народі має постійно пам’ятати, що дані Богом Права особистості, сім’ї та церкви – поза юрисдикцією уряду. «Щоб учився боятися Господа, Бога свого, щоб додержувати всіх слів цього Закону та тих постанов, щоб виконувати їх (Повт. З. 17: 18-20).

Принцип 4. Влада повинна служити народу

Головним критерієм покірності влади Богу є їх служіння своєму народові. “Бо володар Божий слуга, тобі на добро”  (Римлян 13: 4). Тобто начальники існують заради народу, а не народ заради начальників. Прекрасний тому приклад ми знаходимо в особі Самуїла. «І сказав Самуїл до всього Ізраїля: … Свідкуйте проти мене перед Господом та перед Його помазанцем: чийого вола я взяв, чи осла чийого взяв я? А кого я гнобив, кому чинив насильство? І з чиєї руки взяв я підкупа, і відвернув свої очі від нього? І все це я поверну вам. А вони сказали: Не гнобив ти нас, і не чинив нам насильства, і ні від кого нічого не брав.»(1 Самуїла 12: 1-4).
Правителів які, турбуються лише про себе, а не про народ, дбати про який вони поставлені, Господь викриває через пророка: «Сину людський, пророкуй на Ізраїлевих пастирів, пророкуй та й скажеш до них, до тих пастирів: Так говорить Господь Бог: Горе Ізраїлевим пастирям, які пасуть самих себе! Хіба ж не отару повинні пасти пастирі? Жир ви їсте, та вовну вдягаєте, ситу вівцю ріжете, але отари не пасете! Слабих не зміцняєте, а хворої не лікуєте, і пораненої не перев’язуєте, сполошеної не вертаєте, і загинулої не шукаєте, але пануєте над ними силою та жорстокістю!» (Єзекіїля 34: 2-4).
Ключовий принцип благочестивої державної служби ми знаходимо в вченні Івана Хрестителя:
«І приходили й митники, щоб христитись від нього, і питали його: Учителю, що ми маємо робити? А він їм казав: Не стягайте нічого над те, що вам звелено. Питали ж його й вояки й говорили: А нам що робити? І він їм відповів: Нікого не кривдьте, ані не оскаржайте фальшиво, удовольняйтесь платнею своєю.»(Від Луки 3: 12-14).
Таким чином, саме по собі володіння владою гріхом не є. Коли наділені владою сумлінно виконують свої посадові обов’язки по відношенню до народу, вони благословення для народу. Гріхом є зловживання владою. І Писання неодноразово і однозначно говорить про це:
«Не викривиш закону, не будеш дивитися на особу, і не візьмеш підкупу, бо підкуп осліплює очі мудрих і викривлює слова справедливих» (Повторення Закону 16:19).
«Не губи Ти моєї душі з нечестивими, та мого життя з кровожерами, що в руках їх злодійство, що їхня правиця наповнена підкупом» (Псалми 26: 9,10).
«Бо Я знаю про ваші численні провини і про ваші великі гріхи: тиснете ви справедливого, берете ви підкупа та викривляєте право убогих у брамі»(Амос 5:12).
«Аж доки я, Господи, кликати буду, а Ти не почуєш? До тебе я кличу: Насильство! та Ти не спасаєш! Для чого неправість мені Ти показуєш та позираєш на муку? А передо мною грабіж та насильство, і суперечка стається, і носиться сварка. Тому то Закон припиняється, і не виходить до чину назавсіди право, бо несправедливий вигублює праведного, тому правосуддя виходить покривленим» (Авакум 1: 2-4).
«Безбожний таємно бере хабара, щоб зігнути путі правосуддя» (Приповісті 17:23).
У суспільстві, де влада не підзвітна народу, корупція неминуча! Але «Зажерливий робить нещасним свій дім, хто ж дарунки ненавидить, той буде жити» (Приповісті 15:27). І тільки «Хто ходить у правді й говорить правдиве, хто бридиться зиском насилля, хто долоні свої випорожнює, щоб хабара не тримати, хто ухо своє затикає, щоб не чути про кровопролиття, і зажмурює очі свої, щоб не бачити зла, той перебуватиме на високостях, скельні твердині його недоступна оселя, його хліб буде даний йому, вода йому завжди запевнена!» (Ісая 33: 15,16).

Принцип 5. Влада повинна заохочувати добро і карати зло

Ще раз звернемо увагу на слова апостола Павла: «Бо володарі пострах не на добрі діла, а на злі. Хочеш не боятися влади? Роби добро, і матимеш похвалу від неї, бо володар Божий слуга, тобі на добро. А як чиниш ти зле, то бійся, бо недармо він носить меча, він бо Божий слуга, месник у гніві злочинцеві!» (Римлян 13: 3,4). Підтримує його і Петро, ​​вказуючи, що покарання злочинців і заохочення доброчинців – призначення уряду (1 Петра 2:14).
Саме для покарання зла, яке увійшло в світ з гріхопадінням, був встановлений Закон: «А ми знаємо, що добрий Закон, коли хто законно вживає його, 9та відає те, що Закон не покладений для праведного, але для беззаконних та для неслухняних, нечестивих і грішників, безбожних та нечистих, для зневажників батька та зневажників матері, для душогубців, 10розпусників, мужоложників, розбійників, неправдомовців, кривоприсяжників, і для всього іншого, що противне здоровій науці» (1 Тимофія 1: 8-10).
Але, як зазначає Соломон, «Що скоро не чиниться присуд за вчинок лихий, тому серце людських синів повне ними, щоб чинити лихе» (Еклезіяста 8:11). А Асаф волає: «Аж доки ви будете несправедливо судити, і доки будете ви підіймати обличчя безбожних? Розсудіте нужденного та сироту, оправдайте убогого та бідаря, 4порятуйте нужденного та бідака, збережіть з руки несправедливих!» (Псалми 82: 2-4). Пророки викривають недбайливе ставлення правителів до своїх обов’язків, які ті повинні виконувати:

  • – без зволікання,
  • – справедливо,
  • – безсторонньо,
  • – надаючи допомогу беззахисним,
  • – приборкував нечестивих.

Більше про владу:

Якщо влада не виконує своїх першорядних обов’язків, вона перестає відповідати своєму призначенню. А невідповідність призначенню і є гріхом. «Умийтесь, очистьте себе! Відкиньте зло ваших учинків із-перед очей Моїх, перестаньте чинити лихе! Навчіться чинити добро, правосуддя жадайте, карайте грабіжника, дайте суд сироті, за вдову заступайтесь! Прийдіть, і будемо правуватися, говорить Господь: коли ваші гріхи будуть як кармазин, стануть білі, мов сніг; якщо будуть червоні, немов багряниця, то стануть мов вовна вони»(Ісая 1: 16-18).

«Біблія і політика. Основи справедливого суспільства»

[sc name=”futerblock” ] [sc name=”Golovin-bible-i-politika” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button